En İyi Asker Filmleri Listesi

Kimi askere gider, kimi ise asker bekler. Ama bir gerçek vardır ki askerlik, hepimizin bir gün yolunun düşeceği bir yerdir. Eğer ki asker filmleri seyrederek tekrar o günlere dönmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. İzlerken vatani duygularınızın kabaracağı kahramanlıklarla dolu bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Savaşın getirdiği acıları, dehşeti, zararı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Klasikleşmiş yapımlardan farklı olarak askerlerin duygularını, düşüncelerini öne çıkaran yapımları tercih ettik.

Özenle hazırlanan en iyi asker filmleri sizlerle:

Dağ 2

Dağ 2. Askeri filmler
İsim: Dağ II (2016) IMDb: 8.8 135 dakika Yönetmen: Alper Çağlar Askeri

Oyuncular: Ufuk Bayraktar, Çağlar Ertuğrul, Ahu Türkpençe

İlk sıramızda ismini bile duyunca tüylerimizin diken diken olduğu bir yapım var. Damarlarınızda akan kanın ne kadar güçlü olduğunu saniye saniye hissedecek ve her sahnesinde farklı bir duyguyu derinlemesine yaşayacaksınız. Sinema tarihimiz için kilometre taşı olan bu filmde ek bilgi olarak gerçek ve yerli silahlar kullanılmıştır.

Konusu:
Kod adı “Fırtına Getiren” olan Muhabere Arama Kurtarma özel timinin görevi, Kuzey Irak’ta terör örgütü IŞİD’in elinde esir olarak tutulan Gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarıp sağ salim bir şekilde yurda ulaştırmaktır. Ceyda Balaban’ı kurtaran tim, dönüş yolunda Irak Türklerinin yaşadığı bir köyde dinlenirler. Yarbay Veysel Gökmusa’ya gelen istihbarata göre IŞİD bu köyü yağmalayacaktır. Tim, gazeteciyi kurtarma görevini tamamlamak üzere olmasına rağmen burada kalıp köyü ve köy halkını korumak ister. “Son Kale” adını verdikleri köyde çetin bir savaş olacaktır.

Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak. Savaş filmi önerileri
İsim: Saving Private Ryan (1998) IMDb: 8.6 169 dakika Yönetmen: Steven Spielberg Askeri

Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore

Her kesimin saygınlığını kazanan yapım, “nasıl olur da Oscar Ödülü kazanamaz.” dedirtiyor. İzlerken, bir askerin hayatı için sekiz askerin hayatını tehlikeye atmak ne kadar etik olabilir diye düşünebilirsiniz. Savaşın getirdiği yıkımları ruhumuzun derinliklerine kadar işleyen sahnelerde hem ürkecek hem de hayran kalacaksınız.

Konusu:
İkinci Dünya Savaşı esnasında üç oğlunun da ölüm haberini alan bir annenin, artık tek isteği hayatta kalan son oğlunun savaştan sağ salim bir şekilde dönmesidir. Annenin yakarışları Başkan tarafından duyulur. Başkan, James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun kurtarılıp eve getirilmesini emreder. Yüzbaşı John Miller, James Ryan’ı kurtarma operasyonu için kendi bölüğünden yedi asker seçer. Bir askerin kurtarılması için sekiz asker tehlikelerle dolu bir görevde hayatta kalma mücadelesi verir.

1917

1917. Askeri film tavsiyeleri hangileri
İsim: 1917 (2019) IMDb: 8.3 119 dakika Yönetmen: Sam Mendes Askeri

Oyuncular: Dean-Charles Chapman, George MacKay, Daniel Mays

Bir filmi izlerken senaryoya, prodüksiyona ve özellikle çekimlere dikkat eden ve teknik detay seven seyirciler için mükemmel bir film. Kendi türündeki örneklere göre başka bir seviye göreceksiniz. Diğerlerinden farklı olarak, aksiyona çok fazla yer vermeyip askerlerin yaşadıkları psikolojik buhranı mükemmel çekim teknikleriyle yaşatıyor.

Konusu:
I. Dünya Savaşı esnasında iki Britanyalı asker Onbaşı Schofield ve Onbaşı Blake’e gerçekleştirilmesi neredeyse imkansız olan bir görev verilir. Düşman askerlerinin kurdukları ölümcül tuzağın haberini zamana karşı yarışarak müttefiklere iletmelidirler yoksa binlerce dost asker korkunç bir kıyıma uğrayabilir. Tehlike altında olan müttefik askerlerden biri de haberi iletmekle görevli olan Onbaşı Blake’nin kardeşidir.

Savaş Vadisi

Savaş Vadisi. En iyi asker filmleri 2023
İsim: Hacksaw Ridge (2016) IMDb: 8.1 139 dakika Yönetmen: Mel Gibson Askeri

Oyuncular: Andrew Garfield, Luke Bracey, Sam Worthington

Mel Gibson’ın on yıl kadar uzun süren bir aradan sonra çektiği ilk filmi adına yakışır oldu. Gösterime girdiği ilk günden itibaren en iyi askeri filmler listelerinde en üst sıralara doğru hızlı bir yükselişe geçti. Tarihte unutulmaya yüz tutmuş kahramanlardan biri olan Desmond Doss’un hikayesi hepimizin içindeki vicdani retçiyi ortaya çıkaracak cinsten. Asker arkadaşlarına alay konusu olmaktan Onur Madalyası kazanmaya doğru uzanan yolculuğa tanıklık edeceğiz.

Konusu:
Doss, Okinawa Savaşı’nda görev alan vicdani retçi bir askerdir. Askerler tarafından dışlanmasına ve cesaretinin sorgulanmasına rağmen insanları öldürmeyi reddeder. Savaş esnasında ise tek başına yetmiş beşe yakın yaralı askeri uçurumun kenarına taşıyıp halatla aşağı indirerek hayatlarını kurtarır. Kahramanlıklarından dolayı Amerika tarihinin ilk Onur Madalyası alan vicdani retçisi olur.

Nefes: Vatan Sağolsun

Nefes: Vatan Sağolsun. En iyi askeri film önerileri
İsim: Nefes: Vatan Sağolsun (2009) IMDb: 8 128 dakika Yönetmen: Levent Semerci Askeri

Oyuncular: Barış Bağcı, İlker Kızmaz , Mete Horozoğlu

Sırada Türk sinema tarihinin en önemli başyapıtlarından birisi var. Önce karın soğukluğunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz sonra karakol nöbetindeki ürpertiyi yaşayacaksınız. Ayaklarınızı uzatıp keyifle izlemek istediğiniz film acıdan kıvranmanıza sebep olacak. Özellikle final sahnesinde gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

Konusu:
Kuzey Irak’ta terör örgütüne yönelik yapılan operasyon esnasında askerlerle kurulacak iletişim Karabal Jandarma Karakolu’nda bulunan telsiz röle istasyonu ile sağlanacaktır. Kuzey Irak’a en yakın sınır karakolunda görev yapan Yüzbaşı Mete ve komutasındaki kırk asker, operasyon süresince karakolu ve telsiz röle istasyonunu terör örgütü üyelerine karşı korumakla görevlendirilirler.

Dunkirk

Dunkirk. Asker filmleri
Askeri Savaş Filmleri
İsim: Dunkirk (2017) IMDb: 7.8 96 dakika Yönetmen: Christopher Nolan Askeri

Oyuncular: Mark Rylance, Barry Keoghan, Fionn Whitehead

Tipik bir Nolan filmiyle karşınızdayız. Hava, deniz, kara olmak üzere üç farklı kurgu şeklinde çekilen film müthiş dram sahneleriyle farklı bir boyut kazanıyor. Müttefik askerlerin tahliye operasyonunu tek bir Nazi askeri göstermeden sanatsal hareketlerle hissettiren Nolan yine işinin hakkını vermiş. Hikaye gereği diyalogun az olduğu yapımda zaferle sonuçlanan bir savaş yok ancak filmin içerisindeki dört yüz bin askerin yoğun duyguları var.

Konusu:
İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Nazi Almanyası fırtınası eser. Naziler; İngiltere, Fransa, Kanada ve Belçika’ya ait olan dört yüz bin askerlik orduyu Fransa’nın Dunkirk Bölgesi’nde kapana kıstırırlar. Karadan tamamen kuşattıkları müttefik ordusunu hava taarruzlarıyla yok etmeyi planlarlar. İngiltere, müttefik devletlere ait olan askeri orduyu Dunkirk Bölgesi’nden tahliye operasyonu başlatır.

Kara Şahin Düştü

Kara Şahin Düştü. En iyi askeri film önerileri
İsim: Black Hawk Down (2001) IMDb: 7.7 144 dakika Yönetmen: Ridley Scott Askeri

Oyuncular: Josh Hartnett, Josh Hartnett, Tom Sizemore

İzlediğiniz hiçbir filmde bu kadar sıcak çatışma sahneleri göremezsiniz öyle ki mermi kovanları odanıza bile düşebilir. Gerçekçilik ve kan seven izleyiciler için ise görsel açıdan şölen sergiliyor. Arka planda koşan Somalili yaşlılar ve kadınlar dışında neredeyse hiç sivil görmeyeceksiniz. Tekrar tekrar izlenmesi gereken çatışma sahneleri ile savaşın acımasız yüzüne tanıklık edeceksiniz.

Konusu:
1993 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Somali’ye yapılan yardımlara el koyan asilerin generali Mohamed Farrah Aidid binlerce masumun ölmesine neden olur. Birleşmiş Milletler Barış Gücü adına özel bir tim Aidid’in iki önemli adamını bir binada yakalamak için görevlendirir. Plan uygulanırken beklenmedik olaylarla karşılaşan tim, binada sıkışıp kalır ve destek gelene kadar sürecek olan 18 saatlik sıcak çatışmalara girer.

Fury

Fury. Gerçek hayattaki olaylardan esinlenilerek yapılmış askeri filmler
İsim: Fury (2014) IMDb: 7.6 134 dakika Yönetmen: David Ayer Askeri

Oyuncular: Logan Lerman, Brad Pitt, Shia LaBeouf

Zırhlı tankınız ve anca geyik avına çıkmanıza yetecek kadar cephaneniz ile Nazilerin arasından sağ kurtulabilir misiniz? İmkânsızlıklarla nasıl başa çıkılacağını gösteren film, sizi iki saatliğine de olsa seksen yıl öncesine götürüyor. O kadar gerçekçi sahnelere sahip ki her an elinize silahı alıp ekranın içine girebilirsiniz. Böylesine güçlü bir yapımı seyretmek istiyorsanız en iyi asker filmi önerileri yazmanız yeterli olacaktır.

Konusu:
İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde Çavuş Wardaddy ve emrindeki beş askerden oluşan müfreze, beş yüz kişilik Nazi birliklerinin arasında yirmi dört saat geçirecektir. Yeterli cephanesi olmayan müfreze Almanya’da kalan son Amerikan birliğidir. Savaş boyunca kahramanlıklarıyla tanınan Çavuş Wardaddy’nin son görevi birliğini sağ salim güvenlikli bölgeye ulaştırmaktır.

Kapıdaki Düşman

Kapıdaki Düşman. Askeri savaş filmleri
İsim: Enemy at the Gates (2001) IMDb: 7.6 131 dakika Yönetmen: Jean-Jacques Annaud Askeri

Oyuncular: Joseph Fiennes, Jude Law, Ed Harris

İkinci Dünya Savaşı’nın sadece ordular arasında geçen bir çatışma olmadığını gösteren filmde keskin nişancıların düellosu seyir zevki yüksek bir boks maçı havası katıyor. Bir yandan savaşın askerler ve siviller üzerindeki etkisi anlatılırken bir yandan da av ile avcının köşe kapmaca oyununu gözler önüne seriyor. Olağanüstü bir film ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Konusu:
Stalingrad, İkinci Dünya Savaşı’nın acımasız yıkımıyla kana bulanmıştır. İsimsiz kahramanların cesetlerine adeta mezar olan şehirde, Rus keskin nişancı Vassili Zaitsev ve Alman keskin nişancı Binbaşı Konig savaşı kişiselleştirip bir düello haline getirirler.

İnce Kırmızı Hat

İnce Kırmızı Hat. En İyi Askeri Film Önerisi
İsim: The Thin Red Line (1998) IMDb: 7.6 170 dakika Yönetmen: Terrence Malick Askeri

Oyuncular: Sean Penn, Nick Nolte, Jim Caviezel

Böylesine müthiş bir oyuncu kadrosu nasıl bir performans gösterir sorusunun cevabı niteliğinde bir yapım. Savaşın anlamsızlığını çok güzel bir dille anlatan filmde en önemli nokta ise belli bir duygu içerisinde sabit kalmıyorsunuz. Zaman zaman kurşun yağmurunun arasında adrenalinle coşarken zaman zaman ise duygusal bir buhran içerisinde çöküşe geçebiliyorsunuz.

Konusu:
Tüm dünyanın kana bulandığı İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Amerikan Ordusu adına Henderson Field ve emrindeki askerler Japon askerlerinin hâkim olduğu Pasifik Okyanusu’ndaki 210. Tepe’yi ele geçirmekle görevlendirilir. Korku ve endişe içerisinde olan askerler ruhsal olarak da büyük bir savaşın içine girerler.

Son Kalan

Son Kalan. Askeri film tavsiyeleri
İsim: Lone Survivor (2013) IMDb: 7.5 121 dakika Yönetmen: Peter Berg Askeri

Oyuncular: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch

Listemizden film seçmek için karar vermekte zorlanıyorsanız eğer gerçek bir hikâyeden uyarlanan bir yapımla karşınızdayız. Türünün diğer örneklerinden farklı olarak orduların çarpışmasını değil de dört silah arkadaşının Taliban Örgütü’nden kaçışını ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Peter Berg, askerlerin hayatta kalma içgüdülerini sürükleyici bir şekilde gözler önüne sererken özellikle finali güzel bağlıyor.

Konusu:
Kırmızı kanat operasyonu için dört kişilik Amerikan SEAL ekibi Pakistan’ın Kunar bölgesine harekete geçer. Operasyonun amacı Taliban lideri Admad Shad’ı yakalamaktır ancak işler planlandığı gibi gitmeyecektir. Taliban üyeleri ile çıkan çatışma sonucu ekipten üç asker ağır yaralanır geriye kalan Marcus Luttrell ise köylülerin evine sığınır. Silah arkadaşlarının akıbetleri düşüncesi Marcus’a ağır gelmeye başlar.

12. Adam

12. Adam. En iyi asker filmleri
İsim: Den 12. Mann (2017) IMDb: 7.4 135 dakika Yönetmen: Harald Zwart Askeri

Oyuncular: Thomas Gullestad, Jonathan Rhys Meyers, Marie Blokhus

Tipik Amerikan yüksek binalarının arasında geçen askerlik filmleri karmaşasından sıkıldıysanız eğer sizlere Norveç’in eşsiz doğa manzarasında farklı bir dünya sunuyoruz. Hayatta kalma mücadelesinin mükemmel bir şekilde sürükleyici hal aldığı bir film. Vatanseverliğin kahramanlıkla birleştiği hikâyeyi izlerken nefes almaya bile vakit bulamayacaksınız.

Konusu:
İkinci Dünya Savaşı’nın en karanlık günlerinde Nazi Almanyası’nın Norveç’te bulunan üslerini patlatmak için Norveç’ten on iki kişilik özel askeri birlik İngiltere’ye eğitim kampına gider. Kamp sonunda Norveç’e operasyona giden ekipte işler istenildiği gibi gitmeyecektir. On iki askerden sadece bir kişi Nazilerden kaçabilecek ve hayatta kalma mücadelesi verecektir.

Keskin Nişancı

en iyi askeri filmler. 2023 Savaş filmleri
İsim: American Sniper (2014) IMDb: 7.3 133 dakika Yönetmen: Clint Eastwood Askeri

Oyuncular: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner

Türk halkı olarak keskin nişancılara ayrı bir sempatimiz olduğu kesin. Eastwood, sanki tüm hünerlerini bu filme saklamışçasına muazzam bir kalite ortaya çıkarmış. Olaylar arası geçişler o kadar sürükleyici ki filmde geçen bir gün bir saniye gibi hissediliyor. Özellikle sürpriz finalinin şok etkisiyle kendinize gelmeniz zaman alabilir.

Konusu:
Chris Kyle, keskin nişancılığıyla ve savaş alanındaki kahramanlıklarıyla ün salan bir askerdir. Irak’ta yaşanan çetin bir savaşın ortasında arkadaşlarını korumakla görevlendirilir. Görev esnasında şöhreti düşman birliklerine kadar yayılır ve hedef haline gelir. Savaşın ortasında hedef halinde olmasına rağmen aklı Amerika’daki ailesindedir.

13 Saat: Bingazi’nin Gizli Askerleri

en iyi asker filmleri
İsim: 13 Hours: The Secret Soldiers Of Benghazi (2016) IMDb: 7.3 144 dakika Yönetmen: Michael Bay Askeri

Oyuncular: John Krasinski, Pablo Schreiber, James Badge Dale

Son derece etkili olan bu yapımı, asker konulu filmler arasında soluksuz bir şekilde izleyeceksiniz. En önemlisi kitabına sadık kalınarak beyaz perdeye aktarılmış. Oyunculuğa, müziğe, senaryoya, aklınıza gelebilecek her şeye ayrı bir parantez açılması gereken bir yapım. On üzerinden on puan verebileceğimiz ses efektleri ile gerçekçiliği dibine kadar yaşayabileceksiniz.

Konusu:
12 Eylül 2012’de Libya’nın Bingazi şehrinde bulunan Amerikan üssüne teröristlerin saldırısı sonucu Amerikan Özel Birlik Kuvvetleri ülkede tutsak olarak kalan büyükelçi ve elçilik için çalışan görevlileri kurtarmak ve yapılan saldırıları bertaraf etmek için on üç saat süren bir direniş gösterir.

Bir Zamanlar Askerdik

Bir Zamanlar Askerdik
İsim: We Were Soldiers (2002) IMDb: 7.2 138 dakika Yönetmen: Randall Wallace Askeri

Oyuncular: Mel Gibson, Madeleine Stowe, Greg Kinnear

Mel Gibson’ı izlerken büyülenmemek elde değil. En basit senaryoyu bile en iyi şekilde oynayan böylesine büyük bir oyuncuyu en iyi asker filmi tavsiyeleri yazımıza almamak büyük bir haksızlık olurdu. Vietnam’daki ağır coğrafya şartları sebebiyle yaşanan hayatta kalma mücadelesi başarılı bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Film, askerlerin savaş esnasında yaşadıkları yıkımı ve kasveti tek kelimeyle harika bir şekilde gözler önüne seriyor.

Konusu:
General Hal Moore komutasındaki ABD askerleri 1965 yılında Vietnam Savaşı’na girmiştir. Birlik, Vietnam’a vardığında ABD üssünün saldırıya uğradığını öğrenir. General Hal Moore ve komutasındaki dört yüz askeri, iki bin kişilik Vietnam ordusu ile “Ölüm Vadisi” olarak da bilinen La Drang Vadisi’nde kanlı bir çatışmaya girer.

Cevap Yazın