En İyi Zenci Komedi Filmleri

Siyahi komedi filmlerinin kendince bir havası ve kültürü oluyor. Ben de bu tarzın hayranlarından biriyim. Bu sebeple en iyi zenci komedi filmlerinin olduğu bir liste yapayım dedim. Böyle listeler zaman kazanma bakımından çok önemlidir. 2 saat harcayacağınız bir film için 10 dakikalık bir araştırma istediğiniz tür bir filme ulaşmanız için hem doğru hem de tasarruf edici bir yoldur. Biz de tam olarak bu hizmeti veriyoruz. Sitemizin içerisinde küçük bir gezintiye çıkarak size en uygun yapımları bulabilirsiniz. Çok uzatmadan geçelim.

Kahkaha atmadan duramayacağınız en iyi zenci komedi filmleri:

Küçük Adam

Little Man. Zenci komedi filmleri
İsim: Little Man (2006) IMDb: 4.4 98 dakika Yönetmen: Keenen Ivory Wayans Komedi

Oyuncular: Marlon Wayans, Shawn Wayans, Kerry Washington

Açılışı yapıyoruz. Birçoğumuzun küçükken izlediği tatlı bir filmdir. Belki o kadar aman aman değil ama 4,4 puanı da hak etmiyor. Ya da ben ilkokul vakitlerinde beğendiğim için ekledim, bilemiyorum. Ek bilgi, başrol aslında kısa boylu değildir. Video efektleri ile o bedene kafa oturtulmuştur.

Konusu:
Suçlu ve tehlikeli Calvin hapisten çıkınca emekliye çekilmek için son bir vurgun yapmak ister. Hırsızlık sırasında işler yolunda gitmez ve elmas bir şekilde Vanessa adlı kadının çantasında kalır. Calvin’in ise aklına bebek taklidi yaparak eve sızma fikri gelir.

Anormal Aktivite

Anormal Aktivite Siyahi komedi filmi, zenci filmleri
İsim: A Haunted House (2013) IMDb: 5 86 dakika Yönetmen: Michael Tiddes Komedi

Oyuncular: Marlon Wayans, Essence Atkins, Marlene Forte

Paranormal aktivitenin yanında geriye kalan tüm klişe korku filmlerinin parodi halidir. Komedik bir üslupla göndermeler yapar. Boş zamanınızda çerez niyetine izleyebilirsiniz.

Konusu:
Malcolm ve karısı korku filmlerindeki koca evlerden birine taşınır. Karısı Kisha’ya bir hayalet bulaşır. Başlarda olayın eğlencesini çıkarırken işler ciddileşince karısını kurtarmak ister. Klişe korku filmlerindeki tüm çareleri denemeye başlar.

Bela İş Başında

Bela İş Başında (National Security). Siyahi komedi film önerileri
İsim: National Security (2003) IMDb: 5.6 88 dakika Yönetmen: Dennis Dugan Komedi

Oyuncular: Martin Lawrence, Steve Zahn, Bill Duke

Puanı neden bu kadar düşük bilmiyorum ama ben izledim gayet de beğendim. Siyahi komedi filmleri isteyenlerin karşısında tam bir zenci olan Earl var. Efsane bir repliğini bırakmak istiyorum. Earl bir çatışmada vurulur fakat hayati bir yara almamıştır. O sırada ona destek olmak için yanında olan ortağıyla konuşur: “Başaramayacağım dostum. Her yanım üşüyor. Beyaz bir ışık görüyorum. Lanet olsun ışık bile beyaz.”

Konusu:
Afrika asıllı Earl anahtarını arabasının içinde unuttuğunu fark eder. Biraz açık olan camdan elini içeri sokarak kapıyı açmaya çalışır. Bu sırada polis memuru Hank olayı fark eder, onu sorgulamaya çalışırken Earl’in arıya olan alerjisi yüzünden büyük yanlış anlaşılmalar oluşur. Bu ülkenin gündemine siyahilere yapılan haksız şiddet diye oturur. Mahkemenin uzaklaştırma emrine rağmen bu ikili kendilerince bir davayı alırlar.

Ali G Baş Belası

Ali g. komedi zenci filmi
İsim: Ali G Indahouse (2002) IMDb: 6.2 85 dakika Yönetmen: Mark Mylod Aksiyon

Oyuncular: Sacha Baron Cohen, Emilio Rivera

Baş karakterimiz afroamerikan sayılmaz. Ama onların özentisidir. Onlar gibi konuşup, hareket ediyor. Absürt komedi anlayışı vardır. Karakter o kadar tutulmuştur ki Ali G, yıllar sonra reklam ve tanıtımlarda oynamıştır.

Konusu:
Ali G, siyahi kültürünü benimseyen bir beyazdır. Rap yapmak ve onlar gibi takılmak isterken istemeden devlet işlerine karışır. Ali G samimi ve açık sözlü tavrıyla halkın kahramanı olur. Siyasetin ağzı eskisi gibi temiz kalmayacaktır.

Süper Ot

Süper Ot. Zenci Komedi Filmi
İsim: How High (2001) IMDb: 6.2 93 dakika Yönetmen: Jesse Dylan Komedi

Oyuncular: Method Man, Redman, Obba Babatundé

Ülkemizde zenci filmi denince akla ilk gelenlerden biridir Süper Ot. Sebebi belki de Türkiye bayrağını bir sahnede geçirip bize selam çakmalarıdır. Bazıları bayrağın Nation Of Islam bayrağı olduğunu iddia etmektedir. O da doğru olabilir.

Konusu:
İki arkadaş içtikleri “Süper Ot” sayesinde ileri düzeyde bir zeka kazanır. Kendilerini Harvard Üniversitesinde bulurlar. Ama otun etkisi kaybolmaya başladığında her şey allak bullak olur.

Beyazlar Beceremez

Beyazlar Beceremez komik zenci filmleri
İsim: White Men Can’t Jump (1992) IMDb: 6.8 115 dakika Yönetmen: Ron Shelton Komedi

Oyuncular: Wesley Snipes, Woody Harrelson, Rosie Perez, Tyra Ferrell

Sıra artıkça kalite de artıyor. 6 numaradan sonraki her film için kefil olurum. Beyazlar beceremez filminde hastası olduğumuz zenci tarzı konuşmalar dolu. Tadını iyice alabilmek için Türkçe altyazılı olarak izlemenizi tavsiye ediyorum.

Konusu:
Sidney Deane iddialı bir basketbol oyuncusudur. Basketbolun zencilere has bir oyun olduğunu söz yerindeyse “Beyazların beceremeyeceğini” düşünmektedir. Billy Hoyle ise baskette yetenekli bir beyazdır. Kısa atışlar üstüne bahse girerler. Birbirine rakip bu oyuncular para için beraber turnuvaya katılırlar.

Çılgın İkili

Çılgın İkili. Zenci filmleri komik
İsim: Bad Boys (1995) IMDb: 6.9 119 dakika Yönetmen: Michael Bay Aksiyon

Oyuncular: Will Smith, Martin Lawrence

İki büyük siyahi oyuncunun popüler bir filmidir. Will Smith’in Martin Lawrence’ın filmlerinin komik olmama gibi bir lüksü yoktur. Eğlenceli bir film olmasına karşın yapılan yorumların çoğu ilkinin ortalama, ikincinin nazaran daha iyi olması yönündedir.

Konusu:
Miami’de iki narkotik polis dedektifi polisten çalınan 100 milyon dolarlık uyuşturucunun izini sürerler. Ailesine bağlı Marcus sakin biri olarak sıradan bir hayat umarken ortağı Mike maceraperest ve çapkın haliyle onu zor durumlara sokar.

Amerika Rüyası

Amerika Rüyası. komik zenci filmleri 2023
İsim: Coming To America (1988) IMDb: 7.1 117 dakika Yönetmen: John Landis Komedi

Oyuncular: Eddie Murphy, Paul Bates, Garcelle Beauvais, Calvin Lockhart

Liste içindeki en farklı film , bana nedense The Dictator’ü hatırlatıyor. O da bayağı eğlenceli bir filmdir, izlemenizi tavsiye ederim. Eddie Murphy, Cem Yılmaz gibi birden fazla karakter oynamıştır.

Konusu:
Afrika’da prens olan Akeem kendine bir eş seçme amacıyla Amerika’ya gelir. Oradaki arkadaşının yardımıyla eş bulmakla kalmaz. İş, arkadaşlar ve belalı düşmanlar edinir.

Bitirim İkili

Bitirim İkili (Rush Hour) film. Siyahi komedi film önerileri
İsim: Rush Hour (1998) IMDb: 7 98 dakika Yönetmen: Brett Ratner Komedi

Oyuncular: Jackie Chan, Chris Tucker, Ken Leung, Tom Wilkinson

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama şimdiye kadar ki tüm zenci filmleri çift kişilikti. Aynı şekilde de devam edecek. Zenci kardeşlerimizin hep takılması gereken bir yakın arkadaşa ihtiyaçları var anlaşılan. Başarısı üzerine 2 serisi daha çekilmiş. Rush Hour 4 haberi 2019’da verilmesine rağmen. Hala bir gelişme yok.

Konusu:
ABD’de Çin Konsolosunun kızı kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılır. Kız ve babasıyla manevi bağı olan yakın dövüş sanatları uzmanı Lee, onu kurtarmaya çalışır. Peki bu görevine bağlı ve profesyonel kişinin yanında vurdumduymaz, saygısız biri olmaz mı dersiniz? Dedektif Carter ona bu davada yardımcı olmaya çalışır.

Sosyete Polisi

Sosyete Polisi (Berevly Hills Cop)
İsim: Berevly Hills Cop (1984) IMDb: 7.3 105 dakika Yönetmen: Martin Brest Aksiyon

Oyuncular: Judge Reinhold, John Ashton, James Russo, Jonathan Banks

Bir polisiye zenci filmini daha görüyoruz listemizde. Fakat Sosyete Polisi biraz daha eskilerdendir. Bitirim ikili gibi 2 filmi daha çekilmiştir. Yine aynı şekilde 2019’da 4. film için haber verilmiş yine cevap alınamamıştır.

Konusu:
Yakın arkadaşlarından biri öldürülen polis memuru Axel Foley, arkadaşının intikamını almak ister. Fakat patronları onun devletin yetkilerini kötüye kullanmasının önüne geçmek için Axel’i Detroit’ten uzaklaştırır. Tüm bunlara rağmen Axel, arkadaşına olanları sindiremez ve iki polis arkadaşıyla suçluları yakalamaya çalışır.

Cuma

Cuma. siyahi komedi filmleri
İsim: Friday (1995) IMDb: 7.3 91 dakika Yönetmen: F. Gary Gray Komedi

Oyuncular: Chris Tucker, Ice Cube, Nia Long, John Witherspoon

Listedeki 2. Chris Tucker filmi, tabi o zamanlar daha toy kendisi. İşte tam bir komik zencili filmler; içinde ot, nigga söylemi, bolca zenci ağzı var. Biraz zorlasanız gırtlağını bile bulursunuz. Listeyi hazırlamadan önce Friday filminin önerisini detaylı bir şekilde anlatmıştık zaten. Daha derinine bir analiz için konu kısmının altındaki linke tıklayabilirsiniz.

Konusu:
İş yerinde çalınan kartonlar yüzünden işten kovulan Craig, onun keyfini esrar ve eğlencelerle yerine getirmeye çalışan Smokey’in hiç sıradan olmayan bir cuma tatilini; suçlular dolu küçük bir zenci mahallesinde geçirmesini anlatıyor. Smokey’in borcunu ödemek için türlü belalara karışırlar.

Siyah Giyen Adamlar

Siyah Giyen Adamlar
İsim: Men In Black (1997) IMDb: 7.3 98 dakika Yönetmen: Barry Sonnenfeld Aksiyon

Oyuncular: Will Smith, Tommy Lee Jones, Linda Fiorentino, Vincent D’Onofrio

Will Smith reis yine başrolde. Tam olarak siyahi kültür üstünden yapılan bir komedi filmi olmasa da hazır taze taze yeni filmi çıkmışken Siyah Giyen Adamları da listeye eklemek istedim. Seri 4 filmden oluşuyor son film farklı aktörler tarafından 2019’da vizyona girecek. Son çekilen versiyonda başrol oyuncusu kadın oluyor. Sanırım cinsiyetçi isim seçiminden ötürü telafi gereği duymuşlar.

Konusu:
Uzaylıların olduğuna ve bu bilginin halk ile paylaşılmadığına dair bir çok söylem var. Yani ne olabilir ki? Gizli bir teşkilat tüm insanlıktan bunu saklayarak uzaylılar ile iş birliği yapıp kötü olanlarla gizli gizli savaşıyor mu? Evet tam olarak böyle. Henüz bir acemi olan Ajan J ile onun kıdemlisi Ajan K Dünyayı uzaylılardan gelebilecek her türlü tehditten korumaya çalışmaktadırlar.

Zengin Ve Sefil

Zengin ve Sefil(yoksul) komik zencili filmler
İsim: Trading Places (1983) IMDb: 7.5 116 dakika Yönetmen: John Landis Komedi

Oyuncular: Eddie Murphy, Dan Aykroyd, Denholm Elliott

Yazıda Eddie Murphy isminin 3 kere geçmesi, ne kadar büyük bir aktör olduğunun kanıtıdır. 1983 yılında bu rol kendisine Oscar kazandırmıştır. İronik tarafı tüm bu karmaşanın 1 dolarlık bahis için yapılmış olmasıdır.

Konusu:
Büyük bir şirkette çalışan başarılı, çalışkan dürüst ve kanunlara uyan Louis ile onun tam tersi fakir, sorumsuz ve kanunsuz Billy’in bir iddiaya girerler. Bahis birbirlerinin yerine geçmeleri üstünedir. Louis tüm koşullara rağmen başarılı bir iş adamı olacağını savunmaktadır. İşler pek öyle gitmeyeceğe benziyor.

Doğruyu Seç

Doğruyu Yap(Do The Right Thing)
İsim: Do The Right Thing (1989) IMDb: 8 120 dakika Yönetmen: Spike Lee Komedi

Oyuncular: Danny Aiello, John Turturro, Ossie Davis, Richard Edson

Tüm çağların belası olan ırkçılığı çok güzel bir dille eleştirmiştir. 1989 senesinde çekilmesine rağmen günümüzde bile hala izlenebilir. Bu arada zenci kelimesini geçirmekteki amacımız arama motorlarında genelde bu kelimelerle arama yapılmasıdır.

Konusu:
Brooklyn’de pizza işletmesi sahibi olan Sal, bölgedeki Afrika kökenli nüfusun artmasına halkın genelinin aksine sessiz kalmıştır. Fakat bir gün bir siyahi adamın pizza hakkında yaptığı küçük haklı bir şikayet olayı patlama noktasına getirir.

Can Dostum

Can Dostum. Zenci komedi film tavsiyeleri listesi
İsim: The Intouchables (2011) IMDb: 8.5 112 dakika Yönetmen: Éric Toledano, Olivier Nakache Dram

Oyuncular: Anne Le Ny, Omar Sy, François Cluzet

Sonunda listenin zirvesindeyiz. Başarısı ile İmdb’de Top 250’ye girebilmiş bir efsane karşınızda. Biyografi tarzının daha ön plana çıktığı Can Dostum, 9 farklı ödül kazanmıştır. Keyiflendim, işim bittiğine göre tekrardan izlemek istiyorum. Sağlıcakla kalın.

Konusu:
Zengin bir Fransız olan Philippe bir kaza sonucu felç geçirir ve kendisine bakması için Driss isminde bir bakıcı işe alır. Bakıcı Driss, Philippe’in aksine kenar mahallelerde büyümüş birisidir. Birbirinin tam tersi olan bu iki insanın beraber yaşamaya başlaması ikisinin de hayatını tamamen değiştirir.

Listenin sonuna geldik. Diziler ile ilgileniyorsanız En iyi yabancı diziler 2023 listemize göz atabilirsiniz.

Cevap Yazın