Sinema Tarihinin En İyi Mafya Filmleri

Ülkemiz genelinde artık oto galerisi sahibi olan herkesin meslek edindiği mafyacılık aslında öyle bilindiği gibi değildir. Özenle seçtiğimiz mafya filmleri ile herkese, bu karanlık işlerin gerçek yüzünü göstermeye çalışacağız. Son zamanlarda popüler olan canlı yayın mafyacılığına da değinmeden geçemeyeceğim. Eskiden mafyalar çok asildi. Karşı tarafla bir husumeti olan varsa düşmanının karşısına çıkardı ancak şimdilerde derdi olan Youtube kanalı açıyor.

Herkesin hayranlıkla izleyeceği en iyi mafya filmleri:

Al Capone

en iyi mafya filmleri
İsim: Al Capone (1959) IMDb: 6.7 104 dakika Yönetmen: Richard Wilson Suç

Oyuncular: Martin Balsam, Rod Steiger, Fay Spain

Tanrı, bisiklet, dua paradoksundan tanıdığımız tarihin en sert mafya babalarından birisi olan Al Capone’un hayat hikâyesine konuk oluyoruz. İzlerken “ulan ne adamlar varmış be” diyeceğiz. Ayrıca film; vizyona girdiği dönem şartlarına göre çekim açıları olsun, ses ve görüntü kalitesi olsun gayet iyi bir iş çıkarmış.

KonusuGenç yaşlardaki Al Capone, çalışmak için Chicago’nun en büyük mafya babası Johnny Torrio’nun yanına gider. Torrio, Capone’u tüm kirli işlerini yaptırdığı “Koca Jim” lakaplı Colosimo ile tanıştırır. Amerika’da çıkan alkol yasağı kanunu sonrası Torrio ve diğer mafya babaları arasında kaçak alkol ve likör satışı rekabeti oluşur. Capone, Torrio’nun düşmanlarından bazılarını öldürür ve ün sahibi olur. Chicago polis teşkilatından Schaefer, Capone’u yakalamak için tüm imkânları seferber eder.
Al Capone

Bugsy

mafya filmi önerileri
İsim: Bugsy (1991) IMDb: 6.8 136 dakika Yönetmen: Barry Levinson Suç

Oyuncular: Warren Beatty, Annette Bening, Harvey Keitel

Herkesin illa ki hayatının bir döneminde kumarhane fetişi olmuştur. Yıllarca kurduğumuz hayalleri yaşayan Siegel karakterine gıpta ile bakacağız. Biyografi türünün en güzel örneklerinden birisi olan yapım, “kumarhaneler kralı” olarak tanınan Bugsy’nin hayatından kesitler sunuyor. Aşk, para, mutluluk ne ararsanız yaşamış kendisi.

KonusuNew York’ta yaşayan Ben Siegel, kadınları kolay bir şekilde elde etmesi ve düşmanlarına karşı sertliği ile tanınır. Los Angeles’a iş seyahatine çıkmak zorunda kalır. Şehrin dinamiklerini ve canlılığını görünce aklına kumarhane açma fikri gelir. Hollywood, kadınlar ve kumar odaklı yeni bir hayata başlar.
Bugsy

Kara Düzen

Kara Düzen
Mafya Konulu Filmler
İsim: Black Mass (2015) IMDb: 6.9 123 dakika Yönetmen: Scott Cooper Suç

Oyuncular: Johnny Depp, Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson

Çok iyi hatırlıyorum, filmin kadrosunu öğrenir öğrenmez hemen açıp izlemiştim. Büyük başarılar büyük oyuncularla kazanılır kafasıyla çekilmiş. Ancak sinema sektörü artık sadece isme bakmıyor. Yapılan iş her zaman daha önemli. İşin ilginç yanı filmden çok Johnny abimizin makyajı konuşuldu. Kimi Atatürk’e benzetti kimi ise rahmetli Levent Kırca’nın makyajlarına benzetti.

KonusuGüney Boston’da hüküm süren Winter Hill isimli suç örgütünün lideri James “Whitey” Bulger, eyalet senatörünün erkek kardeşidir. Whitey’in çocukluk arkadaşı John Connolly, başarılı bir FBI ajanıdır. Connolly, Angiulo Kardeşler isimli çeteyi çökertmek için Whitey’den muhbirlik yapmasını ister. Whitey, tek başına Boston’a hükmetmek için bildiklerini anlatmayı kabul eder.
Black Mass

Gomorra

Gomorra
İsim: Gomorra (2008) IMDb: 7 137 dakika Yönetmen: Matteo Garrone Suç

Oyuncular: Gianfelice Imparato, Salvatore Abbruzzese, Toni Servillo

Arkadaş ortamında en iyi mafya racon filmleri konusu konuşulunca az çok neler söylendiğini tahmin edebiliyorum. Mafyalar asildir, para babasıdır, yeri gelir millete kol kanat gerer, garibanın yüzünü güldürür falan filan. Ancak bu film size asıl kirli dünyayı gösterecek. Suç örgütlerinin yeri gelince ne kadar iğrençleşebileceklerini de görmeniz lazım. İzlerken dünyanın ne kadar pislik bir yer olduğuna şahit olacaksınız.

Konusuİtalya’da mafyöz ilişkilerin zirveye ulaştığı dönemlerde, “Camorra” isimli suç örgütü; devlet, mafya ve sokak arasındaki köprü konumunda yer alır. Örgüte üye olan Don Ciro, Roberto, Pasquale, Toto, Morco ve Ciro; kara para aklama, zehirli atıkların imhası, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi tüm kirli işlerden sorumludurlar.
Gomorra

Hain

Hain
İsim: Il Traditore (2019) IMDb: 7.1 153 dakika Yönetmen: Marco Bellocchio Suç

Oyuncular: Pierfrancesco Favino, Maria Fernanda Cândido, Fabrizio Ferracane

Öyle bir filmle karşınızdayım ki izlerken “ee bunun aynısı bizim ülkemizde yaşanıyor” diyeceksiniz. Ben izlerken bir suç filmi olmasına rağmen ara ara güldüm. Sebebi filmin konusunda saklı. Her ne kadar doğruları söylemiş olsalar bile mafyaların dik duruşlu olduklarına inanmıyorum. Ellerindeki gücü almaya çalışırsanız eğer devlet için itirafçı, halk için magazinci olurlar.

Konusu“İki dünyanın babası” olarak tanınan Sicilyalı Tommaso Buscetta, İtalya’nın en büyük mafya babasıdır. Suç örgütlerinin birbiriyle kanlı hesaplaşmaya girmesi sonucu iki oğlunu ve üç yeğenini kaybeder. Brezilya’ya kaçan Buscetta, yakalanıp İtalya’ya teslim edileceğini anlayınca intikam almak için mafyanın itirafçısı olur.
Il Traditore

Köstebek

Köstebek
İsim: Donnie Brasco (1997) IMDb: 7.7 127 dakika Yönetmen: Mike Newell Suç

Oyuncular: Al Pacino, Johnny Depp, Michael Madsen, Michael Madsen

Sene 2002’de yaşamını yitiren Don Joe Bananas, belki de FBI’ın tarihi boyunca en çok pusu kurduğu adamdır. Bananas’ın hayatından alınan kesitlerin yanında Al Pacino’nun muazzam performansını izliyoruz. O kadar sağlam ki performansı, Johnny Deep yanında stajyer gibi duruyor. Ayrıca filmi izlerken kimlik karmaşası yaşayan ana karakterimiz için yer yer psikolojik tahlil yapmamız gerekebilir.

KonusuLefty Ruggiero, Amerika’nın en büyük suç örgütü Bonanno’nun elebaşıdır. FBI’da görevli olan Joe Pistone, Lefty’nin kurmuş olduğu imparatorluğu yıkmak için elmas hırsızı Donnie Brasco kimliğiyle mafyaya dâhil olur. Bir süre sonra Lefty’nin en yakın arkadaşı olan Pistone, yaptığı role kendini iyice kaptırır ve gerçek kimliğini unutmaya başlar.
Donnie Brasco

Miller Kavşağı

Miller Kavşağı
Mafya Filmi Tavsiyeleri
İsim: Miller’s Crossing (1990) IMDb: 7.7 115 dakika Yönetmen: Joel Coen Suç

Oyuncular: Gabriel Byrne, Albert Finney, John Turturro

Coen kardeşlerden hiç beklemediğim kadar iyi bir performans gördüm. Özellikle mafya konseptli filmlerle özdeşleşmiş şapka detayı muazzamdı. İşçilik, senaryo, görsel kalite tek kelimeyle enfes diyebilirim. İki saate yakın süren filmde bir dakikanız bile boşa geçmeyecektir. IMDb top 250 listesinde yer alan yapım, bulunduğu konumu sonuna kadar hak ediyor.

KonusuMafyanın, ülkenin politikasından sokağına kadar her alanda hüküm sürdüğü dönemlerde en dikkat çeken isim mafya babası Johnny Caspar’dır. Caspar, dönemin bir diğer güçlü mafya adamı olan Leo’dan bir sokak serserisini öldürmek için izin ister. Leo, bu duruma karşı çıkar çünkü öldürülmek istenen kişi kız arkadaşı Verna’nın öz kardeşidir. Leo, verdiği bu karar yüzünden Caspar ile karşı karşıya gelmek zorunda kalır.
Miller’s Crossing

İrlandalı

İrlandalı
İsim: The Irishman (2019) IMDb: 7.8 209 dakika Yönetmen: Martin Scorsese Suç

Oyuncular: Joe Pesci, Harvey Keitel, Al Pacino, Robert De Niro

Sürekli eski filmlerle ilgili konuşmak istemiyorum. Nostalji güzeldir ancak yeniliklere de açık olmak gerekiyor. Listelerimizde yeni filmlere de her zaman yer veriyoruz. Haliyle yabancı mafya filmleri de tam aradığınız gibi güncel. Joe Pesci, Al Pacino, Robert De Niro birlikteliği dersem kim hayır diyebilir ki? Üstatlar ego savaşlarını bırakıp sadece işlerini yapıyorlar. Zaten bu yüzden işlerinde en iyiler. Filmde bir diğer dikkat çeken nokta ise Amerikan siyasetinin menfaat ilişkilerini ele alıyor olması.

KonusuII. Dünya Savaşı gazisi olan Frank Sheeran kamyon şoförlüğü ile geçimini sağlamaktadır. Günün birinde New York’un en çok bilinen beş ailesinden birisi olan Bufalino ailesi ile yolları kesişir. “İrlandalı” lakaplı Sheeran, Bufalino suç örgütünün tetikçisi olur. Hem ailenin hem de Amerika’daki birçok ünlü ismin kirli işlerini yapar.
The Irishman

Dokunulmazlar

Dokunulmazlar
İsim: The Untouchables (1987) IMDb: 7.9 119 dakika Yönetmen: Brian De Palma Suç

Oyuncular: Robert De Niro, Kevin Costner, Sean Connery

Nereye bakarsanız bakın içki yasağının yaşandığı dönemle ilgili her türde film bulursunuz. Çünkü gerçekten izleyiciyi meraklandıran bir dönemdir. Peki ya o zamanlar gerçekten içki tüketmeyen bir Amerika mı vardı? Tabii ki hayır, yoktu. Aslında dönemin bize en çok kattığı şey de buradan geliyor. Dünya mafyalarla tanıştı. Tarihin en büyük babaları, 30’larda illegal likör satışları yaparak ün sahibi oldu. Doğuştan İtalyan kanına sahip olan De Niro için de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Al Capone rolünü bu kadar iyi oynayan başka bir aktör yok.

KonusuAmerika’da yaşanan alkol yasağı dolayısıyla mafya babası Al Capone, tüm ülkeye kaçak yollarla likör satar. Polis teşkilatı ve Capone arasında geçen savaşta teşkilat, güçten düşer ve mafyaya karşı boyun eğer. Federal ajan olarak Chicago’ya atanan Eliot Ness, Capone’un kurduğu suç imparatorluğunu yıkmak için kendi ekibini kurar.
The Untouchables

Kirli İşler

Kirli İşler
İsim: Mou Gaan Dou (2002) IMDb: 8 101 dakika Yönetmen: Andrew Lau Suç

Oyuncular: Andy Lau, Tony Chiu-Wai Leung, Anthony Chau-Sang Wong

Konusunun sizlere de tanıdık geldiğini biliyorum. Kim kimden çalmış diye sorarsanız cevabım: Amerikalılar. Ancak gidip onlara sorsak tabii ki “çalmadık, esinlendik” derler. Bana çok esinlenme gibi gelmedi çünkü oynayan oyuncular hariç her şey aynı. Konumuza dönecek olursak işleyişi sebebiyle şiddetle tavsiye ediyorum. Filmin, Uzak Doğu sinemasının 2000’lerde yaptığı sıçramada çok önemli bir rolü var.

KonusuPolis ve mafya hesaplaşmasının en kanlı geçtiği dönemde, her iki taraf da birbirlerinin içlerine köstebek yerleştirirler. Köstebekler sayesinde işleri kendi lehlerine çevirmeye çalışırlar. Mafya babası Hon Sam, polis teşkilatının içine Lau Kin-ming’i yerleştirir. Polis teşkilatı ise mafyanın içine Chan Wing-yan’ı yerleştirir. Lau ve Chan birbirlerinin kimliklerini açığa çıkarmak için amansız bir mücadeleye girerler.
Mou Gaan Dou

Casino

Casino
İsim: Casino (1995) IMDb: 8.2 178 dakika Yönetmen: Martin Scorsese Suç

Oyuncular: Robert De Niro, Joe Pesci, Sharon Stone

Sharon Stone ile konuya girmek istiyorum. Bunca usta ismin yer aldığı filmde, otoriteler tarafından en çok beğenilen isim oldu. Ele avuca sığmayan ayyaş bir kadını bu kadar iyi oynayan başka birisini hiç görmedim. Kötü arkadaşın ve yerinde duramayan kadının, belirli bir racona sahip babayı ne hale getirdiğini göreceksiniz.

KonusuAce Rothstein, spor bahislerindeki başarısı ile mafya patronlarının dikkatini çeker ve Las Vegas’a kumarhane açar. Nicky ismindeki eski dostu Vegas’a gelir ve kumarhanede çalışmak ister. Nicky, Ace’in aksine kirli işlere meyilli, disiplinsiz birisidir. Geldiği ilk andan itibaren Ace’in tüm düzenini bozar. Nicky’nin pisliklerini temizlemekle uğraşan Ace, bir de kumarhane’de çalışan uyuşturucu bağımlısı Ginger’a âşık olunca işler tamamen rayından çıkar.
Casino

Yaralı Yüz

Yaralı Yüz
İsim: Scarface (1983) IMDb: 8.3 170 dakika Yönetmen: Brian De Palma Suç

Oyuncular: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer

Şu anda çok büyük bir heyecanla en iyi mafya filmi önerileri listesinin sonlarına doğru yaklaşıyorum. Scarface, halk tarafından değerlendirilseydi eğer kesinlikle tüm listelerde 1. veya 2. sırada olurdu. Ancak IMDB’de en az memur mülakatlarında olduğu kadar torpil dönüyor. Hırs ve bitmek bilmeyen arzunun bir insanın gözlerini ne kadar körelteceğine şahit olacaksınız. Film, zirveye çıkmak kadar orada kalmanın ne kadar zor olduğunu gözler önüne seriyor.

KonusuKüba devriminden sonra Fidel Castro, vatandaşlarına Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Göç eden binlerce kişinin arasında Tony Montana ve en yakın arkadaşı Manny Ribera da vardır. Miami’ye gelen ikili suç dünyasının lideri olan Frank Lopez ile tanışır ve onun için çalışmaya başlar.
Scarface

Köstebek

Köstebek
İsim: The Departed (2006) IMDb: 8.5 151 dakika Yönetmen: Martin Scorsese Suç

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson

Yukarıda bahsettiğimiz çalma, esinlenme konusuna tekrardan geldik. Üretim yerinin Hollywood olmasından dolayı bu konu göz ardı ediliyor. Neyse, biz de göz ardı edip performans üzerinden hakkını verelim. Öncelikle oyunculuk olarak diyecek söz bulamıyorum. Özellikle DiCaprio ve Matt Damon ikilisini her zaman izlemekten zevk almışımdır. Bir de üstüne Jack Nicholson eklenmişse tadından yenmez. Ayrıca filmde geçen her bir diyalog özenle hazırlanmış ve ekstra yapılan doğaçlamalar gayet yerinde olmuş.

KonusuPolis teşkilatı, Costello önderliğindeki mafyanın kökünü kazımak için Billy Costigan adındaki genç bir polis memurunu mafyanın içine yerleştirir. Costigan, Costello’ya yakınlaşır ve mafyanın tüm kirli işlerini rapor eder. Costello ise Colin Sullivan ismindeki bir genci polis teşkilatına köstebek olarak sokar. Her iki taraf da içlerinde muhbirin olduğunu anlar ve gerilim dolu saatler başlar.
The Departed

Sıkı Dostlar

Sıkı Dostlar
İsim: Goodfellas (1990) IMDb: 8.7 146 dakika Yönetmen: Martin Scorsese Suç

Oyuncular: Robert De Niro, Joe Pesci, Ray Liotta

Uyuşturucu, kumar, mafya, racon temalı ne ararsanız bulacağınız bir başyapıt. Bir filmi izlerken ilk beş dakika çok önemlidir. Ya seyirciyi o sürede filmin içine çekersin ya da iki saat boyunca boşu boşuna film çekersin. Scorsese, girişi o kadar iyi ayarlamış ki bizlere sadece hayranlıkla izlemek kalıyor. Pesci’ye Oscar Ödülü kazandıran şaheser, efsaneler arasında yer alıyor.

KonusuHenry Hill, Jimmy Conway ve Tommy DeVito çocuk yaşlardan beri tanışan üç yakın arkadaştır. Uzun zamandır planladıkları bir soygun işini gerçekleştirirler ve mafyanın içerisinde söz sahibi olurlar. Bir türlü doymak bilmeyen Jimmy ve Tommy soygunda yer alan arkadaşlarını öldürmeye başlarlar. Durumdan rahatsız olan Henry, mafyanın içerisindeki hiyerarşiyi sorgulamaya başlar.
Goodfellas

The Godfather

Godfather
İsim: Baba (1972) IMDb: 9.2 175 dakika Yönetmen: Francis Ford Coppola Suç

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall

Dünyanın neresinde olursanız olun, İtalyan mafya filmleri tartışması varsa ismini söylediğiniz anda herkeste derin bir sessizlik olur. Efsane sahneleri ve diyaloglarıyla ünlü yapım, eminim ki çoğu insana aile olma konusunda güzel tavsiyelerde bulunmuştur. Film henüz daha çekilme aşamasındayken çekimlerin durdurulması yönünde birçok tehdit almıştır. Nedeni ise mafya ve yeraltı suç dünyasının bu kadar ince işlenmesi insanlarda farkındalık oluşturabilirdi.

KonusuEfsane Baba serisinin ilk filmi: 1950’li yıllarda Amerika’da İtalya mafyaları terör estirmeye başlar. Mafyalık oldukça popüler hale gelmiş neredeyse devletin birçok alanında söz sahibi olmuşlardır. Corleone ailesinin üyesi Michael ailesinin kötü işlerinden uzak durmuş, askeri görevlere yönelmiştir. Kız kardeşinin düğünü için aile ile tekrar bir araya gelir. Bu dönemde Corleone ailesinin işlerini bozan bir Türk şehirde nam salar. Aile reisi Don Corleone artık işleri yönetemeyecek yaşa gelmiştir. Babasına yapılan suikast girişiminden sonra olaylara Micheal da dahil olur.
Baba

Cevap Yazın