Tarihin En İyi Fransız Filmleri

Son zamanlarda gözlerimizi kanatırcasına izlediğimiz Hollywood filmlerinin tekdüzeliğinden sıkılmadınız mı? Hayatın daha çok duygusal yönlerini sanatsal bir çerçevede öne çıkaran Fransız filmleri yaşadığımız anların kıymetini daha iyi anlamamızı sağlıyor. Ayrıca mutlu son kaygısı gütmemesi nedeniyle final sahnelerinde ters köşe yapabiliyor. Kısa saçlı, minyon, tipik kadın karakterleri, ruhumuza işlenen müzikleri, hafif loş ışıkları ve şiir gibi dilleri ile özgün bir yapıma sahipler.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi Fransız filmleri listesi:

Çılgın Pierrot

Çılgın Pierrot
En İyi Fransız Yapımı Filmler
İsim: Pierrot le Fou (1965) IMDb: 7.6 110 dakika Yönetmen: Jean-Luc Godard Dram

Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Anna Karina, Graziella Galvani

Şiirsel ve yoğun anlatımına şapka çıkartılacak yapım, özellikle iki uyumlu âşık konulu filmlerin virüs gibi yayıldığı döneme adeta ilaç gibi gelmiştir. 1960’larda arabeske bağlayan topluma yönelik yapılabilecek en büyük hata sıradan ve alışılmış yapımların tekrar etmesiydi. Ancak Godard toplumu iyi çözmüştü ve sektöre yeni bir soluk kazandırmıştı. Yer yer aşırıya kaçtığı sanatsallığı eleştirilse de hâlâ en iyiler arasında olduğu gerçeğini değiştiremez.

KonusuVarlıklı bir İtalyan kadınla evli olan Ferdinand, işinden kovulur ve iş bulma ümidiyle eşinin zengin babasının düzenlediği bir partiye katılır. Partide aradığını bulamayan Ferdinand eve gitmek üzere oradan ayrılır. Yolda giderken eski sevgilisi Marianne ile karşılaşır ardından geceyi onun evinde geçirir. Ferdinand, Marianne ile birlikte evde vakit geçirirken eve aniden baskın yapılır. Marienne’nin pis işlere bulaştığı ortaya çıkınca iki eski sevgili Paris’ten kaçmaya karar verirler.
Pierrot le Fou

Nefret

en iyi fransız filmleri
İsim: Le Mépris (1963) IMDb: 7.6 103 dakika Yönetmen: Jean-Luc Godard Dram

Oyuncular: Jack Palance, Brigitte Bardot, Michel Piccoli

Muazzam diyaloglara ve mesajlara sahip film, her mekânı, her rengi, her teması, her oyuncusu, her çekimi ile kendi döneminin zirvesi olabilir. Kusursuza yakın senaryosunun ve oyunculuğunun yanında özellikle açılış müziği ile ses getirmiş. Bu yüzdendir ki yarım asır geçmesine rağmen hala listemizde yerini alıyor.

KonusuMesleği senaristlik olan Paul, ünlü bir yönetmenin filminin senaryosunu yazmak için kiralanır. İş vesilesiyle ailecek görüşmeye başlarlar ve yönetmen, Paul’un karısıyla yasak aşk yaşamaya başlar. Paul bu durumdan haberdar olur ancak işini kaybetmemek için bu duruma sessiz kalır ve eşini işi için kullanır.
Le Mépris

Kaldırım Serçesi

en iyi fransız film önerileri
İsim: La Môme (2007) IMDb: 7.6 140 dakika Yönetmen: Olivier Dahan Biyografi

Oyuncular: Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory

Olivier Dahan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, “Serçe” lakaplı ünlü sanatçı Edith Piaf’ın zorluklarla geçen yaşamını kronolojik olmayan bir şekilde anlatıyor. Birçok başarıya imza atan büyük sanatçının hayatı izlenebilecek en ilham verici sanatçı biyografilerinden birisi olabilir. Sinema tarihindeki konumu dolayısıyla saygıyı sonuna kadar hak ediyor.

KonusuErgenlik çağının bitişine kadar farklı zamanlarda alkol bağımlısı annesi, sanatçı babası ve sakin bir hayat süren babaannesi ile beraber yaşayan Piaf, bu çelişkili hayatlardan farklı dersler çıkarmıştır. Yaşadığı badireler tuhaf ve bir o kadar etkileyici bir kişiliğe sahip olmasına neden olmuş ve içindeki sanatçı ruhunu ortaya çıkarmıştır.
La Môme

Vahşi Gezegen

Vahşi Gezegen
İsim: La Planète Sauvage (1973) IMDb: 7.8 72 dakika Yönetmen: René Laloux Animasyon

Antik Yunan sanat eserlerini andıran yaratıcı çizimler ile birlikte sürükleyici bir yolculuğa hazır olun. Birçok mesaj ve göndermeler barındıran film, animasyon kategorisinin en başarılı örnekleri arasında yer alırken gösterime girmesinin üzerinden neredeyse 50 yıl geçmesine rağmen Fransız sineması tarihinde hâlâ türünün en iyilerinden biri konumunda.

KonusuFilm, fiziksel olarak insan ırkının yanında dev kadar büyük görünen “Draag” isimli bir ırkın egemen olduğu dünyayı distopik bir yaklaşımla anlatıyor. İnsanlar bu ırk karşısında aciz ve değersiz canlı muamelesi görüyor ve evcil hayvan olarak kullanılıyor. İnsan ırkının fıtratına ters olan bu durum iki ırk arasında büyük bir savaşa neden olur.
La Planète Sauvage

Amcam

Amcam
İsim: Mon Oncle (1958) IMDb: 7.8 116 dakika Yönetmen: Jacques Tati Komedi

Oyuncular: Adrienne Servantie, Jacques Tati, Jean-Pierre Zola

Sık sık modernizm eleştirisine yer verilen Oscar ödüllü filmin diğer bir özelliği ise vermek istediği mesajı türünün diğer örneklerinin aksine olabildiğince gösterişsiz ve sanatsallıktan uzak bir şekilde veriyor. 1950’li yıllardan günümüze yapılan bir eleştiri gibi duran yapım, modernizm çatısı altında zorla dayatılanlara karşı çıkıyor.

KonusuKullanılan her eşyanın otomatik olduğu makineleşmiş ve sade bir çevrede yaşayan on bir yaşındaki Gerard’ın hayatı, kendilerinin tam tersi geleneksel ve renkli bir yaşam süren amcasının hayatlarına girmesiyle değişir. Amcasıyla zaman geçirdikçe yaşadığı çevreden daha da soğuyan Gerard, modern yaşamdan gittikçe uzaklaşmaya başlar.
Mon Oncle

Unutulmayan Sevgili

Unutulmayan Sevgili
En İyi Fransız Filmleri Listesi
İsim: Jules Et Jim (1962) IMDb: 7.8 95 dakika Yönetmen: François Truffaut Dram

Oyuncular: Henri Serre, Oskar Werner, Jeanne Moreau

Günümüz sinemasında epey popüler olan üç kişilik aşk üçgeni konulu filmlere ilham kaynağı olmuş yapım, sanatçı ruhlu iki dost erkek ile bir kadının aşk üçgenini oldukça farklı bir açıdan ele alıyor. Yıllarca hafızalarınızda yer edinecek güzel repliklere sahip filmin bir diğer dikkat çekici noktası ise kendi döneminde devrim yaratan farklı çekim açıları.

KonusuJules ve Jim Paris’te tanışan, zamanla çok sıkı dost olan iki sanatçı arkadaştır. İki arkadaştan Jules, Catherine isimli genç ve güzel bir kadına aşık olur ve evlenir. Sınır tanımaz ve özgür ruhlu Catherine, Jules’in en yakın arkadaşı olan Jim’i de kendine aşık edince işler karmaşık bir hal almaya başlar.
Jules Et Jim

Rastgele Balthazar

Rastgele Balthazar
İsim: Au hasard Balthazar (1966) IMDb: 7.9 95 dakika Yönetmen: Robert Bresson Dram

Oyuncular: Walter Green, Anne Wiazemsky, François Lafarge

Basit bir eşek olan Balthazar, acaba insanlar tarafından istismar mı edilmektedir yoksa doğasının gerektirdiği şeyleri mi yapmaktadır? Bir hayvan üzerinden yola çıkarak felsefenin derinliklerine inen film, insanların kalplerinin ne kadar kötü olduğunu ve ne kadar kötü olabileceklerini gözler önüne seriyor. Duygusal anlar yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

KonusuBalthazar, küçükken çocuklar tarafından çok sevilen ve şımartılan bir eşekken büyüyünce tam tersi bir hayata sahip olur. Sahipleri tarafından sürekli eziyet görmesine karşılık yapabileceği tek şey anırmaktır. Marie ise Balthazar ile beraber büyümüş temiz kalpli bir kızdır. Ailesinin maddi durumunun giderek kötüleşmesi, aşık olduğu adamın kötü biri olması Marie’nin mutsuz olmasına neden olur ve artık hayatta tek tutunacak dalı aynı kaderi paylaştığı Balthazar’dır.
Au hasard Balthazar

Harp Esirleri

Harp Esirleri
İsim: La Grande Illusion (1937) IMDb: 8.1 113 dakika Yönetmen: Jean Renoir Dram

Oyuncular: Jean Gabin, Dita Parlo, Pierre Fresnay

Oscar Ödüllerinde en iyi film dalında aday gösterilen nadir Fransız filmlerinden birisi olan yapım, savaşın insan doğasına aykırı bir kavram olduğunu ve her şeyin aslında bir illüzyondan ibaret olduğunu gözler önüne seriyor. “Esaretin Bedeli” de dâhil olmak üzere birçok önemli filme ilham kaynağı olan bu eser izlendiği zaman neden en iyi Fransız filmi önerileri kategorisinde yer aldığını gösteriyor.

KonusuBirinci Dünya Savaşı sırasında pilot olarak görev yapan Fransız De Boeldieu ve yardımcısı Maréchal, Alman askerleri tarafından esir alınırlar. Tutuldukları hapishaneden birkaç kez kaçma girişiminde bulunmuş olsalar da başarısız olurlar. Düşman askerleri arasında zaman geçirdikçe aslında içinde bulundukları savaşın da siyasetin de ne denli büyük bir illüzyon olduğunun farkına varırlar.
La Grande Illusion

400 Darbe

400 Darbe
İsim: Les Quatre Cents Coups (1959) IMDb: 8.1 99 dakika Yönetmen: François Truffaut Suç

Oyuncular: Jean-Pierre Léaud, Albert Rémy, Claire Maurier

Sinema tarihinde çocuk oyunculuğuna yeni bir bakış açısı getiren film, sırf bu yüzden bile saygıyı en çok hak eden yapımlardan birisidir. Klasiklerin arasına adını altın harflerle yazdırmış olan efsane eserin en dikkat çekici özelliği ise senaryosunun bir kurgu değil de yönetmenin kendi çocukluk hikayesi olmasıdır.

KonusuAntoine Daniel, okuldan nefret eden on dört yaşında bir öğrencidir. Bir keresinde ödevini yapmama sebebi olarak öğretmenine annesinin öldüğünü söyler. Öğretmeni ailesine ulaşınca yalan olduğunu öğrenir ve Antonie okuldan uzaklaştırılır. Okuldan uzaklaştırıldığı için ailesinin vereceği tepkiden korkan Antoine bir arkadaşı ile beraber deniz kenarında yaşamak için evden kaçar.
Les Quatre Cents Coups

Kiralık Katil

Kiralık Katil
IMDb Puanına Göre En İyi Fransız Filmleri
İsim: Le Samouraï (1967) IMDb: 8.1 105 dakika Yönetmen: Jean-Pierre Melville Suç

Oyuncular: Nathalie Delon, François Périer, Alain Delon

Belki de sinema tarihinin en iyi açılış sahnelerinden birine sahip olan film, uzak doğu esintileri ile beraber izleyenlere görsel bir şölen sunuyor. Olaylar zincirinin ağır ağır ilerleyişinden dolayı sabırlı bir şekilde izlemenizi tavsiye ediyoruz. Abartıdan uzak ve çok fazla vurdu kırdı ile başınızı ağrıtmayan mükemmel bir kara film örneği.

Konusuİşinde son derece usta ve profesyonel olan kiralık katil Jef, bir gece kulübünün sahibini öldürmek için tutulur. Jef, aldığı bu işi diğer işleri gibi temiz bir şekilde tamamlayamayıp arkasında bir tanık bırakmıştır ve aynı zamanda işi temiz yapamadığı için kendisini tutanlar tarafından öldürülmek istenir. Polis ve Gangster üçgeninde kalan Jef, bu işten yakasını kurtarabilmek için tüm yeteneklerini sergiler.
Le Samouraï

Protesto

Protesto
İsim: La Haine (1995) IMDb: 8.1 98 dakika Yönetmen: Mathieu Kassovitz Suç

Oyuncular: Vincent Cassel, Saïd Taghmaoui, Hubert Koundé

Paris’in vitrin yerlerinin modern ve tiyatral olduğu kadar arka sokaklarının da acımasız ve sert olduğunu yüzümüze tokat gibi çarpan başyapıt çoğu izleyiciye göre listemizin en iyisi olabilir. Final sahnesinin ardından oturduğunuz koltuktan saatlerce kıpırdayamayacağınız kadar etkileyici bir filmi izlemek için daha ne bekliyorsunuz?

KonusuParis’in arka sokaklarında yaşanan büyük bir çatışmada bir polis memuru silahını kaybeder. Üç genç arkadaş, kaybolan silahı şans eseri bulurlar. Silahın her an patlama ihtimali ile geçen günler gençlerin hayatlarını tamamen değiştirir ve hiçbiri artık eskisi kadar masum değildir.
La Haine

Gölgeler Ordusu

Gölgeler Ordusu
İsim: L’armée Des Ombres (1969) IMDb: 8.2 145 dakika Yönetmen: Jean-Pierre Melville Savaş

Oyuncular: Lino Ventura , Paul Meurisse, Jean-Pierre Cassel

Eğer ki siz de İkinci Dünya Savaşını konu edinen diğer filmlerdeki kahramanlık hikâyeleri veya ülke propagandaları gibi klişelerden sıkıldıysanız doğru adrestesiniz. Kusursuz olay örgüsü ile beraber unutulmayacak anlara sahne olan yapım, en iyi Fransa filmleri muhabbetlerinde “ben bu işin piriyim” havası vermenize sebep olacaktır. Ayrıca olağanüstü renk paleti ve kamera açılarıyla izleyenleri kendisine hayran bırakıyor.

Konusuİkinci Dünya Savaşı yıllarında Fransız direnişinin en etkili isimlerinden biri olan inşaat mühendisi Philippe Gerbier, kendisinden nefret eden biri tarafından tüm sırlarının açığa çıkarılması ile esir kampına düşer. Direnişe ve kendisine hainlik yapan bu kişiyi yakalamak ve intikam almak için kamptan kaçar.
L’armée Des Ombres

Amelie

Amelie
İsim: Le Fabuleux Destin D’Amélie Poulain (2001) IMDb: 8.3 122 dakika Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet Dram

Oyuncular: Mathieu Kassovitz, Audrey Tautou, Rufus

Milenyum sonrası piyasaya çıkan filmler arasında naifliği ve şekerliği ile akılda en kalıcı yapımlardan birisi olabilir. Başrol oyuncusu konuya ve işleyişe o kadar uyumlu seçilmiş ki herhalde başka bir oyuncu oynasa bu kadar tatlı gelmeyebilirdi. Ayrıca film; müzikleri, kıyafetleri, oyuncu seçimleri gibi birçok konuda gelecek kuşaklar için yol gösterici niteliğinde.

KonusuAmélie, herhangi bir hastalığa sahip olmamasına rağmen kalp hastası sanıldığı için çocukken evden hiç çıkarılmamış, tek başına büyümüş genç bir kızdır. Çocukluğunu yaşayamaması ve evden çıkarılmaması, gençlik yıllarına geldiğinde çevresindekilerle iletişim problemleri yaşamasına neden olmuştur. Bir gün evinin banyosunda gizli bir kutu bulan Amélie, bu kutunun oturdukları evde yıllar önce yaşayan ailenin çocuklarına ait olduğunu anlar ve kutuyu şimdilerde yaşlanmış olan sahibine ulaştırır. Kutunun sahibinin verdiği duygusal tepkiyle etkilenen Amélie, hayatın amacını bulduğunu sanıp kendini iyilik yoluna adar.
Le Fabuleux Destin D’Amélie Poulain

Cennetin Çocukları

Cennetin Çocukları
İsim: Les Enfants Du Paradis (1945) IMDb: 8.4 189 dakika Yönetmen: Marcel Carné Dram

Oyuncular: Pierre Brasseur, Jean-Louis Barrault, Arletty

İkinci Dünya Savaşında, Paris’in Almanlar tarafından işgal edildiği sırada çekilmesi ile ünlü film, üç saat sürmesine rağmen konudan uzaklaşmayışı ile izleyicileri her zaman diri tutuyor. Savaş esnasında bu kadar iyi teknik alt yapıya ve senaryoya sahip film çekmek her yiğidin harcı değildir bu yüzden alkışı sonuna kadar hak ediyorlar.

Konusu1800’lerin başlarında geçen filmde, hepsi birbirinden farklı mesleklere sahip olan bir grup insan bir araya gelirler. Gruptaki pandomim sanatçısı Debureau, zarifliği ve güzelliği ile göz kamaştıran Garance’ye aşık olur ancak bir türlü açılamaz. Öte yandan Debureau’ya aşık olan aktris Nathalie, onu Garance’den soğutmak için aynı gruptan başka bir kişinin işlediği bir suçu Garance’nin üzerine atar.
Les Enfants Du Paradis

Can Dostum

Can Dostum
İsim: The Intouchables (2011) IMDb: 8.5 112 dakika Yönetmen: Éric Toledano, Olivier Nakache Dram

Oyuncular: Anne Le Ny, Omar Sy, François Cluzet

Sahip oldukları konum bakımından birbirinin tamamen zıttı olan iki insanın dostluğuna hayran kalacaksınız. Ayrıca ek bilgi olarak beyaz perdeye ilk çıktığında gişe rekorlarını alt üst etti. Yönetmen, durum komedisi ve duygusallığı birbirine o kadar güzel bir şekilde harmanlamış ki sürekli bir duygu sömürüsüne veya komediye maruz kalmayacak, her duyguyu tadında yaşayacaksınız. Böylesine başarılarla dolu bir geçmişiniz varsa tabii ki de en iyi Fransız filmi tavsiyeleri için çok önemli bir yapım oluyorsunuz.

KonusuZengin bir Fransız olan Philippe bir kaza sonucu felç geçirir ve kendisine bakması için Driss isminde bir bakıcı işe alır. Bakıcı Driss, Philippe’in aksine kenar mahallelerde büyümüş birisidir. Birbirinin tam tersi olan bu iki insanın beraber yaşamaya başlaması ikisinin de hayatını tamamen değiştirir.
The Intouchables

Cevap Yazın