En Güzel Animasyon Filmleri

Uzun yıllardır bizi etkilemeyi başarabildiler. Biz izledikçe eğlenebileceğimiz animasyon filmlerinin önerilerine ihtiyaç duyduk. Tarihin geçersiz olduğu bir alan burası. Öyle ki bazıları yıllar önce yapılmasına rağmen hem teknolojik hem içerik bakımından geçilmeyecek ölçüde kaliteli. Animasyon filmlerinin en güzel yanı 10 yaşındaki çocuk ile 35 yaşındaki birinin beraber izleyip gerçekten haz alabilmesidir. Tamı tamına 29 adet En iyi animasyon filmlerinden oluşan listemiz sizlerle. 24 yaşındayım hepsini severek izledim. Bu yapımların hiç birinin içi boş değildir. Esasında 40 yaşındaki insana bile öğretecek bir şeyleri olur.

Her kesime hitap eden En Güzel Animasyon Filmleri:

Aslan Kral

Aslan Kral Animasyon Tavsiyesi
İsim: The Lion King (1994) IMDb: 8.5 88 dakika Yönetmen: Walt Disney Pictures Animasyon

Listenin kralı daha ben doğmadan önce yayınlanmış. Anne baba ile izlemeye bire bir çünkü muhtemelen ebeveynleriniz de çocukken izlemiştir. Onlar geçmişi yad etmiş olur. Siz eskimeyen efsanenin tadını çıkarırsınız. Bir taş ile iki kuş.

Konusu:
Yavru aslan Simba ormanların kralı olan babası Mufasa’nın varisidir. Amcası Scar hain bir tuzak kurarak babasını öldürür. Suçu ise Simba’nın üstüne atar. Simba, üzgünlük içinde bulunduğu bölgeyi terk eder. Yeni arkadaşları Timon ve Pumbaa ona birçok şey öğretir. Huzur ve adalet arayışı onları Scar ile yüz yüze getirecektir.

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde

Örümcek Adam: Örümcek Evreninde. Animasyon filmleri
İsim: Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) IMDb: 8.4 117 dakika Yönetmen: Sony Animasyon

Örümcek adam en başarılı çizgi dizi, çizgi roman, filmlere imza atmıştır. Zaman içinde yorumlanan hikayeleri farklı lezzetler katmış. İyi de olmuştur. Birbirinden farklı örümcek adamları -Bir de kadın var tabi- izlemenin tadı başka. Yeni teknolojiler kullanılarak görsel bir şölen yaşatıyor.

Konusu:
Miles, idealist ebeveynlere sahip lise öğrencisidir. Ailesinin ısrarına rağmen okullara arası pek iyi değildir. Babasının serseri diye nitelendirdiği amcası ile grafiti yapmaktan hoşlanır. Yine amcası ile terk edilmiş bir yerde grafiti yaparken radyo aktif bir böcek tarafından ısırılır. Özel yetenekleri Miles’ı süper kahraman yapmaya yetmez. Tüm evrenlerin birbirine girdiği onlarca farklı örümcek adam içerisinde kendini göstermek için bir şansı vardır.

Wall-E

Wall-E. Animasyon Film tavsiye
İsim: Wall-E (2008) IMDb: 8.4 98 dakika Yönetmen: Pixar Animasyon

Hayatın acı gerçeklerini en iyi yansıtan bir animasyon filmi önerisidir. Büyük küçük herkes izlemeli. Çöp ve atıklar konusunda dikkatli olmazsak animasyonla sınırlı kalmayacak. Bu karmaşanın içinde aşkı da çok güzel anlatmışlar. Tek kelimeyle bayıldım.

Konusu:
Yeryüzündeki atık ve çöplerden ötürü Dünya, artık yaşanılmaz bir hale gelmiştir. İnsanlar başka gezegenlere yerleşmiş fakat Dünya’dan umudunu kesmemiş. Tatlı robot Vol.i gezegenimizi temizlemek için gönderilmiş. Uzun süren yalnızlığı Eve adlı bir başka robotun gelmesiyle son bulur. Eve ile Vol.i tükenmiş gezegende yeni bir hayat yaratırlar.

Oyuncak Hikayesi

Oyuncak Hikayesi. En iyi animasyon filmleri
İsim: Toy Story (1995) IMDb: 8.3 81 dakika Yönetmen: Pixar Animasyon

Listedeki en eski haliyle en yaşlı animasyon filmi: Toy Story. 4 seriden oluşan film, zamanının en popüleriydi. Bu tür yapımların en çok sevdiğim yanı yalan gücü geliştiren öğelerle dolu olması. Bir sınır yok, gerekirse oyuncaklar herkesten daha canlı olabiliyor. Çocuklarınıza, kardeşlerinize izletin.

Konusu:
Bir oda dolusu oyuncak üstelik konuşabilen ve yaşayan türden. Ekibe son katılan yeni oyuncak Buzz Işık yılı, Şerif Woody‘in yerini mi alacak? Yoksa bu ikili çok yakın arkadaş olup baş düşmanlarından intikam alma peşine mi düşecek? Oyuncak boyutlarında doyasıya macera olacak.

Yukarı Bak

Yukarı Bak - Animasyon Önerisi
İsim: Up (2009) IMDb: 8.2 96 dakika Yönetmen: Pixar Animasyon

Ama galibaaaaa bütün bu olanlara dayanamam ama hazırım demek istiyorum. Sagopa Kajmerin Galiba şarkısıyla özdeleşmiş klipteki sahneler bu filme ait. Biraz acı, bir miktar komedi ve uzun soluklu bir macera. Ne kadar huysuz olursa olsun her insanın içinde sevginin özü vardır. Bazılarında onu çıkarmak zaman alabiliyor.

Konusu:
Hayat arkadaşını, karısını kaybeden yaşlı Carl Fredricksen eşiyle uzun yıllar boyunca Cennet Şelalelerinde yaşamanın hayalini kurmuştur. Evinin çatısına yüz binlerce balon bağlar. Evini Cennet Şelalerine uçurmayı planlamaktadır. Bu yolda başına gelen talihsizlikler, tatlı bela bir çocuk ile sadık köpek, yaşlı Carl’a yeni bir amaç getirecek.
Up

Kayıp Balık Nemo

Kayıp Balık Nemo (2003) Animasyon
İsim: Finding Nemo (2003) IMDb: 8.1 100 dakika Yönetmen: Pixar Animasyon

18 yıl geçmesine rağmen hala kendini izlettiriyor. Pixar’ın başarılı animasyonu 25 ayrı ödül almıştır. Ailecek izlenebilecek, herkese dokunmayı başaracaktır. Mükemmel renk uyumu tam anlamıyla sanatsal bir haz veriyor. Her 3 yılda bir tekrardan izlediğim animasyondur. Senaryo ise son derece tatmin edici.

Konusu:
Minnak solungaçlara sahip Nemo, babasının uyarılarına rağmen büyük sularda yüzmeye çalışmış ve kaybolmuştur. Babası Marlin çocuğunu aramak için en tehlikeli sulara açılır. Bir insanın evinde akvaryumda tutulan Nemo da bu sırada kendi kaçış planını yapmaktadır. Nemo’yu bulmak ve kurtarmak kolay olmayacak.

Sevimli Canavarlar

Animasyon dizisi - Sevimli Canavarlar
İsim: Monsters, Inc. (2001) IMDb: 8.1 92 dakika Yönetmen: Pixar Animasyon

Canavarların mesainin başlaması ile korkutma işine başlaması, bazen öğle yemeği molası vermesi fikri oldukça komik. O ürkütücü derecede devasa canavarların içinde yumuşacık bir kalp olması da ayrı bir konu. Verilen mesaj ise çerçeveden çok daha büyük. Canavarlar sadece farklı insanları temsil ediyor. Irk, dil, din veya görünüş her neyse artık.

Konusu:
Canavarlar evreninde onların iş dünyalarına konuk oluyoruz. Bu dünyada canavarlar sanılanın aksine insanlardan korkuyor. Fakat şirketleri için gereken enerjiyi küçük çocukları korkutarak sağlıyor. Canavarlardan bir tanesi yaramaz bir kızı yanlışlıkla evrenlerine getirir. Büyük bir kaos ortamı oluşur. İş ciddiyetinin absürtlüğü ve aşırı insan korkusu sizi gerçekten eğlendirecek.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı nasıl eğitirsin - En Güzel Animasyon filmleri
İsim: How to Train Your Dragon (2010) IMDb: 8.1 98 dakika Yönetmen: DreamWorks Animation Animasyon

Bu animasyon filminde Viking zamanlarına gidiyoruz. İnsanların vahşi doğa ile olan ilişkisi basit birkaç dokunuş ile dostluğa dönüşebilir. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin size hayvan ve ejderha sevgisi katacak. Üzülerek söylüyorum ki günümüzde ejderha pek bulunmuyor. 3 seri filmi ile eğlenceli vaktiniz yarım kalmayacak.

Konusu:
Berk adasında Vikingler yaşamaktadırlar. Büyük bir problemleri vardır; geceleri ateş püsküren ejderhalar köylerine saldırıyordur. Hıçkıdık genç bir delikanlıdır. Kız arkadaş edinmek ister. Köyde ejderha avlamak çok havalı olduğu için hedefi bir ejderhayı vurmaktır. Yine yaşanan bir saldırıda Gecenin Öfkesi adlı ejderhayı yaralar. Kimse görmediği için köy ona inanmaz. Yaptığından emin olan Hıçkıdık ormanlara dalarak ejderhayı bulur. Ejderhaların aslında sandıkları gibi vahşi ve saldırgan olmadığını görür. Gecenin Öfkesi ile arkadaş olmaya başlarlar.

Ratatuy

Ratatuy. Animasyon film önerileri
İsim: Ratatouille (2007) IMDb: 8 111 dakika Yönetmen: Pixar Animasyon

Mönüde lö Fğansız yömeği vağ. Çizimler o kadar başarılı ki bazı sahnelerin animasyon olduğuna inanamayacaksınız. The Simpsons, Incredibles gibi yapımlara imza atan Brad Bird yönetmenliği ile kalite zirveye çıkmıştır. İçerisinde büyük bir ironi taşır. Pislik ve kirlilik ile bilinen fare, mutfak gibi bayağı hijyenik olması gereken bir yerde parıldıyor. Demek ki ne olursa olsun azimli ve istekli olursan başarıya gidersin.

Konusu:
Remy idealist bir faredir. Ailesinin ve çevrenin itirazlarına rağmen ünlü bir Fransız aşçısı olmak Remy’nin en büyük hayalidir. Şans eseri sürüklendiği kanalizasyon dünyaca ünlü şefin yerinin altındadır. Çöpçü ile anlaşma yaparak mutfağa ve hayallerine ulaşır.

İnanılmaz Aile

İnanılmaz Aile - Animasyon film önerileri
İsim: The Incredibles (2004) IMDb: 8 115 dakika Yönetmen: Pixar Animasyon

Bebek dahil tüm aile bireyleri süper güce sahip olsa ne güzel olurdu değil mi? Tabi bebek henüz güçlerini kontrol etmede yeterli olmadığı için problemler çıkabilirdi. Aynı animasyon filmindeki gibi. Yeri gelince ailecek kitlenmek mükemmel bir dayanışma, düşmanları beraber mağlup etmek ise en iyi hobi olurdu.

Konusu:
Halkın kahramanı Mr. Incredible hareketli hayatından sıkılıp emekliye ayrılmıştır. Sigortacı olarak çalışıp ailesi ile monoton bir hayat yaşamaktadır. Fakat bu sıradan hayattan da sıkılmıştır. 15 yılın ardından yeni bir görev alır ama bu sefer düşmanlar çok daha ölümcüldür. Her biri ayrı süper güce sahip ailesi onu yalnız bırakmaz.

Şrek

Shrek 1 (2001). En güzel animasyon filmleri hangileri
İsim: Shrek (2001) IMDb: 7.9 90 dakika Yönetmen: DreamWorks Animation Animasyon

Mehmet Ali Erbil’in ömrü uzun olsun. Eşek karakterine bir ses bu kadar mı yakışır? Mükemmel seslendirme kadrosu ile Türkçe versiyonu seçin. Normalde tam tersini derim ama bizimkiler bu sefer orjinali sollamış. Hikayenin de az kalır bir yanı yok. Eşek ile ejderhanın evlenip çocuk yapması başka nerede duyulmuş?

Konusu:
Güzel prenses tutsak edildiği kalede onu kurtaracak olan prensi bekler. Yakışıklı prens cesur bir şekilde tehlikeli yollardan geçmelidir. Fakat onca bekleyişin sonunda yeşil bir dev çıkagelir. Shrek kadim dostu eşek ile beraber Prenses Fiona’yı kaleden kaçırır. Şrek ile Fiona arasında duygusal bir bağ oluşmaya başlar.

6 Süper Kahraman

6 Süper Kahraman - Animasyon Film Önerisi
İsim: Big Hero 6 (2014) IMDb: 7.8 102 dakika Prodüksiyon: Disney Animation Studio Animasyon

Tombiş karakterimiz yatak ile kitaplık arasından geçmeye çalışırken poposu ile kitapları deviriyor. Yardım etmeye programlanmış ama yastık olarak doğmuş olması gereken bir robot. Ergen sahibinin peşinden koşuyor. Temiz kalbi ile safça hareket ediyor. Tatlılığı siz hesap edin.KonusuRobot dahisi Hiro’nun başına büyük belalar açılacak. Komplonun içine düşen Hiro robot arkadaşı Baymax’tan yardım isteyecek. Onlar ve arkadaşları kötü adamlara karşı iş birliği içinde hareket edecekler. Duygusal, komik ve heyecanlı bir macerayı aralarlar.

Karmakarışık

Karmakarışık Animasyon
İsim: Tangled (2010) IMDb: 7.7 100 dakika Prodüksiyon: Walt Disney Animation Studios Animasyon

Bildiğiniz gibi bir Rapunzel hikayesi değil. Biraz daha yaramazlık, çokça eğlence var. Önceki hayatında muhtemelen köpek olan Maximus ile bukalemun Pascal için ayrıca bir animasyon çekilmeli. Uzun bir ara verdiyseniz ya da daha önce hiç animasyon filmi izlemediyseniz başlamak için en uygun adaydır.

Konusu:
Krallıkta aranan suçlu Flynn Rider kaçarken bir kuleye sığınır. Kuledeki güzeller güzeli, altın saçlı Rapunzel onu esir alır. Aralarında bir anlaşma yaparak kuleden çıkmanın yolunu ararlar. At Maximus ve bukelemun Pascal ile dizginlemez bir maceraya çıkarlar.

Oyunbozan Ralph

Oyun Bozan Ralph - Güzel animasyon filmleri
İsim: Wreck-It Ralph (2012) IMDb: 7.7 101 dakika Prodüksiyon: Walt Disney Animation Animasyon

Düşman olarak gösterilenler gerçekten kötü müdür, ya da kahraman bildiklerimiz iyi mi? Dışarıdan bakıldığında her şey anlaşılamaz. Yıllardır oynadığımız oyunlardaki karakterleri daha yakından tanıyalım. Toplumun size biçtiği rolleri kabul etmek zorunda değilsiniz. Belki de içinizde büyük bir yetenek vardır. Bu animasyon tavsiyesi ders verici, eğiticidir.

Konusu:
“Fix It Felix” kötü Ralph’ın kırdığı camları Felix karakteri ile tamir etme oyunudur. Tabi bu sadece oluşturulmuş bir hikayedir. Ralph oyundaki gibi kötü, Felix ise iyi biri değildir. Ralph artık sıkılıp atari salonundaki diğer oyunlara geçer. Şekerden yapılmış arabalarla yarış yapılan oyunda birinci olmayı kafaya koyar.

Kung Fu Panda

Kung fu Panda Animasyon filmi
İsim: Kung Fu Panda (2008) IMDb: 7.6 92 dakika Yönetmen: DreamWorks Animation Animasyon

Sizi bilmem ama animasyon denilince benim aklıma ilk gelen ve favorim olan yapım Kung Fu Panda’dır. 3 filmden oluşan serisinin ilki 2008 tarihinde yayınlanmıştır. Türkçe dublajlı halini gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. Oldukça kaliteli bir seslendirme yapılmış. Arada açıp izlerim ve hala beni çok eğlendirir. Hem çocuk hem yetişkinlerin izleyebileceği nadir bir yapım.

Konusu:
Kung Fu üstadlarının büyük bir hayranı olan tombiş Po, babasıyla beraber küçük ve tatlı bir kasabada noodle satarak yaşayan sıradan pandadır. Tüm uzak doğunun gözleri yeni Ejderha Savaşçıyı seçmek için düzenlenen festivaldedir. Seçilecek kahramanı büyük bir merakla bekleyen Po, bir sakarlık yaparak kendini Ejderha savaşçıyı seçecek olan Kaplumbağa Usta Oggway‘in ellerinin işaret ettiği yerde bulur. Dünyanın umudu ve yeni ejderha savaşçı hiç kavga etmemiş panda olacaktır.

Çılgın Hırsız

Çılgın Hırsız - En iyi animasyon filmleri
İsim: Despicable Me (2010) IMDb: 7.6 95 dakika Prodüksiyon: Illumination Entertainment Animasyon

Ata Demirer ve Yekta Kopan gibi iki usta ses karşılıklı şov yapmış. Fark ettiniz mi son birkaç anime filminde korkutucu görünen, aslında öyle olmayan baş karakterler mevcut. Bu kadar fazla yer verilmesi mantıklı. Çünkü insanoğlunun en büyük problemlerinden biri ön yargıdır. Onu yıkmak sizi daha iyi bir insan yapar.

Konusu:
Kuşların öttüğü, gökyüzünün sürekli büyüleyici olduğu, şen ve mutlu bir mahallede tek stresli insan Gru’dur. Gru, kötü niyetli ve sinsi planları olan biridir. Hedefi Dünya’nın uydusu olan Ayı işgal etmekti. Köle minyonları ile harekete geçmiştir. 3 yetim küçük çocuk ondaki iyilik potansiyelini ortaya çıkarmak ister.

Buz Devri

Buz Devri- Animasyon Önerileri
İsim: Ice Age (2002) IMDb: 7.5 81 dakika Prodüksiyon: Walt Disney Animasyon

Yardım etmenin kutsallığı, dostluk ve iyilik gibi temalar barındırır. Firavun faresinin maceraları ise açgözlülüğün zararlarını anlatır. Alt metninde böyle güzel anlamlar içeriyor. Bir şeyler öğretmeye çalıştığı için sıkıcı değil. Miskin Sid ile kahkahanın arkası gelmeyecek. En çok izlenen animasyon filmlerinde ilk 3’e girmeyi başarır.

Konusu:
Buzullar erimeye başlamıştır. Can tehlikesi yaşayan hayvanlar büyük bir göçe hazırlanır. Yakışıklı, karizmatik bir o kadar da çekici Miskin Sid ve huysuz Mamut Manfred ile yolculuğa çıkmışken bir insan yavrusuna denk gelirler. Öncelikli amaçları onu ailesine teslim etmek olur. Kaplan çetesi bebeği kaçırmak için Diego’yu aralarına sızdırır. Diego onları yanlış yollara sokar.

Karlar Ülkesi

Karlar Ülkesi - En güzel animasyon filmleri
İsim: Frozen (2013) IMDb: 7.4 102 dakika Prodüksiyon: Walt Disney Pictures Animasyon

Elsa, kardan adam yapsak seninle, oyunlar oynasak. Artık seni görmüyorum, sanki gittin uzak ülkelere. Sözlerine sahip efsane müziğiyle akıllara kazınmış Frozen’ı beğeneceksiniz. Bu yapımlarda genelde aşırı komik yan karakterler oluyor. Olaf bu rolü üstleniyor.

Konusu:
Karlar Kraliçesi tüm krallığı lanetleyerek sonsuza kadar buzla kaplar. Anna’nın amacı buzlar kraliçesini bulup laneti sona erdirmektir. Bu maceraya çıkınca 2 sadık yoldaş edinir. Dağcı Kristoff ve ren geyiği Sven ona yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Ölü Gelin

Ölü Gelin - En iyi animasyon filmleri
İsim: Corpse Bride (2005) IMDb: 7.3 77 dakika Prodüksiyon: Warner Bros. Pictures Animasyon

Ölü Gelin diğerlerinin aksine stop-motion tekniğiyle çekilmiştir. Stop-motion; gerçek cisimlerin oynat ve duraklat mantığı ile hareket ediyormuş havası vermektir. 3 boyutlu animasyon olarak bilinir. Ölü insanların yaşayanlardan daha şen olması oldukça ilgi çekici.

Konusu:
Victorian kasabasında Victor Van Dort ile Victoria Everglot evlenmek üzeredirler. Victoria parasız kalmış evden atılmak üzeredir. Victor Van Dort’un ailesi ise elit ve lüks yaşayan bir sınıftadır. Victor şans eseri bulduğu bir yüzüğü parmağına takmasıyla olağan üstü bir şey olur. Ölü gelin Emily ile evlenmiş olur. İki gelin ile ortada kalan Victor’un bu durum içinden nasıl çıkacağı hakkında en ufak bir fikri yoktur.

Otel Transilvanya

Otel Transilvanya - Animasyon film önerisi
İsim: Hotel Transylvania (2012) IMDb: 7.1 91 dakika Prodüksiyon: Sony Pictures Animation Animasyon

Üniversite 4’teyken arkadaşlarımla evde Otel Transilvanya’yı izlemiştik. Gerçekten pişman olmadık. Yanınızda kız arkadaşınız veya çocuk varsa geçirdiğiniz zamanın kalitesi katlanıyor. Dublaj yaparken oldukça özgür hareket etmişler. Türkiye’nin çeşitli yörelerinden şiveleri bile katmışlar. 2017 senesinde dizi versiyonu çıkmış, iki sezon sürmüştür.

Konusu:
Ünlü Drakula, kızı için bir sürpriz hazırlamaktadır. Kurtadamlar, mumya, Frankenstein olmak üzere en bilinen yaratıkları sahibi olduğu Otel Transilvanya’ya davet eder. İnsanlardan nefret eden bu canavarlar güzel bir hafta sonu geçiriyorken hiç olmadık bir şey olur. Bir davetsiz misafir dağcı insan otele gelir. Drakula için bu yetmezmiş gibi kızı ondan hoşlanmaktadır. İnsanlarla barışma dönemi gelmiştir.

Cesur

Cesur (2012) Brave. En iyi animasyon filmleri listesi imdb
İsim: Brave (2012) IMDb: 7.1 93 dakika Prodüksiyon: Pixar Animasyon

Pixar’ın ödülleri silip süpüren yapımlarından biri daha. İçlerinde kötü yorum yapabileceğim tek animedir. Görsellik yine Pixar’a yakışır derecede fakat senaryo için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Karakterleri geliştirip hikayeyi biraz daha derinleştirseler çok farklı yorumlar yapılabilirdi. İzleyiciler sadece çocuklardan oluşuyorsa seçiminizi bu yönde yapabilirsiniz.

Konusu:
Anlamsız geleneklere haklı olarak baş kaldıran prenses Merida, çok iyi bir okçudur. Ülkenin bir geleneğine karşı çıkan Merida, krallık tarafından suçlanır. Merida, kral ve kraliçenin gönlünü geri almak için büyük bir laneti kaldırmayı görev edinir. Cesaret ise en çok ihtiyacı olduğu şeydir.

Arabalar

Arabalar - Animasyon Filmleri
İsim: Cars (2006) IMDb: 7.1 117 dakika Prodüksiyon: Pixar Animasyon

IMDb puanının neden bu kadar düşük olduğu hakkında en ufak bir bilgim yok. Çocukların kahramanı olan Şimşek McQueen okul çantalarını hala süslüyor. Arabalar hakkında nice oyunlar, şarkılar ve tasarımlar yapıldı. Devam filmlerinde Cem Yılmaz’ın muhteşem Francesco performansı unutulmaz.

Konusu:
İddialı yarış arabası Şimşek McQueen Kaliforniya’da düzenlenen büyük yarış için çalışmaktadır. Yolda geçirdiği bir kaza sonucu Radyatör Kasabasında mahsur kalır. Hem bozduğu yolu düzeltmesi gerekirken hem de kendini tamir ettirmelidir. Bu süre zarfında orada kazandığı dostluklar hayatın sadece bir yarıştan ibaret olmadığını öğretir.

Güzel Ve Çirkin

Güzel ve Çirkin Animasyon Filmi. Anime önerileri
İsim: Beauty and the Beast (2017) IMDb: 7.1 129 dakika Prodüksiyon: Walt Disney Pictures Animasyon

Kıllı aslan fakir olsaydı hikaye değişir miydi acaba? Canavar da olsan, kaba biri bile olsan şaton ve paran varsa güzeller güzeli Emma Watson’ı tavlayabilirsiniz. Siz buna animasyon demişsiniz ama bu bildiğiniz hakikat. Gerçek hayatımızda böyle hikayelere sıkça rast geliriz.

Konusu:
Disney masalından filme birçok kez çevrilen efsane hikaye güzel bir kız ile lanetlenmiş prensin aşk hikayesini anlatıyor. Yolculuğa çıkmış aile, kötü hava koşulları nedeniyle bir eve sığınırlar. Seslenirler, ararlar ama ev sahibini bulamazlar. Tüccar aile babası evden çıkarken vazodan bir çiçek alır. Ev sahibi çirkin bir canavar ortaya çıkar. Canavar adamın hayatına karşılık en küçük kızı Belle’yi ister.

Madagaskar

Madagaskar animasyon önerisi
İsim: Madagaskar (2005) IMDb: 6.9 86 dakika Prodüksiyon: DreamWorks Pictures Animasyon

Muhtemelen bir çoğumuz küçükken izlemiştir, çünkü bu animasyon 2005 yılına kadar uzanıyor. Böyle eski animasyonların kalite bakımından bu kadar yüksek olduğunu görünce yerli üretimlerimizin 2023 yılında bile vasat olması bizi üzüyor. Şuraya bir dipnot düşmek isterim: Hayvanat bahçesine gittiyseniz oradaki hayvanların mutsuz ve mayışık olduğunu görürsünüz. Hayvanların yeri, yapay bir park değil kendi yaşam alanlarıdır. Animasyonda bu oldukça belirli bir şekilde gösterilmiş. Madagaskar’ın en azından ilk filmini çocuklarımıza izletelim de onlar bizim yaptığımız hatalara düşmesin.

Konusu:
Hayvanat bahçesinde yaşayan 4 kafadar hayvan; aslan alex, zebra Marty, zürafa Melman, su aygırı Gloria Newyork’taki bahçeden başka bir şey görmememişlerdir. Dış dünyayı hep merak ederler. Hayvanat bahçesini evi olarak kabullenemeyen zebra Marty artık dayanamaz ve firar eder. Diğer 3 dostu onu yalnız bırakmamak için peşlerine düşer ve macera başlar.

Rio

Rio 2011 Animasyon film tavsiyesi
İsim: Rio (2011) IMDb: 6.9 96 dakika Prodüksiyon: Blue Sky Studios Animasyon

Oyuncular: Yekta Kopan, Kerem Kobanbay, Elif Acehan, Payidar Tüfekçioğlu

Uzun zaman önce izlemiştim. Liste için araştırma yaparken tekrardan ismi görmek beni heyecanlandırdı. En iyi animasyon filmlerinde bir yer hak ediyor dedim. Uçamayan kuşların hikayesi ne kadar da acıklı. Bunun sebebi insanların onu kafese hapsetmesi ise yıkar geçer.

Konusu:
Blu isimli mavi papağan daha küçük bir yavruyken ormanda yakalanır. Rio’dan Amerika’ya getirilen Blu, Linda isimli bir kız tarafından sahiplenilir. Brezilyalı bir bilimci Blu ve arkadaşının türünün son örnekleri olduğu söyler. Bu yüzden Rio’ya götürülmelerini teklif eder. Blu ve Jewel Rio yollarındayken kuş kaçakçıları tarafından kaçırılır. Başka kuşlar tarafından kurtarılan Blu ailesinin son üyesi olmadığını öğrenir. Sahibi Linda ile el ele vererek kuş kaçakçılarına savaş açarlar.

Minyonlar

Minyonlar (2015) - Minions
İsim: Minions (2015) IMDb: 6.4 91 dakika Prodüksiyon: Illumination Entertainment Animasyon

Sarı, küçük, tatlış mı tatlış minyonlar güçlünün yanında olmak istiyorlar. Birine hizmet etmediklerinde depresyona giriyorlar. En kötüyü bulmayı hedefleyen minyonlar mutlak kötüyü bulamazlar. Daha kötü ne yapabiliriz derken Amerika’yı keşfederler.

Konusu:
Onlar korkusuz, küçük, sarı ve eğlenmeye bayılan dostlarımız. Minyonlar binlerce yıl kötü efendilere hizmet etmiştirler. Nice firavun, kral ve kötü şöhretli insanlar için çalışmışlar. Ama bir süreden sonra hepsi ölüp gitmiştir. Kendilerine yeni kötü efendiler arayan minyonlar, Amerika’yı keşfeder. Kölelikten efendiliğe geçiş süreci başlar.

Neşeli Ayaklar

Neşeli Ayaklar - Güzel animasyon filmleri
İsim: Happy Feet (2006) IMDb: 6.4 108 dakika Prodüksiyon: Warnerbros Animasyon

Paytak yürümeleri yetmiyormuş gibi yavru sevimli bir penguenin başrolde olması müthiş. Bir pazar sabahı kahvaltı yaparken televizyonda denk gelmiş olabilirsiniz. Toplum tarafından dışlanmış Mumble’yi bir de siz yalnız bırakmayın.

Konusu:
Antarktika’nın soğuk ikliminin sıcak ve tatlı imparator penguenleri geleneklerini sürdürerek yaşamlarına devam etmektedir. Her biri aşık olduğu kişiye duygularını aktarabilmek için Kalbe Seslenen Şarkıyı söylemelidir. Fakat Mumble diğer penguenlerden farklı göründüğü gibi şarkı da söyleyememektedir. Sürünün kuralcı lideri Mumble’yi uzaklaştırır. Fakat tatlı penguenimiz dans yeteneği ile her şeyi değiştirir.

Arı Filmi

Arı filmi - En iyi animasyon filmleri
İsim: Bee Movie (2007) IMDb: 6.1 91 dakika Yönetmen: DreamWorks Animation Animasyon

Uzun bir otobüs yolculuğundaydım. Koltuk tabletlerinde genelde sadece animasyonlara bakarım. Çünkü oradaki normal filmler pek sarmıyor. Afişini ve konusunu pek beğenmedim ama bir şans verdim. Sonuç diğer yolcular attığım kahkahadan rahatsız oldu.

Konusu:
Genç arılar bir okul dönemini daha geride bırakıp iş hayatına atılıyor. Kahramanımız Barry B. Benson son derece tehlikeli olan polen toplayıcılığı görevini üstlenir. Kötü hava koşulları sebebiyle kendini bir mağazada bulan Arı Barry yaptıkları balların insanlar tarafından çalınıp satılmasına şahit olur. Mahkemeye başvurarak bu emek hırsızlığına dur demek ister.

Şirinler

Şirinler - Animasyon filmleri
İsim: The Smurfs (2011) IMDb: 5.4 103 dakika Yönetmen: Sony Prodüksiyon

Ne tam anlamı ile animasyon ne de film. O yüzden sanırım yarı yarıya puan almış. Efsaneyi yalnız bırakacak değiliz. Kanal D’nin unutulmaz çizgi film introsu ve Nur Subaşı’nın enfes anlatımının hatrına görmezden gelmedik.

Konusu:
Küçük tatlı mavi şirinler, köylerinde kendi halinde yüzyıllardır mutlu yaşam sürerler. Kötü niyetli büyücü Gargamel yine onları yakalamaya çalışır. Gargamel şirinden elde edeceği mavi öz ile büyük sihirler yapabilecektir. Ama şirin babanın hiç bir şirini feda etmeye niyeti yoktur. Kaybolan şirinleri bulmak için insanların arasına gireceklerdir.

Unutmadan buna benzer bir liste olan En Komik Türk Dizilerine Ulaşmak İstiyorsanız: Buraya Tıklayın.

Cevap Yazın