Yabancı Bilim Kurgu Dizi Önerisi – Westworld

Bilim kurgu dizisi sevenlerin çektiği en büyük sıkıntı; bir mantık ve felsefeye uygun olmayan açıklamasız abartı teknolojileri işleyen dizilerin piyasada çok olması nedeniyle kaliteli dizileri keşfetme zorluğudur.Bu noktada Westworld’u öne çıkan derin felsefesi, kaliteli bir hikayesi, seyirciye anlatmak ve göstermek istedikleriyle gururla yabancı dizi önerisi olarak gösterebiliriz.

Tür : Bilim Kurgu Çıkış : 2 Ekim 2016 Sezon: 2 IMDb: 8.8

Uzak ve kasvetli bir gelecekte teknolojinin ileri düzey olmasıyla insanlara eğlence ve hobi alanında hizmet verecek yeni alanlar ortaya çıkmıştır.Bu rekabetçi ortamda Westworld müşterilerine insansı robotlarla,hazine avları ve macera hikayelerini yaşayabilecekleri vahşi batı temalı bir park alanı sunuyor.

Fakat zamanla sizin de tahmin edebileceğiniz üzere alışmış olduğumuz kaos fikriyle bu robotlar olması gerekenin dışında hareket edip, farklı bir algıyla hareket ediyor. Kısa süre içinde bir şekilde kendi hafızalarını ve bilinçlerini oluşturmaya başlıyor ve şirketi tehlikeye atıyor.Biz de ilk bölümde zaman çizelgesinin bu anından başlıyoruz.

Bu çalışmaları yöneten, fikir babası hepimizin çok iyi bildiği Hannibal karakterini layığıyla canlandıran Anthony Hopkins bu dizide Robert Ford oluyor.Derin düşünce yeteneği,bilgisi ve aklıyla şahsen beni etkiledi muhtemelen siz de seversiniz bu bey amcamızı.

Neyse Robert Ford emmimiz yanındaki asistanları ile bu kasabayı tasarlamış,hikayeleri oluşturmuş ve robotları hep aynı günü yaşıyormuş gibi kodlamıştır.Westworld de her gün önceki günün tekrarıdır.Robotlar hep aynı davranışı gösterir,hikayeler her gün aynıdır robotlar bunu ne kadar fark edemiyor olsa bile her gün aynı saatlerde aynı şeyler olur, hikayelerle donatılmış bir gün gibi düşünün.

Dikkat! Bu dizi Derin Bir Felsefe Dizisidir.

Bu monotonluk ve tekrarda kendimizi bulmaya başlıyoruz.Westworld’ün en önemli kısımları ise buralar işte.Bir şekilde her sahnede bu akıllı robotlardanmış gibi hissediyor kendimizden bir parça buluyor, aynen onlar gibi sorgulamaya başlıyoruz.Robert Ford bir tanrı modeliyle karşımıza çıkıyor, androidler ise ona ayak uydurmaya çalışan nacizane kullar,bizim gibi.Ve yaşayacak olacakları hikayelerden kaderden farklı değildir.

Hangi dizileri izlemeliyim? diye soranlara, bilim kurgu ve gelişmiş teknolojiyle harmanlanmış bir felsefe dizisi istiyorsanız.Bu kritelere uygun izleyebileceğiniz en iyi yabancı dizi budur derim.Bence birkaç bölüm şans verebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler….

Cevap Yazın