Tüm Zamanların En İyi Kovboy Filmleri

Bir pazar sabahı uyandınız ve televizyonunuzu açtınız. TRT ekranlarının vazgeçilmezi haline gelen kovboy filmleri ile güne başlıyorsunuz. Tekrardan o güzel günlerin heyecanını yaşamak isteyen kimler var? Düellolar, kanunsuzlar, şerifler ve saklı hazineler ile birlikte muazzam bir yolculuğa çıkmak isteyenler için en başarılı yapımları derledik. Eski filmlerin beraberinde ezber bozan yeni yapımları da listemize eklemeyi ihmal etmedik.

Görüp görebileceğiniz en iyi kovboy filmleri listesi:

İyi, Kötü ve Çirkin

İyi, Kötü ve Çirkin
Western Filmleri
İsim: The Good, the Bad and the Ugly (1996) IMDb: 8.8 161 dakika Yönetmen: Sergio Leone Western

Oyuncular: Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffrè

Listemize sinema tarihinin en önemli klasiklerinden birisi ile başlıyoruz. Her şeyden önce Ennio Morricone’a bestelediği ölümsüz film müziği için teşekkür ederiz. Böyle bir başyapıt için sadece iyidi, hoştu demek yetmez. Oturup, üzerinde saatlerce konuşmamız gerekiyor. Sırf bariz bir şekilde kara mizah ürünü olan Tuco’nun ve soğukkanlılığıyla öne çıkan Blondie’nin sahneleri için adam öldürülür, ceza yatılır.

Konusuİyi, başarılı ve cesaretli bir silahşordur. Bir gün Çirkin’i, şerife teslim etmek isteyen adamların elinden kurtarır. Çirkin 2 bin dolar ödül konulmuş bir suçludur. İyi, Çirkin’i şerife teslim eder ve kaçırır. Bu işi bir döngü haline getirirler. Büyük bir hazine işbirliklerini ve aralarını bozar. Onlar kendi aralarında didişirken ortaya bir de Kötü adında birisi çıkar.
The Good, the Bad and the Ugly

Bir Zamanlar Batıda

Bir Zamanlar Batıda
İsim: Once Upon a Time in the West (1968) IMDb: 8.5 165 dakika Yönetmen: Sergio Leone Western

Oyuncular: Henry Fonda, Claudia Cardinale, Charles Bronson

“12 Angry Men” filminden tanıdığımız Henry Fonda’nın adeta oyunculuk dersi verdiği yapım, türünün en ağır taşlarından birisidir. 3 saate yakın sürmesinden dolayı işleyişinin durağan olduğunu söyleyenler olabilir. Bana kalırsa bu durağanlık, filmin atmosferinden kopmanıza sebep olmuyor. Sergio Leone’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, hayata bakış açınızı değiştirebilir.

KonusuFrank ve adamları planladıkları bir iş esnasında Jill’in kocası Brett’i öldürürler. Yaşanılan olaydan haberi olmayan Jill, çiftliğe geldiğinde kocasının cesediyle karşılaşır. Frank’ten intikamını almak için, Harmonica ve Cheyenne ile temasa geçer.
Once Upon a Time in the West

Zincirsiz

Zincirsiz
İsim: Django Unchained (2012) IMDb: 8.4 165 dakika Yönetmen: Quentin Tarantino Western

Oyuncular: Christoph Waltz, Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio

Yönetmeninden tutun oyuncularına kadar mükemmel bir all-star kadrosu ile kan dolu bir filme hazır olun. Tarantino reis, filmde yıldız oyuncu kadrosunu o kadar verimli kullanmış ki hepsini aynı anda bizlere gösterip “bakın bunlar da oyuncularımız” demiyor. Tam da ritmin düştüğü anlarda bir yıldız ortaya çıkıyor ve film birden hareketleniyor. Ayrıca Christoph Waltz’a da ayrı bir parantez açmak lazım. Muazzam bir oyunculuk performansı ile haklı bir Oscar kazanmıştır.

KonusuÖdül avcısı olan Dr. King Schultz, köle kervanından satın aldığı Django’ya eski efendisini beraber yakalamaları karşılığında özgürlüğünü teklif eder. Django, kendisine samimi bir tavırla yaklaşan Dr. Schultz’un teklifini kabul eder. İş bittikten sonra birbirlerinden ayrılmayan ikili bu kez Django’nun karısını kurtarmak için Candyland çiftliğinde yaşayan Calvin Candie’nin peşine düşerler.
Django Unchained

Affedilmeyen

Affedilmeyen
İsim: Unforgiven (1992) IMDb: 8.2 130 dakika Yönetmen: Clint Eastwood Western

Oyuncular: Clint Eastwood, Morgan Freeman, Gene Hackman

Clint Eastwood’un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği yapım, en iyi kovboy filmi tavsiyeleri verdiğimiz listede diğerlerinden farklı bir yere sahip çünkü türünün klasikleşmiş aksiyon sahnelerinden ziyade daha çok dönemin Amerika’sının hüzünlü hikâyelerine odaklanıyor. “Ben, Oscar Ödülü alamam çünkü Yahudi değilim, çok param var ve umurumda değil” diyen Eastwood’un bu filmi, 4 ayrı dalda Oscar Ödülü kazanmıştır.

KonusuLittle Bill Dagett, şerifi olduğu kasabayı adaletten uzak bir şekilde kafasına göre yönetir. Kovboyluk işlerinden elini ayağını çekmiş bir adam olan William Munny, eski silah arkadaşları Ned Logan ve Schofield Kid şerifi ortadan kaldırmak için bir araya gelirler.
Unforgiven

Kurtlarla Dans

Kurtlarla Dans
İsim: Dances with Wolves (1990) IMDb: 8 181 dakika Yönetmen: Kevin Costner Western

Oyuncular: Kevin Costner, Graham Greene, Mary McDonnell

Özellikle Amerikan İç Savaşı’na meraklı olanlarınız varsa mutlaka izlemeniz gereken bir film. Yerliler ile Amerikalılar arasındaki çatışmaları ve nedenlerini Amerikancılık yapmadan, olduğu gibi aktarıyor. Film, akademiden 7 Oscar ile dönmesinin yanı sıra muhteşem oyunculuğundan dolayı Kevin Costner’a ‘’En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü” kazandırmıştır.

KonusuJohn Dunbar, tenha bir bölgede bulunan karakolda askerleri bekleme görevine atanır. Bölgede kaldığı sürece yerliler ile yakınlık kurar ve aralarında sıkı bir bağ gelişir. Zaman geçtikçe kimlik karmaşasına giren Dunbar, kendini yerli gibi hissetmeye başlar.
Dances with Wolves

Sonsuz Ölüm

Sonsuz Ölüm
Kovboy Konulu Filmler
İsim: Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) IMDb: 8 110 dakika Yönetmen: George Roy Hill Western

Oyuncular: Katharine Ross, Robert Redford, Paul Newman

Arkadaşlık ve dostluk kavramlarına ince mesajlar veren yapım, bir kadın için karşı karşıya gelen iki erkeğin dostluğunun her şeyden daha önemli olduğuna dikkat çekiyor. Drama sahnelerinin yaşattığı hüznün yanı sıra yer yer geçen esprileri ile de aynı zamanda bizleri güldürüyor. Ayrıca filmde geçen efsane diyalogları uzun bir süre unutamayacaksınız.

KonusuSempatisi ve güzel diksiyonuyla çevresindekilerin dikkatini çeken Butch Cassidy ve en yakın arkadaşı Sundance Kid, Wyoming bölgesinin en tehlikeli silah ustalarıdır. Birbirlerine çok sıkı bir bağla bağlı olan ikili, başarısız bir soygunun ardından Güney Amerika’ya kaçmak zorunda kalırlar.
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Nefret Sekizlisi

Nefret Sekizlisi
İsim: The Hateful Eight (2015) IMDb: 7.8 168 dakika Yönetmen: Quentin Tarantino Western

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh

Listemizde bir diğer Tarantino efsanesine daha yer vermeden içimiz rahat etmezdi. Film, tek bir mekânda geçmesine rağmen kış temalı atmosferi sayesinde kocaman bir dünyada geçiyor hissi veriyor. En önemli özelliği ise sürekli ters bir şeyler olacakmış gibi hissettiren gerilimiyle izleyiciye su içme fırsatı bile vermiyor.

KonusuJohn Ruth isimli bir ödül avcısı, bölgenin en tehlikeli kadın suçlusu olan Daisy Domergue’yi yakalamıştır. Ruth, mahkûmu şerife teslim etmek için kasabaya giderken başka bir ödül avcısı olan Marquis Warren ve kendisini şerif olarak tanıtan Chris Mannix adındaki bir haydutla tanışır. Yolun kalan kısmına beraber devam eden dörtlü, aniden çıkan kar fırtınası yüzünden Minnie’nin tuhafiye dükkânına sığınmak zorunda kalırlar.
The Hateful Eight

Tombstone

Kasabanın Namusu
İsim: Kasabanın Namusu (1993) IMDb: 7.8 130 dakika Yönetmen: George P. Cosmatos Western

Oyuncular: Sam Elliott, Kurt Russell, Val Kilmer

George Pan Cosmatos’un yönetmenliğini yaptığı olağanüstü film; kanunların, güvenlik güçlerinin kontrolünde değil de tehlikeli haydutların elinde olduğunu gözler önüne seriyor. Film, en iyi western filmleri kategorisine girmesinin yanı sıra sinema tarihine unutulmayacak bir karakter olan Doc Holiday’i kazandırmıştır. Zira bu karakterin düşünce yapısı, hareketleri ve olaylara yaklaşım şekli, “Red Dead Redemption 2” oyununda gördüğümüz “Arthur Morgan” karakterine de ilham kaynağı olmuştur.

KonusuEmekli kanun adamı Wyatt Earp, en yakın arkadaşı Doc Holliday’ın yaşadığı kasabaya gider. Earp, eski hayatına geri dönmemek için karısına söz vermiştir ancak kasabanın adaletinin haydutların ayakları altında ezildiğini görünce yeminini bozmak zorunda kalır. En yakın dostları ile beraber adalet arayışı içerisine girerler.
Kasabanın Namusu

Kanunsuz Josey Wales

Kanunsuz Josey Wales
İsim: The Outlaw Josey Wales (1976) IMDb: 7.8 135 dakika Yönetmen: Clint Eastwood Western

Oyuncular: Sondra Locke, Chief Dan George, Clint Eastwood

Eastwood’un hayat verdiği Wales karakterinin tek kişilik dev şovuna hazırsanız başlayalım. Eastwood, herhalde karizmama zarar gelmeden seyirciyi nasıl güldürürüm demiş ve tükürmeyi bulmuş. Dağa, taşa, toprağa hatta yanındaki köpeği kovmak için bile tüküren bir manyak olmuş. İşin şakası bir yana tek adama odaklanan yapımlar genelde sıkıcı olur ancak bu filmin bitmemesi için dua edeceksiniz.

KonusuÇiftçilikle uğraşan Josey Wales’in ailesi, ülkesinde çıkan iç savaş esnasında Kuzey Birliği tarafından katledilir. İntikamını almak için Konfederasyona katılan Wales’ın aynı zamanda peşinde olan kanunsuzlardan kaçması gerekir.
The Outlaw Josey Wales

Yedi Silahşorler

Yedi Silahşorler
En İyi Western Filmi Önerisi
İsim: The Magnificent Seven (1960) IMDb: 7.7 128 dakika Yönetmen: John Sturges Western

Oyuncular: Charles Bronson, Yul Brynner , Steve McQueen

‘’Seven Samurai” filminden uyarlanan yapım, Eli Wallach, Steve McQueen ve Charles Bronson gibi ustaları izlemek için bile değer. Epik sahneleriyle ünlü yapım, Amerika’da en çok izlenen filmler arasında 2. sırada yer alıyor. Neden böyle bir istatistiğe sahip olduğunu düşünün derim.

KonusuUmdukları serveti bulamayan bir silahşor ekibi, ne yapacaklarını bilemezken Meksika’da bir köyün haydutlar tarafından sürekli yağmalandığını öğrenirler. Köylülerin yardım çağrılarına kulak veren yedi silahşorun artık tek amacı haydutlara karşı köyü sonuna kadar savunmaktır.
The Magnificent Seven

Ölü Adam

Ölü Adam
İsim: Dead Man (1995) IMDb: 7.6 121 dakika Yönetmen: Jim Jarmusch Western

Oyuncular: Johnny Depp, Gary Farmer, Crispin Glover

Kendi türündeki diğer yapımlara göre ağır bir tempoda ilerleyen film, daha çok kasvetli mekânlarda geçiyor. Felsefi metaforlarla birlikte aslında bir sanat filmi olan bu yapım, izlerken sizi derin düşüncelere sokup karakterler hakkında çıkarımlar yapmanızı sağlayacak. Şimdiden söylüyorum, Nobody’nin “you are a dead man, William Blake” sözleri hafızalarınızdan hiç silinmeyecek.

KonusuKendi halinde olan William Blake, kanunun ve ahlakın neredeyse hiç olmadığı bir kasabada yaşar. Blake, kabul edildiği bir iş ilanı sonrası çalışmak için kasabaya vardığında Nobody ismindeki bir Kızılderili ile tanışır. Nobody, Blake’i isim benzerliğinden dolayı ünlü bir şair sanır.
Dead Man

Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikasti

Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikasti
İsim: The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007) IMDb: 7.5 160 dakika Yönetmen: Andrew Dominik Western

Oyuncular: Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard

İsminden dolayı yüksek tempolu, bol aksiyonlu bir film izleyecekmişsiniz gibi durabilir fakat öyle değil. Ağır temposuyla öne çıkan bu yapım sahnelerin geniş açılı çekimleri ile sizlere farklı bir bakış imkânı sağlıyor. Dolayısıyla en iyi vahşi batı filmleri türünde sanatsal ve bir o kadar güzel bir film izliyoruz. Harika müzikleri için bile bakılabilir dersek abartmış olmayız.

KonusuRobert Ford, Jesse James’i kendisine idol almıştır ve her konuda onun gibi olmak istemektedir. Her yere James ile beraber gider ve ondan bir şeyler kapmaya çalışır. Jesse James bir soygun planlar ancak bu soygun bazılarının işine gelmez. Artık kime güvenmesi gerektiği konusunda temkinli olmak zorundadır.
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Bana Trinity Derler

en iyi kovboy filmleri
İsim: Lo Chiamavano Trinità (1970) IMDb: 7.5 115 dakika Yönetmen: Enzo Barboni Western

Oyuncular: Terence Hill, Bud Spencer, Steffen Zacharias

Öyle bir filmdir ki İtalya dışındaki izleyiciler pek fazla bilmez ancak gerçek sinema gurmeleri onu müziğinden tanır. O kadar muazzam bir mizah seviyesine sahip ki listeyi hazırlarken dayanamayıp Trinita Kardeşlerin içinde yer aldığı komik sahneleri tekrardan izledim. Bud Spencer ve Terence Hill ikilisinin olması bile izlemeniz için yeterli bir sebep.

KonusuTembel bir kovboy ve iri yarı kardeşi, “Trinita Kardeşler” olarak tanınırlar. Silah kullanma konusunda çok iyi olan iki kardeş, binbaşı ve şerifin zulüm ettiği ve huzur vermediği Mormon çiftçilerine yardım etmek için kasabaya gelirler.
Lo Chiamavano Trinità

Sisters Biraderler

en iyi western filmleri
İsim: The Sisters Brothers (2018) IMDb: 7 122 dakika Yönetmen: Jacques Audiard Western

Oyuncular: Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal

Sözlerime Joaquin Phoenix’in gerçekten bir karakter oyuncusu olduğunu söylemekle başlamak istiyorum. Oynadığı her filmde, farklı rollere girmeye çok çabuk adapte oluyor. Konusunun yavaş ilerlemesine rağmen karakterleriyle, hikâyesiyle ve oyunculuklarıyla dikkat çeken yapımı izlemek 10/10 aktivite olabilir.

KonusuEli ve Charlie birbirinin tamamen zıttı olan iki ünlü tetikçi kardeştir. Herman Kermitt adındaki bir altın avcısı, patronlarının altınlarını çalar. Herman’ın izini bulup öldürme görevine çağrılırlar.
The Sisters Brothers

Sakin Batı

Sakin Batı
İsim: Slow West (2015) IMDb: 6.9 84 dakika Yönetmen: John Maclean Western

Oyuncular: Caren Pistorius, Kodi Smit-McPhee, Aorere Paki

Genel olarak en iyi kovboy filmi önerileri denince aklımıza ilk olarak heyecana dayalı, adrenalin dolu hikâyeleriyle bilinen yapımlar geliyor. Ancak Slow West, türünün diğer örneklerinden farklı olarak işin drama ve görsel yönüne daha çok odaklanıyor. Ayrıca müzikleriyle ve özgün yan karakteriyle sizlere adı gibi sakin ve keyifli bir vakit geçirtecektir. Aksiyondan ziyade bir yolculuk hikâyesi olması ve kitap tadında ilerlemesi dolayısıyla mutlaka bakılması gerekiyor.

KonusuJay, İskoç kökenli bir gençtir. Jay, sevdiği kadın olan Rose’u bulmak için Amerika’ya gider. Yolculuk esnasında kanunsuz bir adam olan Silas Selleck ile tanışır. Silas, Jay’e yolculuk boyunca karşısına çıkabilecek tehlikelere karşı yardım etme teklifinde bulunur. Her türlü suçun yasal olduğu Vahşi Batı’da savunmasız olan Jay, Silas’ın yardım teklifini kabul etmek zorunda kalır.
Slow West

Cevap Yazın