En İyi Biyografi Türü Yabancı Filmler

Bazı izleyiciler fantastikten uzak realist ve özellikle yaşanmış filmler ile baya ilgililer.Aslına bakarsanız film derecelendirme sitelerinde başları genelde bu tür filmler çekiyor.Bu durumda ise bizim için Biyografi Film Önerileri yapmamak elde değil.Gerçek hikayeden esinlenilmiş ya da birebir alınmış filmler baz alınarak bir liste oluşturduk.

İşte gerçek hayattan esinilmiş en iyi 10 adet film;

Umudunu Kaybetme

The Pursuit of Happyness. En iyi biyografi filmleri
İsim: The Pursuit of Happyness IMDb: 8.0 Biyografi & Dram Tarih: 2006 117 dakika

Oyuncular:Will Smith(Chriss Gardner),Jaden Smith(Christopher), Thandie Newton(Linda)

İşleri yolunda gitmeyen bir baba, birçok sektörde şansını inatla denemeye devam eder.Fakat bir şeyleri yoluna koymaya çalıştıkça işler daha sarpa sarar.Hatta evsiz kalacak raddeye kadar gelmiştir.Bu süreçte yanında olan oğluna örnek bir baba olarak davranır ve sevgisini esirgemez.

Sınırsızlar Kulübü

Dallars Buyers Club. Yaşanmış Filmler Listesi
İsim: Dallas Buyers Club IMDb: 8.0 Biyografi & Drama Tarih: 2013 117 dakika

Oyuncular: Matthew McConaughey(Ron), Jennifer Garner(Eve), Jared Leto(Rayon), Steve Zahn(Tucker)

Uyuşturucu bağımlısı Ron HIV virüsüne yakalandığını ve sadece 30 gün ömrünün kaldığını öğrenir.Ve hemen derdine bir derman aramaya başlar.Saniye ilaçlarının yanında doğal ilaçlara da yönelir.Bir süre sonra doğal ilaçların daha yararlı olduğunu fark eder ve bir ilaç satış ağı olan Dallas Buyers Club’u kurar.Sonrasında ilaç şirketleri ile aralarında bir rekabet ve mücadele oluşur.Gerçek bir hayattan esinlenilen Dallas Buyers Club , 30 gün ömür biçilen Ron’un 2191 gün daha yaşamasını anlatıyor.

Sıkıysa Yakala

Catch Me If You Can. Biyografi Film Önerileri
İsim: Catch Me If You Can IMDb: 8.1 Suç & Biyografi Tarih: 2002 141 dakika

Oyuncular: Leonardo DiCaprio(Frank Abagnale Jr.), Tom Hanks(Carl Hanratty), Christopher Walken(Frank Abagnale), Martin Sheen(Roger Strong)

En iyi biyografi filmleri denince hepimizin aklına gelen muhtemelen sadece iki tane ortak film var.Sıkıysa Yakala bunlardan biri.16 yaşında dolandırıcılığa başlayan zeki ve yetenekli Frank, daha 18 yaşında pilot yardımcılığı,doktorluk ve avukatlık numarası yaparak büyük işler başarır.Tabi ki bu işler FBI’nın radarına yakalanır.FBI ajanı Carl Hanratty ile aralarında kedi fare kovalamacası başlar.Ve frank tam anlamıyla bir Jerry’dir.İzlerken keyif alacaksınız.

Akıl Oyunları

A Beautiful Mind. En iyi biyografi film tavsiyeleri
İsim: A Beautiful Mind IMDb: 8.2 Dram & Biyografi Tarih: 2001 135 dakika

Oyuncular: Russell Crowe(Jhon Nas), Ed Harris(Parcher), Jennifer Connelly(Alicia Nash), Christopher Plummer(Dr. Rosen)

Matematik dünyasında yer edinmeye başlayan dahi Jhon, geliştirdiği kuramlar ile sayılı matematikçiler arasına girer.Aşk hayatı ve öğrenim hayatı son derece iyi giderken kendini terslikler ve sıkıntılar arasında bulur.Şizofreni hastalığı gölgesinde hayatına devam etmeye çalışır.Yaşanmış Filmler bölümünde kendine yer ediniyor.

Cesur Yürek

Braveheart. En iyi biyografi film önerileri
İsim: Braveheart IMDb: 8.3 Tarih & Savaş & Biyografi Tarih: 1995 178 dakika

Oyuncular: James Robinson(William) , Sean Lawlor(Malcolm Wallace), James Cosmo(Campbell) , Sean McGinley(MacClannough)

Biyografi Tarih filmi niteliğinde Braveheart…. 13. Yüzyıl dolaylarında İskoçya üstünde sömürgeci bir polita uygulayan ingilizler, İskoç halkını yıldırmıştır artık.Karısı İngilizler tarafından öldürülen William intikam peşine düşer ve adalet isteyen bir savaş başlatacak fitili ateşler.

Whiplash

Whiplash. Biyografi film önerileri 2023
İsim: Whiplash IMDb: 8.5 Dram & Biyografi Tarih: 2014 106 dakika

Oyuncular: Miles Teller(Andrew) , J.K. Simmons(Fletcher),Melissa Benoist(Nicole)

Azim ve kararlılığa dayalı biyografi filmi tavsiyesi , gelecekte mükemmel bir müzisyen olmak isteyen Andrew’in müzik okuluna girdiğinde son derece sert ve prensipli bir hocaya toslamasını konu ediniyor.Aralarındaki ilişki gerilerek tam bir kişisel savaşa dönüşüyor. Andrew’in önünde bir engel olan Fletcher, öğrencisinin müzik hayatını bitirmek istiyor.Bu türdeki hocalara Türkiye lise ve üniversitelerinde rastlamak mümkün.Fakat o kadar zorluktan sonra son sahneyi izlemek tüyleri diken diken ediyor.Şuan bir heves geldi son sahneyi izleyip geliyorum.Bu arada İstanbul zillerini kullanmaları biraz gururumuzu okşamadı değil.Yapma gııı

Piyanist

The Pianist. Biyografi filmleri hangileri
İsim: The Pianist IMDb: 8.5 Dram & Biyografi Tarih: 2002 150 dakika

Oyuncular: Adrien Brody(Wladslaw Szpilman) , Emilia Fox(Dorota), Michal Zebrowski(Jurek), Ed Stoppard(Henryk)

Üst üste gelen iki müzikal film yapacak bir şey yok ? Wladslaw Szpilman savaş başlamadan önce Polonya’da ünlü ve başarılı bir piyanistti.Savaşta ise diğer tüm insanlar gibi hayatta kalma mücadelesi veriyor.Bir Yahudi için çok tehlikeli yerlerden geçip neredeyse şans eseri hayatta kalıyor.Sonrasında kendini bu sefer elit bir zümreye değil de işbirlikçi ve karaborsacılara konser verirken buluyor.Savaşın manasızlığını anlatan kült filmlerden.

Can Dostum

The Intouchables. Gerçek hayattan esinlenilmiş filmler
İsim: The Intouchables IMDb: 8.5 Biyografi & Komedi Tarih: 2011 112 dakika

Oyuncular: François Cluzet (Philippe), Omar Sy (Driss), Audrey Fleurot (Magalie), Anne Le Ny (Yvonne)

Bu filmin tavsiyesini daha önce yapmıştık direk onu alıntılıyoruz. Bu arada zenci komedi filmleri ile ilgiliyseniz alıntının altındaki linke tıklayarak muhteşem film önerilerine ulaşabilirsiniz.


Biyografi tarzının daha ön plana çıktığı Can Dostum , 9 farklı ödül kazanmıştır.Keyiflendim yazı bitince izliyeceğim tekrardan ?
Geçirdiği kötü bir kazandan ötürü felç kalan zengin Philippe kendisine yardımcı olacak birini aramaktadır.İşe başvuranlar arasında sabıkalı zenci Driss de bulunmaktadır.Sevecen, profesyonel onlarca kişi arasından hiç tahmin edilmeyecek biri görgü kurallarına hakim olmayan , kanı deli akan Driss Philippe’nin dikkatini çeker ve işe alınır.Film gerçek bir hayattan esinlenmiştir ve toplumsal farklılık çatışmalarını temel alan bir yapı içinde işler.
https://eniyioneriler.com/film-onerileri/en-iyi-zenci-komedi-filmleri/

Tanrı Kent

City Of God. Biyografi film önerisi
İsim: City Of God IMDb: 8.6 Suç & Biyografi Tarih: 2002 130 dakika

Oyuncular: Alexandre Rodrigues(Buscape – Rocker), Leandro Firmino(Zé Pequeno – Li’l Zé), Phellipe Haagensen(Bené – Benny)

İzmir’de Alsancaklı bir polisin bana söylediği cümle şuydu “Tepecik, Tanrı kent filmindeki yerin küçük bir şubesi”. İzmirli olanlar bilir Tepecik bölgesi uyuşturucu, fuhuş ve bilimum tüm suçların şehre taşındığı bölgedir.Tanrı Kent ise buranın neredeyse 10 katı öyle özetleyelim.Film şuan ünlü bir fotoğrafçının hayatından esinlerek yapılmıştır.Hatta son sahnelerde karakterlerin gerçek halleri gösteriliyor.

Schindler’in Listesi

Schindler’s List. En iyi biyografi filmi hangisi?
İsim: Schindler’s List IMDb: 8.9 Tarih & Biyografi Tarih: 1993 195 dakika

Oyuncular: Liam Neeson(Oskar Schindler), Ben Kingsley(Itzhak Stern), Ralph Fiennes(Amon Goeth),Caroline Goodall(Emilie Schindler)

Evet sonunda listemizin sonuna; kalitenin başına geldik.IMDb puanına bakarsak en iyi biyografi filmi diyebiliriz.Birçok ödüle layık görülen aynı isimdeki kitaptan uyarlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında iş adamı Oskar Schindler tarafından Nazi Almanya’sına çelik satmak için fabrika kurmuştur.Fakat Almanya’nın Yahudilere olan tavırları gördükten sonra pişman olup kendine bir liste hazırlamıştır.

Cevap Yazın