Gaza Getiren En İyi Dövüş Filmleri

Herkesin merakla beklediği dövüş filmleri yazımız sonunda siz değerli takipçilerimizle buluşuyor. Kiminin kavgaya girmeden önce izleyeceği, kiminin ise dövüş teknikleri öğreneceği harika bir liste hazırladık. Ancak amacınız her ne olursa olsun özenle seçtiğimiz filmlerin muazzam sahneleriyle gözlerinizin pası silinecektir. Bildiğiniz üzere kavga, ülkemizde bitmeyecek üç sektörden birisidir. Listemizi, bu sektörden ekmek yiyen mahallenizin gençlerine gönül rahatlığıyla önerebilirsiniz. Şaka bir yana sokak dövüşlerinden tutun kafes dövüşlerine kadar aradığınız her türlü dövüş sahnelerini bu filmlerde bulabilirsiniz. Özellikle dövüş sanatlarında usta olan isimlerin rol aldıkları yapımları seçmeye çalıştık.

Seçmiş olduğumuz birbirinden heyecanlı en iyi dövüş filmleri:

Romeo Ölmeli

en iyi dövüş filmleri
İsim: Romeo Must Die (2000) IMDb: 6.1 115 dakika Yönetmen: Andrzej Bartkowiak Aksiyon

Oyuncular: Jet Li, Aaliyah, Isaiah Washington

Listemize öyle bir yapımla başlayacağız ki “aga, adamların ilk filmi eğer ki böyleyse listenin sonlarına doğru ne filmler eklemişlerdir” diyeceksiniz. Jet Li’nin olduğu bir yapımı listemize almamak tabii ki olmazdı. Bir keresinde şans eseri izlediğim bir sokak dövüşü sahnesiyle tanıdığım yapım, tamamını izlediğimde ise beni kendisine hayran bırakmıştı. Ek bilgi olarak verelim: Şarkıcı Aaliyah’ın beyaz perdeye giriş filmidir. Ancak rabbim, ömrünü kısa yapmıştır. Filmin vizyona girdiği senenin sonunda vefat etmiştir. İlk ve son filmi olarak hafızalara kazınmıştır.

Konusu:
Uzakdoğu kökenlilerin ve siyahilerin ele geçirmeye çalıştığı şehirde sıcak çatışmalar vardır. Uzakdoğuluların lideri Po, bir çatışma esnasında ölür. O sırada Po’nun kardeşi Han ise Hong Kong’da bir hapishanededir. Haberi duyar duymaz hapishaneden kaçan Han, uzun bir yolculuğun ardından Po’nun öldürüldüğü şehre gelir. Han, kardeşinin katilleri için intikam yemini eder.

Aslan Yürek

en iyi kavga filmleri
İsim: Lionheart (1990) IMDb: 6.2 108 dakika Yönetmen: Sheldon Lettich Aksiyon

Oyuncular: Jean-Claude Van Damme, Harrison Page, Deborah Rennard

Sitemizi takip eden kıymetli abilerimiz ablalarımız ve kardeşlerimiz, eminim ki çoğunuzun kesinlikle izlemiş olduğu bir filmle karşınızdayız. Hatırlamanız için birkaç tane dövüş sahnesinden örnek vermek isterdim ancak izlemeyenler için spoiler olur diye veremeyeceğim. Yoksa şu anda en çok istediğim şey bazı sahneleri uzun uzadıya buraya yazmak. Neyse artık akşam bara gidince birini rehin alır ona anlatırım. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Film, ülkemizde bir hafta aralıksız kapalı gişe oynadı. Şimdilerde hangi yabancı dövüş filmi hiçbir destek ve reklam almadan böyle bir başarı elde edebilir ki?

Konusu:
Lyon Gaultier, Kuzey Afrika’daki Fransız birliğinde görev yapan paralı askerdir. Los Angeles’ta yaşayan kardeşi birileri tarafından öldüresiye dövülür. Haberi alan Gaultier, hemen birliğini terk eder ve Amerika’ya gider. Ailesine yardım etmek için çok paraya ihtiyacı vardır. Kısa yoldan para kazanmak için yasa dışı suç örgütlerinin düzenlediği sokak dövüşlerine katılır. Amacı hem dövüşlerden para kazanmak hem de kardeşine bunu yapanlardan intikam almaktır.

Asla Pes Etme

Asla Pes Etme. IMDB'ye göre en iyi dövüş filmleri
İsim: Never Back Down (2008) IMDb: 6.6 113 dakika Yönetmen: Jeff Wadlow Aksiyon

Oyuncular: Sean Faris, Djimon Hounsou, Amber Heard

Filmi izledikten sonra konusunu ve kurgusunu “Karate Kid” filmine benzetebilirsiniz. Ancak işleyiş olarak bakacak olursak tabii ki büyük ayrımlar mevcut. Pahalı kıyafetler, lüks mekânlar, güzel kızlar ve en önemlisi her an her yerde kavga eden gençler. Ne ararsanız bulabileceğiniz yapım, bence aldığı puanı kesinlikle hak etmiyor. Ben, bunu tamamen şanssızlığa bağlıyorum. Çünkü adamların gerçekten şansı hiçbir yerde tutmadı. Örneğin Türkiye’de vizyona girdikten sonra hemen kaldırıldı ve bir hafta sonra tekrar vizyona girdi. Nedeni ise Kültür Bakanlığından işletim yetkisi alamadılar.

Konusu:
Jack Tyler, Orlando’ya yeni taşınmış bir gençtir. Yeni çocuk olması sebebiyle arkadaşları tarafından sürekli aşağılanır ve hırpalanır. Aynı okulda okuyan Ryan isimli bir serseri başına bela olur. Ryan, Jack’i herkesin içinde döver. Jack, yediği dayak sonrası okulda alay konusu olur. Duruma çok üzülen Max, Jack’e yardım etmek ister. Onu, dövüş sanatları sporunun Orlando’daki en iyi hocası olan Jean Roqua isimli bir ustayla tanıştırır.

Kan Ve Kemik

Kan ve Kemik. Dövüş filmleri listesi
İsim: Blood and Bone (2009) IMDb: 6.7 93 dakika Yönetmen: Ben Ramsey Aksiyon

Oyuncular: Michael Jai White, Julian Sands, Eamonn Walker

Filmle ilk kez tanıştığımda, izlediğim tüm dövüşlü filmler artık gözümde kararmıştı. Çünkü dövüş sahneleri öyle vurdum geçtim falan değil gerçekten çok iyi bir koreografi ile sunuluyor. Ayrıca bir filme, bir başrol anca bu kadar iyi giderdi. Michael Jai White, filmin türüne ve konusuna cuk diye oturmuş. Zaten adamı dışarda görsek yolun karşı tarafına geçeriz. Boy desen boy, tip desen tip, arıza model desen arızanın kralı, dövüş tekniklerine zaten diyecek tek bir kelimem dahi yok. Kesinlikle kaçırmamanız gereken hatta şu anda elinizdeki tüm işleri bırakıp izlemeniz gereken bir şaheser.

Konusu:
Isaiah Bone, inanılmaz dövüş tekniklerine sahip, kendi halinde yaşayan bir adamdır. Bir gün en yakın arkadaşı olarak gördüğü birinin hapishanede öldüğünü öğrenir. Haberi alır almaz üzüntüden kahrolan Isaiah’e arkadaşından bir vasiyet kalmıştır. Los Angeles’a vasiyeti yerine getirmek için gider. Suç şehri Los Angeles’ta yasa dışı dövüş turnuvasına katılır ve yeteneklerini gösterir.

Kan Sporu

Kan Sporu. En popüler dövüş filmleri
İsim: Bloodsport (1988) IMDb: 6.8 92 dakika Yönetmen: Newt Arnold Aksiyon

Oyuncular: Jean-Claude Van Damme, Donald Gibb, Leah Ayres

Tartışmasız Van Damme’ın en iyi iki filminden birisidir. Film, gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır. Dux ismindeki bir sokak dövüşçüsünün hayatını anlatmaktadır. Hiçbir şekilde tanınmayan Dux’u Van Damme oynayınca Dux haliyle şu an en çok tanınan dövüşçülerden birisi olmuştur. Görsel olarak muazzam bir şölene hazırlanın. Gerçekten nefesinizi tutacağınız olağanüstü sahneler var. Hele ki son dövüşte yaşadığım duygusal anı inanın hiçbir şeye değişmem.

Konusu:
Küçük yaşlardan beri zorlu eğitimlerden geçen Frank Dux, yer altı dünyasının en büyük dövüş turnuvası olan Kumite’ye katılmak ister. Sırf turnuvaya katılabilmek için ordudaki görevinden kaçar ve Hong Kong’a gelir. Hong Kong sokaklarında peşine düşen iki ajandan kaçmayı başaran Dux, en sonunda Kumite’ye girmenin bir yolunu bulur. Artık tek amacı Kumite’de boy gösterip şampiyon olmaktır.

Kır Zincirlerini

Kır Zincirlerini. En iyi dövüş filmi önerileri
İsim: Unleashed (2005) IMDb: 7 103 dakika Yönetmen: Louis Leterrier Aksiyon

Oyuncular: Jet Li, Bob Hoskins, Morgan Freeman

Jet Li’yi ilk kez bir karakter oyuncusu olarak izledim. Genelde sağa sola yumruk sallayan, filme sadece seyir zevki katan bir oyuncu iken bu sefer duygu yüklü bir karakteri oynamış. Ve gerçekten de o duyguyu bizlere hissettiriyor. Dövüş filmlerinde duyguyu neden anlatıyorsun diye sorabilirsiniz. Evet, tabii ki seyir zevki yüksek dövüş sahneleri olan filmleri inceliyoruz. Ancak şöyle de bir gerçek var ki böylesine görselliğe odaklı yapımlarda bir duyguyu hissettirmek çok zordur. Kır Zincirlerini, hem duygusal olarak hem de görsel olarak istenileni vermiş ve bu işi gerçekten başarmıştır.

Konusu:
Danny, küçük yaşlarda annesinin elinden alınmıştır. Bart isimli bir suç örgütü liderinin yanında kalmaktadır. Bart, Danny’yi bir köpek gibi yetiştirmiştir. Tefecilik yapan Bart, borcunu ödeyemeyen müşterilerinin mekânlarını basıp ölüm makinesi görevi gören Danny’i üzerlerine salmaktadır. Bir gün müşterilerinden biri Bart’ı tuzağa düşürür. Sam ve Victoria ismindeki baba ve kızı, Danny’yi evlerine alırlar ve Danny’ye hayatı boyunca hiç görmediği sevgi gösterirler. Bir gün Bart, aniden Danny’nin karşısına çıkar. Danny, eski ve yeni hayatı arasında ikilemde kalır.

Ong-Bak: Savaşçı

Ong-bak: Savaşçı. Dövüş Filmi Tavsiyesi
İsim: Ong-Bak: The Thai Warrior (2003) IMDb: 7.2 108 dakika Yönetmen: Prachya Pinkaew Aksiyon

Oyuncular: Tony Jaa, Petchtai Wongkamlao, Pumwaree Yodkamol

Ve işte şimdi gaza getiren dövüş filmlerinin babasına geldik. Eğer kavgaya gidecekseniz bu filmin yarısını bile izlemeniz yeterli olacaktır. Zaten o yarım bile rakibinizin kafasını kavun gibi yarmanızı öğretecektir. O kadar öğretici ve geliştirici kavga sahneleri var ki filmden kesitler alıp Youtube’a parça parça atsanız dövüş eğitimi kanalınız olur. Özellikle Amerikalıların saçma sapan liseli kavgalarından bıkmışsanız ilaç gibi gelecektir. Size tavsiyem: Bugün kendinize zaman ayırın ve bu mükemmel filmi izleyin.

Konusu:
Ting, henüz daha yeni doğmuşken tapınak merdivenlerinde keşişler tarafından bulunur ve büyütülür. Ting, küçük yaşlardan itibaren dövüş sanatlarında eğitilir ancak bu yeteneklerini kullanması savunma amacı dışında yasaktır. Günün birinde köyde bereketi sağladığına inanılan Buda heykelinin kafası çalınır. Tüm köy açlık ve sefalete girer. Ting, Buda heykelinin çalınan parçasını bulup tekrar köye getirmek için görevlendirilir.

Öfkenin Yumruğu

Öfkenin Yumruğu. En iyi dövüş filmleri listesi
İsim: Jing Wu Men (1972) IMDb: 7.3 106 dakika Yönetmen: Wei Lo Aksiyon

Oyuncular: Bruce Lee, Nora Miao, James Tien

Bruce Lee… Onun olmadığı dövüş filmi önerisi listesi düşünemiyorum. Sinema sektörüne getirdiği görsel efekt devrimini halen daha kullanan ülkeler var. Acaba biraz daha yaşamış olsaydı neler yapardı? Beyaz perde şu anda olduğu noktadan çok daha ilerideydi orası kesin. Çok erken bir şekilde aramızdan ayrılan ustaya sonsuz teşekkürlerimizi edip onun şaheserine dönelim. Filmi izlerken tanıdık bir yüz göreceksiniz. Jackie Chan, bu yapımda Lee’nin dublörlüğünü yapmıştır. Zaten dublörlük esnasında göstermiş olduğu yetenekleri ona şöhretin kapısını aralamıştır.

Konusu:
Evlenmek üzere olan genç nişanlı Chen Zhen, çok sevdiği dövüş sanatları hocasının ölümünü öğrenir. Ölüm haberiyle yıkılan Chen, bunu yapanları öğrenmek için rakip dövüş okuluna sızar. Olayın içine girdikçe bir uyuşturucu çetesinin de ustasının ölümünden sorumlu olduğunu öğrenir. Ustasını öldüren herkesten intikam almaya yemin eder.

Karateci Çocuk

Karateci Çocuk. Klasik dövüş filmleri
İsim: The Karate Kid (1984) IMDb: 7.3 126 dakika Yönetmen: John G. Avildsen Aksiyon

Oyuncular: Ralph Macchio, Pat Morita, Elisabeth Shue

Kendi türündeki diğer yapımlar içerdikleri kan ve vahşet sahneleriyle sadece yaşları büyük izleyicilere hitap ederken Karate Kid, çocukların da aileleriyle beraber izleyebileceği bir yapım. Filmi listeye dâhil etmeye niyetlendiğimde ilk aklıma gelen “cilala, parlat” repliği oldu. Şimdilerde 30’lu yaşlarında olan okuyucularımız iyi bilirler. Ortaokul dönemlerinde okul bahçelerinde yaptıkları karate hareketlerinin hepsini bu filmden öğrendiler.

Konusu:
Daniel ve ailesi annesinin işi nedeniyle California’ya taşınırlar. Yeni okulunda, sınıftan bir kıza âşık olan Daniel’in başı kızın sevgilisiyle belaya girer. Kızın erkek arkadaşı Johhny; Daniel’in, kız arkadaşının etrafında dolanmasına sinir olur. Bir gün Johnny bu duruma dayanamaz ve Daniel’ı okulda herkesin içinde döver. Johnny ve çetesi artık Daniel’i dövmeyi adet edinir ve onu her gördüklerinde rahatsız ederler. Daniel şans eseri dövüş sanatları ustası Mr. Miyagi ile tanışır ve onun öğrencisi olur.

Yenilmez 3

Yenilmez 3. Vurdulu Kırdılı Filmler
İsim: Undisputed III: Redemption (2010) IMDb: 7.4 96 dakika Yönetmen: Isaac Florentine Aksiyon

Oyuncular: Scott Adkins, Mykel Shannon Jenkins, Mark Ivanir

Meşhur olduğu dönemler izleyen gençlerin hepsi kafasına tas tıraşı modeli yapar kaşına bir çizik atardı. Hatta Yuri Boyka’ya benzediğini iddia eden bir genç haber kanallarına çıkmıştı. Ülkemizde bu denli sosyolojik etki yapan bir yapımı izlemediyseniz eğer çok şey kaçırmışsınızdır. Özellikle Amerikan yapımı bir filmin Rus bir mahkûmu başrol göstermesine de ayrıca şaşırdım. İlk defa dostluk örneği gösterdiler. Onda da baya başarılı oldular. Hep dost olsalar ne yapımlar görürdük acaba diyemeden geçemeyeceğim. Fazla uzatmadan sizleri bu şahane filmle baş başa bırakmak istiyorum.

Konusu:
Rusların yetiştirmiş olduğu en büyük dövüşçü olan Yuri Boyka, son turnuvada aldığı bir darbe yüzünden bacağından sakatlanır. Kalmış olduğu cehennem gibi hapishanede tuvalet ve lağım temizliği ile uğraşır. Cezaevindeki mahkûmlar için uluslararası bir turnuva düzenlenir. Dünyanın dört bir yanından bütün azılı mahkûmlar turnuva için Boyka’nın bulunduğu hapishaneye gelirler. Boyka, hapishaneden kurtulmak için dövüşlere katılır.

Altın Yumruk

Altın Yumruk. Çok satan dövüş filmleri
İsim: Zui Quan (1978) IMDb: 7.5 111 dakika Yönetmen: Woo-Ping Yuen Aksiyon

Oyuncular: Jackie Chan, Siu-Tin Yuen, Jang-Lee Hwang

Jackie Chan’in dünya sinemasına açıldığı ilk filmdir. Bu kadar iyi dövüş sahnelerinin olduğu bir yapımı izleyip de gaza gelmeyecek adam yoktur. Yönetmen koltuğunda oturan Woo-Ping Yuen işinin hakkını fazlasıyla vermiştir. Çünkü filmi dönemin teknolojisine göre incelediğimiz zaman prodüksiyon kalitesi olarak gayet iyi işler çıkartmıştır. Özellikle Chan’in dövüşürken güldürü ögelerini kullanması sinemaya yeni bir oyunculuk tekniği kazandırmıştır.

Konusu:
Won Fei Hung, dövüş sanatlarına ilgisi olan bir adamdır. Dövüş sanatlarını en iyi şekilde öğreneceğini düşündüğü amcasının yanına gider. Çok iyi bir dövüş ustası olan amcasını görünce ise neye uğradığını şaşırır. Çünkü herkesin bildiği usta dövüşçü amcası alkolik ve hayattan hiçbir beklentisi kalmamış bir haldedir. Üstelik en son eğitim verdiği bir genci de sakat bırakmıştır. Amcasının acımasız eğitiminden kaçan Fei Hung, kiralık bir katil tarafından öldüresiye dövülür.

Korkusuz

Korkusuz. Klasik dövüş filmleri
İsim: Huo Yuan Jia (2006) IMDb: 7.6 104 dakika Yönetmen: Ronny Yu Aksiyon

Oyuncular: Jet Li, Li Sun, Yong Dong

Herkesin bildiği üzere kavga filmleri sadece uzak doğuya has değildir ancak uzak doğu yapımı filmler diğerlerine göre biraz daha farklı oluyor. Hele ki özellikle Jet Li’nin oynadığı yapımların özel hayran kitlesi vardır. Çünkü adamın dövüş teknikleri, insanların binde birinde rastlayabileceğimiz kıvraklıklar gerektiriyor. Hele ki bizim coğrafyamızda fiziksel olarak bu denli kıvrak insanlar yok. Belki de bu yüzdendir Jet Li, Jackie Chan takıntılarımız.

Konusu:
Huo Yuanjia’nın babası çok önemli bir dövüş sanatları ustasıdır. Bir gün babası bir dövüşteyken rakibini mağlup etmek üzeredir ancak bir anlık dikkat dağınıklığı sebebiyle dövüşü kaybeder. Bu durumdan dolayı Huo, büyük bir utanç duyar ve çevresi tarafından aşağılanır. Hayatının en büyük dersini alır ve babasının aksine acımasız bir dövüşçü olur. Bir gün Huo’nun arkadaşı Qin, Huo’nun bir öğrencisini döver. Durumu konuşmak için Qin’in yanına giden Huo bir anlık öfkeyle Qin’i öldürür. Olaydan sonra Qin’in kardeşi intikam için gelir ve Huo’nun annesini ve kızını öldürür. Yaşadığı durumu atlatamayan Huo, başıboş bir şekilde uzak diyarlara doğru yola çıkar.

Ejderin Üç Fedaisi

Ejderin Üç Fedaisi. Dövüş filmleri izleme önerileri
İsim: Enter the Dragon (1973) IMDb: 7.7 102 dakika Yönetmen: Robert Clouse Aksiyon

Oyuncular: Bruce Lee, John Saxon, Jim Kelly

Sıra geldi üstadın bir diğer yapımına. Kendinden sonra çıkan yapımların birçoğunun sekansının atasıdır. Lee öyle bir oyunculuk sergilemiştir ki dövüş filmlerinin ekolü olmuştur. Hatta daha da ileri gideceğim. Bence Lee’nin en iyi filmi budur. Ancak filmi araştırırken bir bilgi öğrendim ve çok üzüldüm. Bruce Lee, filmin prömiyerine üç hafta kala ölmüştür. Bu kadar emek verdiği bir yapımın prömiyerini görmemesi ne kadar üzücü bir durum.

Konusu:
Gizli servis, dövüş yetenekleriyle ün salan Lee’den Han ismindeki bir uyuşturucu baronun düzenlediği dövüş turnuvasına katılmasını istemiştir. Amaçları Lee’yi Han’a yakın tutup Han’ı ve suç imparatorluğunu çökertmektir. Lee, turnuvaya kız kardeşini öldüren adamın katılacağını da öğrenince bu teklifi kabul eder. Lee, turnuvada iki Amerikalı dövüşçüyle antlaşma yapar. Turnuvanın şampiyonluğunu iki dövüşçüye verecek, onlar da Lee’ye Han’ı yakalamak için ve intikamını almak için yardım edeceklerdir.

Büyük Dövüş

Büyük Dövüş. Dövüş sanatları filmleri önerileri
İsim: Warrior (2011) IMDb: 8.1 140 dakika Yönetmen: Gavin O’Connor Aksiyon

Oyuncular: Tom Hardy, Nick Nolte, Joel Edgerton

Hayatınız boyunca hiç kafes dövüşü izleyip de ağladınız mı? Eğer cevabınız hayır ise sizlere duygusal yoğunluğu bir hayli fazla olan bir film önereceğim. Hele ki filmin son sahnesiyle beraber gözyaşlarımı tutamadım. İzlerken dövüş tekniklerine mi yoksa duygusallığa mı odaklanalım diyeceksiniz. Ancak kendinizi filmin akışına bırakın. Her şeyi o kadar güzel ve ince duygularla hissedeceksiniz ki aradan yıllar geçse bile bu şaheseri asla unutamayacaksınız. Türünün diğer örneklerinden farklı olarak en büyük özelliği ise film, sadece bir dövüşçüye odaklanmıyor. Hikâyenin odağında iki dövüşçü var ve ikisine de eşit mesafede yaklaşıyor. Bu durumda doğal olarak heyecan ikiye katlanıyor.

Konusu:
Eski bir dövüşçü olan ancak şimdilerde alkol bağımlılığı ile mücadele veren bir babanın oğlu olan Tommy Riordon, Pete isminde bir dövüşçü ile dövüşür. Dövüşü kazanan Tommy’nin videosu internette hızlıca yayılır ve bir turnuvaya davet edilir. Tamamen amatör olan ve hiçbir eğitim almayan Tommy için bu turnuvayı kazanmak çok zordur. Turnuvaya hazırlanmak için babasından yardım ister.

Ip Man

Ip Man. En iyi dövüş sanatı filmleri önerileri
İsim: Yip Man (2008) IMDb: 8.8 106 dakika Yönetmen: Wilson Yip Aksiyon

Oyuncular: Donnie Yen, Simon Yam, Siu-Wong Fan

Öneride bulunacağımız bu film, izlediğiniz sıradan kavgalı filmler gibi değildir. Çin direnişinin başlamasında etkili olan büyük ustaya ithafen yapılmıştır. Fikirsel olarak baktığımızda temeli gayet sağlam bir projedir. Kılıç çeken düşmana çiçekle karşılık veren bir dövüş ustasının biyografisine tanıklık edeceksiniz. Ayrıca filmde geçmiyor ama yine de bilmenizi isterim. Bruce Lee, Ip Man’in öğrencisidir. Üstad dediğimiz Lee’nin de üstadı varmış demek ki.

Konusu:
20. yüzyılın ortalarına doğru Çin’in Foshan bölgesinde yer alan tüm okullar dövüş sanatları ile ilgili eğitim vermektedir. Bölgede yaşayan Ip Man ise en yetenekli dövüşçüdür. Herhangi bir yerde eğitim vermez veya almaz. Kendi halinde yaşayan Ip Man, bazı günler dövüş maçlarına girer yeteneklerini sergiler. Günün birinde Jin Shanzhao isimli büyük bir dövüşçüyü yener. Dövüşün ardından şöhreti Foshan bölgesinden çıkar ve tüm Çin’de yayılır.

Cevap Yazın