Bilim Kurgu Yabancı Dizi Önerisi Black Mirror

Film, kitap ve dizilerde sıkıntılı yanlarından birisi çok fazla bilim kurgu ürünü bulundurmalarına rağmen bir çoğunun vasat filtresini geçememesidir.Bu konuda fazla seçici olan kullanıcılar diğerleri gibi yabancı bilim kurgu dizi önerilerine başvuruyorlar.

Bugünkü tavsiyemiz ise son dönemlerde baya popüler bir dizi;

Yapım: 2011 Sezon: 5 IMDb: 8.9 Tür: Bilim Kurgu Puanımız : 9.0
Öneri Bölüm: 3. Sezon 5. Bölüm


Öncelikle nedir bu Black Mirror , neden böyle bir isim kullanıldı? Yapımcılardan yapılan açıklamaya göre kara ayna; telefon, bilgisayar,televizyon ekranı gibi teknolojinin karasını vurgulamak için tasvir edilmiş ve dizinin ismi olması yönünde karar kılınmış.

Yalnız bu dizi diğerlerinden farklı çünkü her bölüm başka bir mekan başka hikaye ve kahramanlarla dolu hatta ve hatta yönetmenler bile değişiyor. Yabancı diziden çok bir film serisi gibi düşünebilirsiniz o yüzden istediğiniz sezondan başlama özgürlüğünüz var. 5 sezon boyunca değişmeyen tek şey ise anlatmak istedikleri.

Anlatmak istedikleri ise basit; teknolojinin zararlarını sosyo-kültürel bir analiz edasıyla izleyenlere sunmak.Her bölümde gelişen teknolojinin aşırı yanlarını, bize verebileceği veya verdiği zararları,insan psikolojisin bu gelişmelere dayanma eşiğine dikkat çekiyor.Bazı bölümlerde ise baya bir gelişmiş teknoloji barındırmasıyla bilim kurgu kategorisinde yer alıyor.

Bu dizide mutlu son yok! Çoğumuzu bazen üzen fakat önemli bir detay olan dizinin hiçbir bölümünde mutlu son olmaması içinizde bir burukluk etkisi yaratabilir.Fakat gerçeğe yatkınlığını arttırıyor bu şekilde ve bazen daha çok etkileyebiliyor.Ama ara da bir mutlu son yap artist senaristtt!

Fragman:Hani derler ya güldürürken düşündürüyor diye, Black Mirror üzerken düşündürüyor.Sosyal medyadaki popülarite illetini, gelişmiş iletişim yöntemlerinin artmasına rağmen iletişimin ilkelleşmesini, teknolojiyi kötü niyetli kullanma alanlarını her bölüm bir dram etkisiyle gözümüze sokuyorlar.

Bitiminde wooowww deyip yerimden sıçradığım bir bölümü var hele yabancı dizi önerisi yaptığımda Black Mirror derken aklıma ilk gelen şey bu bölüm. 3. Sezon 5. Bölüm. Diziyi izlemeyi düşünmüyorsanız film tadında bu bölümü kesin izleyin derim gerçekten hayatınıza dokunabilecek bir bölüm.


Birkaç bölüm izledikten sonra bu yabancı dizi tavsiyesine teşekkür etmek için acele etmeyin biz hep buradayız. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Haa bu diziyi biliyor ve izlediyseniz gerçi buraya kadar okumamışsınızdır o zaman okudunuz mu yoksa? Psikopat mısınız la? O zaman bu psikopatlara ve başka öneri isteyenlere de bir önerimiz var. Buraya tıklayarak Westworld Önerisine gidebilirsiniz.

Cevap Yazın