En Çok İzlenen Netflix Filmleri

Son zamanlarda popülerliğiyle ve sürükleyiciliğiyle tanınan Netflix filmleri artık sizlerle. Yoğun talebinize karşılıksız kalamadık. Ekip olarak, bayram tatilinden feragat edip sizler için en iyi listeyi derledik. Bildiğiniz üzere Netflix, her hafta yeni bir film paylaşımı ile güncelliğini koruyor. Diğer yapımcı ve yayıncılara nazaran daha bilimsel ve uç konulara yöneliyorlar. Tabii ki bu yönelim bazı gelenekçi kesimi rahatsız ediyor. Ancak prodüksiyon kalitesi olarak bakacak olursak hiç kimseyi ayırt etmeksizin her kesime hitap ediyor. Birazdan okuyacağınız önerileri hazırlarken inanın çok zorlandık. Her biri birbirinden değerli üç yüz film arasından yirmi beş iyi yapım seçtik.

Hayranlıkla izleyeceğiniz en iyi Netflix filmleri:

Platform

en iyi Netflix filmleri
İsim: El Hoyo (2019) IMDb: 7 94 dakika Yönetmen: Galder Gaztelu-Urrutia Gerilim

Oyuncular: Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan

Kısacası Netflix’i meşhur eden film diyebiliriz. Senaryosu mükemmel derecede etkileyici ancak final sahnesi bir o kadar içimde ukde bıraktı. Filmin sonunda, platformdaki yemeklerin hiçbirine dokunulmadan mutfağa geri dönmesini istedim. Ancak bu hayatta neyi istedik ki oldu. Ha şimdi filmin sonu öyle olsaydı anlamı kalmazdı diyenler olabilir. Kimi mutlu son sever kimi mutsuz son. Ben mutlu soncuyum kardeşim. Neden hep hüzne yönelelim ki? Hadi mutlu sonu da bir tarafa bırakalım. Tepedekilere güzel bir ders vermek iyi olurdu.

Konusu:
Goreng, sigarayı bırakmak amacıyla bir hapishanede geçici bir süreyle kalmayı kabul eder. Gözünü 33. katta açan Goreng, oda arkadaşından hapishanenin işleyişini öğrenince bir hayli şaşırır. Çünkü burası normal bir hapishane değildir. Hapishanede, yukarıdan aşağıya doğru inen ve üzerinde yemek olan bir platform vardır. En üst kattakiler yemeklerini rahatlıkla yerken en alt kattakilere yemek kalmamaktadır. Hapishanenin bu ölümcül düzenini öğrenen Goreng’in artık tek amacı hayatta kalmaktır.

Gece Bizim İçin Gelir

Netflix filmleri 2023
İsim: The Night Comes for Us (2018) IMDb: 7 121 dakika Yönetmen: Timo Tjahjanto Aksiyon

Oyuncular: Joe Taslim, Iko Uwais, Julie Estelle

Öncelikle beni çok şaşırtan bir yapım olduğunu söylemek isterim. Böyle bir sektörde bu kadar kana alışkın değiliz. Film iki saat sürüyor. Ancak iki gün boyunca kan akıyor sanki. O kadar dövüş sahnesi, kan şovları falan izledim ki bir anlığına acaba neredeyim dedim. Herifler kova kova kan dökmüşler. Ancak Tarantino’cu bir arkadaşınız varsa kesinlikle tavsiye etmelisiniz. Tek sıkıntısı dövüş sahnelerindeki hızları arttırmamışlar. Bu yüzden bazen Cem Yılmaz’ın deyimiyle gösterideki ipi görebiliyorsunuz.

Konusu:
Uzun zamandır mafyaya profesyonel tetikçilik hizmeti veren bir adam, yaptığı tüm işleri başarıyla tamamlamıştır. Bir gün patronu tarafından kendisine bir kızı öldürme işi verilir. İşi kabul eden tetikçi, kızla karşı karşıya geldiği zaman ise onu bağışlar ve öldürmez. Patronu, bu duruma çok sinirlenir ve tüm adamlarını tetikçinin ölmesi için seferber eder.

Kazı

Kazı Sahne
İsim: The Dig (2021) IMDb: 7.1 112 dakika Yönetmen: Simon Stone Tarih

Oyuncular: Carey Mulligan, Ralph Fiennes, Lily James

Netflix’in filmlerini işte bu yüzden çok seviyorum. Yıllardır bize izletilen saçma sapan Hollywood yapımlarından sonunda kurtulduk. Artık bazen izlediğimiz şeylerde bilim görüyoruz, kültür kasıyoruz. Hele ki bu film, gerçekten ince bir iş olmuş. İngiliz aksanı tarih, kültür içeren yapımlara çok iyi gidiyor. Burada da mükemmel bir dokunuş olarak hissediliyor. Ayrıca filmde sadece arkeolojik bir kazıyı anlatmıyorlar. O dönemin tarihine de çok iyi bir şekilde değinmişler. Ne ararsanız bulabileceğiniz bir senaryo ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Konusu:
Edith Pretty, küçük oğluyla beraber yaşayan zengin bir duldur. Kalp hastalığı bulunan Edith, kocaman bir malikâneye sahiptir. Evinin bahçesinde bulunan höyükler, her geçen gün dikkatini daha çok çekmektedir. Bir gün merakına yenik düşüp Basil Brown ismindeki bir arkeologu çağırır. Höyüklerin olduğu yerlerde kazı yapılmasını ister. Basil, kazı esnasında bir gemi iskeleti bulur. Bu haber tüm Britanya’da büyük ses getirir. Britanya Hükümeti, bulunan iskeletin Viking gemisine ait olduğuna inanır ve kazılara devam edilmesi için bir ekip yollar.

Beyaz Kaplan

Beyaz Kaplan. IMDB netflix film listesi
İsim: The White Tiger (2021) IMDb: 7.1 125 dakika Yönetmen: Ramin Bahrani Suç

Oyuncular: Adarsh Gourav, Rajkummar Rao, Priyanka Chopra Jonas

Araştırmalarımıza göre, Netflix filmleri 2023 son zamanlarda sizlerin en çok aradığı anahtar kelimelerden birisi. 2021 yılında olağanüstü seviyede yapımlar çıktı. Beyaz Kaplan, festival havasında geçen bu sezona kesinlikle damgasını vurdu. Gerçek bir hikâyenin romana aktarılması sonrası filme aktarılmıştır. Gerçek hikâyelerin anlatımı bazen abartı olabilir. Bu yüzden gerçekliğini tartışabilirsiniz veya kurgu olmadığına inanmayabilirsiniz. Ancak bu film, kesinlikle kurgu değil. Neden bu kadar eminsin diyenler var sanırım. Çünkü olayı yaşayan Hintli arkadaşımız, yaşadığı her şeyi anlatan mektuplar yazmış. Bu mektuplar, bir yazarın eline geçmiş ve ardından roman olmuş. Romandaki hiçbir şey değiştirilmeden beyaz perdeye aktarılmış.

Konusu:
Balram Halwai, çevresi tarafından tam bir hizmet etme aracı olarak yetiştirilmiştir. Ancak kendi içerisinde çok hırslı ve zekidir. Her fakir gibi gördüğü şeylerin cazibesine kapılıp yok olmaz. Onları elde etmeyi amaçlar. Ashok ve Pinky ismindeki patronlarına şoförlük hizmeti vermektedir. Patronlarının yaşadığı hayatı iyice tanıyan Halwai, kendi hayatına isyan eder. Onların hayatına erişebilmek için bambaşka bir yol dener.

Musul

Musul. En iyi netflix filmleri listesi
İsim: Mosul (2009) IMDb: 7.2 86 dakika Yönetmen: Matthew Michael Carnahan Savaş

Oyuncular: Waleed Elgadi, Hayat Kamille, Thaer Al-Shayei

Filmi bu listeye koymamın tek amacı yapılan yanlışlardan herkesin haberi olsun. Sadece iki sahne anlatacağım. Siz zaten ülkemize karşı yapılan pisliği görürsünüz. Rüşvet verilen bir sahnede gösterilen para iki yüz Türk Lirası. Bizleri küçük düşürmek için böyle saçma sapan hareketler yapıyorlar. Diğer sahneye gelecek olursak bir çocuğu tam teslim edecekken vazgeçiyorlar. Çünkü teslim alan ülkemizin Kızılay’ıydı. Hatta Kızılay’a çocuk teslim edilmez falan deniliyor. Biz kendi içimizde birbirimizi ne kadar yesek de dışarıda tek yumruğuz bunu iyi bilsinler. Bizleri karalamaya çalışsalar da asla başaramayacaklar.

Konusu:
IŞİD’in Musul’u işgal ettiği sıralarda direniş göstermeyi başaran tek birlik yerel halktan oluşan Nineveh SWAT ekibidir. Ekibin lideri Binbaşı Jasem’dir. Ekip, çok önemli bir operasyona girer. Operasyon sırasında Iraklı bir polis olan Kawa’yı düşman askerlerinden kurtarır. Jasem, kurtarılan Kawa’ya ekibe dâhil olması teklifinde bulunur. Teklifi kabul eden Kawa, SWAT timine katılır. Ekibin sıradaki görevi düşman üssünü vurup bölgede güvenliği sağlamaktır.

Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch. Netflix’teki En İyi Filmler
İsim: Black Mirror: Bandersnatch (2018) IMDb: 7.2 90 dakika Yönetmen: David Slade Bilim Kurgu

Oyuncular: Fionn Whitehead, Craig Parkinson, Alice Lowe

Black Mirror neydi? Black Mirror, teknolojinin bizlere getirdiği kirli yüzdü. Black Mirror, kara aynaydı. Black Mirror, bizlere hep farklılık katardı. Yine büyük bir farklılık katmışlar. İnteraktif bir filmle tüm sektöre yıldırım gibi düştüler. İnteraktif nedir diye soranlar illa ki vardır. Durun başka yere gitmeyin. Bildiğiniz üzere biz her konuda sizlere yardımcı olmak isteriz. Kelime anlamı etkileşimlidir. Filmde ise etkileşimi sizlere sundukları seçenekler ile sağlamışlar. Örneğin bir filmi izlerken “ulan oraya gitme seni öldürecekler” diye bağırmalarınızı anımsayın. Bu filmi izlerken kendiniz seçeceksiniz o seçeneği.

Konusu:
Yazılım işlerinde çok iyi olan Stefan, fantastik bir romanı oyuna dönüştürür. Yazdığı oyun, henüz daha demo aşamasındayken büyük bir satış yapmasına sebep olur. Oyunun demo sürümünü tam sürüme çevirirken hayatı alt üst olur. Çünkü sanal ve gerçek dünya arasında sıkışıp kalır. Kendini, başkalarının kontrol ettiğini sanır. Nitekim haksız değildir. Çünkü film izleyenler tarafından hareketleri kontrol edilir.

Önce Babamı Öldürdüler

Önce Babamı Öldürdüler. 2023 Netflix film önerileri
İsim: First They Killed My Father (2017) IMDb: 7.2 132 dakika Yönetmen: Angelina Jolie Savaş

Oyuncular: Sareum Srey Moch, Phoeung Kompheak, Sveng Socheata

Angelina Jolie diyorum başka bir şey demiyorum. Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olmasından mıdır nedir hep bu tarz dramatik savaş filmleri çekti. Yönetmen koltuğuna oturmasının henüz daha başındayken dördüncü filmini çıkardı. Filmi izlemeden önce Jolie’nin de Amerikan seviciliği yapmasını tahmin ediyordum. Ancak düşündüğüm gibi olmadı. Aksine olayları çarpıtmadan, zulmedeni ve zulme uğrayanı net bir şekilde aktarıyor. Özellikle Vietnam askerlerinin kahramanlıklarına yer vermesi de oldukça şaşırttı.

Konusu:
Amerikan askerleri Vietnam Savaşı esnasında Kamboçya’yı işgal ederler. Bölgede direnişi sağlayan Khmer Rouge örgütü ülke yönetimini ele geçirir. Örgüt, eli silah tutan erkekleri esir alır ve savaş için eğitir. Önceden devlette çalışan insanları ise kamplarda öldürür. Loung Ung, henüz beş yaşında olan küçük bir çocuktur. Örgüt tarafından ailesi ile beraber kampa götürülür. Eski bir devlet memuru olan babası gözlerinin önünde öldürülür. Kendisi ise çocuk asker olur.

Metrekare Başına Aşk

Metrekare Başına Aşk. En çok izlenen netflix filmleri
İsim: Love Per Square Foot (2018) IMDb: 7.2 133 dakika Yönetmen: Anand Tiwari Romantik Komedi

Oyuncular: Vicky Kaushal, Angira Dhar, Alankrita Sahai

IMDB puanı yüksek Netflix filmleri listemizde yavaş yavaş yüksek puanlı filmlere doğru ilerliyoruz. Yazımızda her türe açık olduğumuz kadar her konuya sahip filme de açığız. Araya bir romantik komedi sıkıştırıp havanızı değiştirmek istedik. Tabii Hint yapımı olduğu için burun kıvırabilirsiniz. Ancak cidden güzel bir yapım olduğunu söylemek isterim. Klasik Yeşilçam filmlerinin konularından birine değinmişler. Romantik kısımları çok romantik, komedi kısımları ise kahkaha attırmıyor ancak gülümsetiyor. Yine de repertuarınızda bulunursa bir şey kaybetmezsiniz.

Konusu:
Sanjay ve Karina, en büyük hayali ev sahibi olmak olan iki kişidirler. Bankada çalışıp orta sınıf bir hayat yaşamaktadırlar. Ev sahibi olmak için her yere başvururlar ancak hiçbir sonuç çıkmaz. Bir gün devletin, evlenen çiftlere konut desteğinde bulunduğunu öğrenirler. İkili, konut projesinden yararlanmak için anlaşmalı bir evlilik yaparlar.

Jadotville Kuşatması

Jadotville Kuşatması. Netflix film tavsiyeleri neler?
İsim: The Siege of Jadotville (2016) IMDb: 7.2 108 dakika Yönetmen: Richie Smyth Savaş

Oyuncular: Richard Lukunku, Danny Sapani, Andrew Stock

Birleşmiş Milletlerin ne kadar kurabiye bir kuruluş olduğunu anlatan yapım, tarihi bir olaya değiniyor. Altmış yıl kadar önce gerçekleşmiş olan bir operasyonu kurgulamışlar. Sıcacık koltuğunda oturan büyüklerin emirleriyle sivillerin, masumların, askerlerin canlarının bir anda tehlikeye atılmasına dikkat çekilmiş. Popüler olmamasına çok şaşırıyorum. Zaten gerçeklerden bahsedenler hiçbir zaman popüler olmuyor. Bu kadar iyi çekilmiş savaş sahnelerine ek olarak iki Amerikan güzellemesi yapsalardı şu an zirvedelerdi.

Konusu:
Afrika ülkesi Kongo’da bulunan elmas madenleri özel şirketlerin elindedir. Şirketlerin madenleri korumak için yerli halktan oluşan bir birliği vardır. Son dönemlerde artan tehditler nedeniyle Fransız ve Belçikalılardan oluşan paralı askerler tutarlar. BM, Jadotville’de yaşayan yerli halkı korumak için Komutan Pat Quilan önderliğindeki İrlanda Barış Gücü’nü bölgeye gönderir. Jadotville’ye gelen birliğin askerleri hiç beklemedikleri bir anda saldırıya uğrarlar.

Özel Hayat

Özel Hayat. Popüler Netflix Filmleri
İsim: Private Life (2018) IMDb: 7.2 123 dakika Yönetmen: Tamara Jenkins Dram

Oyuncular: Kathryn Hahn, Paul Giamatti, Gabrielle Reid

Başka yayıncıların yayınlamaya bile cesaret edemediği bu yapım, Netflix’te yer alan filmlerden sadece birisi. Çocuk sahibi olmaya çalışmak gibi özel bir konuyu filme aktarmışlar. Ancak yanlış anlamayın. Bunu, aklınıza ilk gelen amaçla çekmemişler. Kısırlık tedavisi gören iki çiftin yaşadıkları ruhsal ve duygusal çöküşleri konu edinmişler. Üç ana karakter üzerinde dönmesi sebebiyle ağır tempoda işliyor. Ancak her zaman demişimdir. Bu tarz duygusal yoğunluğu yüksek filmlerde ağır tempo iyidir. Her şeyi daha net hissetmenizi sağlar.

Konusu:
Richard ve Rachel, kırklı yaşlarda olan bir çifttir. Yıllarca çocuk sahibi olmak isterler ancak bunu başaramazlar. Bu başarısızlıkları, hem psikolojik olarak hem de ekonomik olarak çifti epey sarsar. Kullanmadıkları yöntem, gitmedikleri doktor kalmaz. Son olarak gittikleri doktor, Rachel’in biyolojik olarak çocuk yapmaya elverişli olmadığını söyler. Bu yüzden doktor, Richard ve Rachel çiftinin yumurta donörü yöntemine başvurmalarını söyler. Doktorun vermiş olduğu tavsiyesini kabul eden çift, Richard’ın üvey yeğeni Sadie’den yardım isterler.

Kral

Kral. İmdb'ye göre en iyi netflix filmleri
İsim: The King (2019) IMDb: 7.2 140 dakika Yönetmen: David Michôd Tarih

Oyuncular: Tom Fisher, Gábor Czap, Tom Glynn-Carney

Bu yapıma, savaş filmi diyenler olabilir. Tarih filmi diyenler olabilir. Kim ne derse desin strateji filmi diyorum ben. Savaşın ne olduğuna dair anket yapsak herkes vurdulu kırdılı bir şeyler zırvalar. Ancak savaş kesinlikle öyle bir şey değildir. Her çatışma öncesinde ve sonrasında yapılan görüşmeler savaşın asıl kazananını belirler. Klasik masa başı İngiltere’si ve Fransa’sının tarihe yön veren, akıl dolu savaş taktikleri karşımıza çıkıyor. Garanti veriyorum, muazzam savaş sahnelerine tanıklık edeceksiniz. Prodüksiyonu gerçekten tebrik ediyorum. Böylesine kaliteli çekimler, seslendirmeler, efektler kullanmışlar.

Konusu:
İngiltere Kralı IV. Henry bir hastalığa yakalanır ve ölüm döşeğindedir. Tahtın iki varisi vardır. Birisi tecrübesiz küçük oğul Thomas’tır. Diğeri ise kraliyetle alakası olmayan, gününü gün eden, ayyaş lakaplı Henry’dir. Kral bir gün küçük oğlu Thomas’ı yanına çağırır. Taht için Henry ile mücadele etmesini ister. Thomas, tahtı ele geçirmek için çıkardığı çatışmalar sonucunda ölür. Artık tahtın tek varisi kalmıştır. Henry, tahta çıktığı ilk günden itibaren tüm saray işleyişini değiştirmeye karar verir.

Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu

Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu. Hangi netflix filmlerini izlemeliyim?
İsim: The Fundamentals of Caring (2016) IMDb: 7.3 97 dakika Yönetmen: Rob Burnett Dram

Oyuncular: Craig Roberts, Paul Rudd, Selena Gomez

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Sırf puanı yüksek ve genel olarak izleyicilerin beğendiği bir yapım olmasa kesinlikle Netflix yapımı filmler yazımızın kapısından bile giremezdi. Ancak biz tarafsız bir siteyiz. Her kişiye ve her koşula uygun listelerimiz var. Tabii ki görüş yazdığımız şu bölümde film hakkında bireysel görüşlerimizi yapıyoruz. İsteyen kulak verir. İsteyen vermez. Filme dönecek olursak tamamen bağımsız sinemanın sürekli ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğu bir konuya ve kurguya sahip. Ajitasyon üstüne ajitasyon yiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyorum şu bağımsız Amerikan sinemasını silkeleyin. Her seferinde aynı şeyleri görmekten bıktık.

Konusu:
Ben Benjamin emekli bir yazardır. Hayatında büyük trajediler yaşayan Ben, eşiyle boşanma arifesindedir. Olaylara duygusal yaklaşan Ben, yardıma muhtaç çocuklara bakıcılık yapmaya karar verir. Bakıcılığın sadece yemek verip altını değişmek olmadığını, duygusal bağ da kurulması gerektiğini savunur. Trevor isminde, tekerlekli sandalyeye mahkûm bir çocuğun bakıcılığını üstlenir. Ben ve Trevor birbirleriyle çok iyi anlaşırlar ve zamanla aralarında büyük bir dostluk bağı kurulur.

Vahşi Batı Hikâyeleri

The Ballad of Buster Scruggs. Netflix yapımı film tavsiyeleri listesi
İsim: The Ballad of Buster Scruggs (2018) IMDb: 7.3 133 dakika Yönetmen: Ethan Coen Western

Oyuncular: Tim Blake Nelson, Willie Watson, Clancy Brown

Coen biraderler yine iş başında. Bildiğiniz üzere Netflix filmleri sektöre farklı bakış açıları getirmiştir. The Ballad of Buster Scruggs’ta da aynı durum mevcut. Diğer yapımlardan farklı olarak birbirinden alakasız altı farklı konuyu altı farklı şekilde işlemişler. Böyle bir yeniliği anca Coen kardeşler getirebilirdi. Tertemiz bir film arkadaşlar. Kimsenin en ufak şüphesi olmasın. Özellikle üçüncü hikâyeyi izlerken “iyi ki tavsiyeyi sizin sitenizden aldım” diyeceksiniz.

Konusu:
Altı farklı hikâyeden oluşan filmde, birinci hikâye, Scruggs ismindeki bir kanunsuzu konu edinir. İkinci hikâye, bir kovboy tarafından soyguna uğrayan bir bankanın personelini anlatır. Üçüncü hikâyede, yaşlı bir adamın ve bir sanatçının maceralarına bir tavuğun dâhil olmasından bahsedilir. Dördüncü hikâye, bir define avcısını ve onu takip eden diğer define avcısını konu edinir. Beşinci hikâye, bir seyahat kervanının başına gelenleri anlatır. Altıncı hikâyede ise bir İngiliz, bir Fransız, bir İrlandalı, bir kadın ve bir tuzakçının başından geçenler anlatılır.

On My Skin: The Last Seven Days Of Stefano Cucchi

On My Skin. Netflix’in Kendi Filmleri
İsim: Sulla Mia Pelle (2018) IMDb: 7.3 100 dakika Yönetmen: Alessio Cremonini Dram

Oyuncular: Massimiliano Tortora, Milvia Marigliano, Alessandro Borghi

Eğer ki bu filmi hala izlememişseniz çok şey kaçırmışsınızdır. İlk izlediğim zaman inanılmaz derecede yorgun ve harap hissettim. Hele bir mahkeme salonu sahnesi var ki oturduğum yerden bağırdım. Lanet olsun bürokrasinize, kanunlarınıza, kurallarınıza dedim. Hâkim sanığa dönüp tek bir saniye bile bakmadı. Gerçekten çok ağır sahneler var. İzlerken boğazınız kuruyacak. Eğer orada oturan makam sahibi birisi olsaydı sonu böyle olmazdı. En çok üzüldüğüm nokta ise bu filmin gerçek bir yaşama dayanmış olması.

Konusu:
Stefano Cucchi, bir akşam polis aramasına takılır. Cebinden az miktarda uyuşturucu çıkar. İçici olduğunu söyleyen Cucchi’ye kimse kulak asmaz ve cezaevinin yolunu tutar. İçeride kötü muameleye uğrar. Ailesiyle bir kereliğine bile olsa görüşmesine izin verilmez. Mahkeme salonuna çıktığında ise yüzünde morluklar ve kaburgasında kırıklar vardır. Ancak İtalyan Adalet Sistemi, Cucchi’nin suçlu konumunda olmasından dolayı kötü muameleye uğradığını göz ardı eder. Bir hafta sonra hapishanenin revirinde ölür. Ölümünün üzerine tüm İtalya ayaklanır.

El Camino: Bir Breaking Bad Filmi

El Camino: Bir Breaking Bad Filmi.  Netflix'te gösterilen en iyi filmler
İsim: El Camino: A Breaking Bad Movie (2019) IMDb: 7.3 122 dakika Yönetmen: Vince Gilligan Suç

Oyuncular: Aaron Paul, Jonathan Banks, Matt Jones

Bir yapım düşünün. Senaryo, kurgu, karakter… Her şeyiyle artık bir yapım olmaktan çıkmış. Ahlak felsefesi olarak okullarda ders olarak işlenmesi gerekiyor. Ve bu yapımı daha net anlamamız için bizlere filmi yapılıyor. Kim izlemez ki? İşinizi gücünüzü hemen bir köşeye bırakın. Sizlere listenin en başında olmasa da bence en değerli filmiyle geldim. Listenin başında olmama sebebi ise seçmiş olduğumuz Netflix filmlerini IMDB puanına göre sıraladık.

Konusu:
Jesse Pinkman’ın eski hayatı peşini bırakmamıştır. Sil baştan bir hayat kurmak isteyen Pinkman, büyük bir maddi imkânsızlığın içerisinde federallerden kaçar. Bu kaçış sandığı kadar kolay olmayacaktır. Çünkü kirli geçmişindeki olaylar ve kişiler ensesindedir.

Bana Dolemite Derler

Bana Dolemite Derler. En iyi Netflix filmleri
İsim: Dolemite Is My Name (2019) IMDb: 7.3 118 dakika Yönetmen: Craig Brewer Komedi

Oyuncular: Eddie Murphy, Keegan-Michael Key, Mike Epps

Absürt komedinin kralı Eddie Murphy ile tanışmayan yoktur herhalde. Böyle bir yıldızın Netflix film önerileri denince isminin geçmesi ise ayrı bir keyif. Özellikle 80’lerin ve 90’ların starı olan komedyen, modern film dünyasından da kopmadığını ispatladı. Netflix ile ilk kez beraber çalışan Eddie, adeta oyunculuk dersi vermiş. Her bir sahnesinde katıla katıla güleceğinize söz veriyoruz. Özellikle Blade filmi ile tanıdığımız Wesley Snipes’ı, Eddie ile beraber komedi yaparken ilk gördüğümde çok şaşırdım. Ancak öyle güzel role girmiş ki önüne gelen herkesi öldüren Blade reis, bir anda kahkahalarımın sebebi oldu.

Konusu:
Rudy Ray Moore, Afro-Amerikalıların ikinci plana atıldığı bir dönem olan 1970’lerde bir gece kulübünde Dolemite sahne adıyla çıkmaktadır. Geçim sıkıntısı yaşadığı için bir yandan da plakçıda çalışır. Hiçbir zaman istediği oyunculuk performansını gerçekleştiremez ve hep başarısız olur. Bir gün sokak dilencilerinden esinlendiklerini sahnede sergilemeye başlar. Performansı çok beğenilir ve önemli bir stand-upçı olur.

Dear Ex

Dear Ex. Netflix'te gösterilen en iyi filmler 2023
İsim: Shei Xian Ai Shang Ta De (2018) IMDb: 7.4 100 dakika Yönetmen: Chih-Yen Hsu Dram

Oyuncular: Roy Chiu, Ying-Hsuan Hsieh, Spark Chen

İzledikten önce veya sonra yaşanmaz, imkânsız bir olay demeyin. Yedi milyar insanın yaşadığı şu dünyada hangi hikâye yaşanmadı ki? Senaryosu ve hikâyesi türünün diğer örneklerine göre çok farklı. Özellikle annenin yaşadığı çaresizliği ve umutsuzluğu izlerken çok etkilendim. Anne, aslında bu umutsuzluğu kendisi için yaşamıyor. Evladı için yaşıyor. Babası ise ölünce sadece mal, mülk miras bıraktığını sanıyor ancak evlat da bir mirastır. Ve bu miras iyi bir durumda değil. Sırf babasının keyfi yüzünden. Tamam tercih yapabilirsin, saygı duyuyoruz ancak evladını da korumaya almalısın.

Konusu:
Song Zheng-yuan’ın Liu San-lian ismindeki eski karısı ve Song Cheng-xi ismindeki erkek çocuğu vardır. Ancak Zheng-yuan’ın cinsel yönelimleri artık değişmiştir. Eşcinsel olan Zheng-yuan, başına buyruk ve özgür ruhlu bir adam olan Jay ile beraber yaşamaktadır. Bir gün Zheng-yuan vefat eder. Öldükten sonra öğrenilir ki tüm mal varlığının varisi olarak çocuğunu değil de sevgilisi Jay’i tayin etmiştir. Bu durumdan dolayı çılgına dönen eski karısı San-lian Jay’in kapısına dayanır. Cheng-xi ise babasının ölümü üzerine yaşadığı bu karmaşık durumla mücadele etmeye çalışır.

Fırtına Anı

Fırtına Anı. Netflix'in orjinal filmleri
İsim: Durante La Tormenta (2018) IMDb: 7.4 128 dakika Yönetmen: Oriol Paulo Aksiyon

Oyuncular: Adriana Ugarte, Chino Darín, Javier Gutiérrez

Son dönemlerde gözle görülür bir yükselişte olan İspanyol sinemasını Netflix’te gördüğümüze şaşırmamalıyız. Adamlar futbolu bırakıp sinema sektörüne döndüler sanki. Dünyayı kasıp kavuran bir dizinin ardından böyle bir filmle seslerini duyurmaya devam ettiler. Bize de tebrik etmek düşer. Filmi izlerken o tatlı gerilim hissini yaşayacaksınız. Çok güzel bir oranda seyretmiş. Yaşadığınız gerilim ne korkutuyor ne de ağır aksak ilerliyor.

Konusu:
Nico, henüz daha on iki yaşında olan bir çocuktur. Fırtınalı bir günde pencereden dışarıyı izlerken komşuları Bay Prieto’nun evinden çığlık sesleri duyar. Merak edip komşularının evine doğru gider. İçeri girdiğinde ise Bayan Prieto’nun ölmüş olduğunu görür. Nico, birden bire Bay Prieto’nun kendisini izlediğini görür ve hemen kaçmaya başlar. Kaçarken bir trafik kazası geçirir ve ölür. Vera ve ailesi kazadan yıllar sonra Nico’nun ailesinin eski evine taşınır. Vera, bir gün televizyon yardımıyla Nico ile iletişime geçer ve onu kurtarır. Ancak geçmişe yaptığı müdahale kendi ailesini de etkiler.

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk. Netflix'te popüler filmler
İsim: The Boy Who Harnessed the Wind (2019) IMDb: 7.6 113 dakika Yönetmen: Chiwetel Ejiofor Dram

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Felix Lemburo

Hayallerinin peşinden koşan bir çocuk konusu klasikleşmiş bir konudur. Ancak bu klasiği oyunculukla ve senaryo ile farklı bir hale getirebilirsiniz. Böylesine hassas bir konuyu çok fazla ajitasyona girmeden, abartmadan seyirciye hissettirmek lazım. Özellikle biyografi tarzı işlenen bu tür filmler doğallığı pek fazla beceremezler. Bence bu yapım, anlattığımız birçok şeyi başarmış hatta daha fazlasını sunmuş. Günlük hayatta çok az sayıda örneğine rastlanan bu başarı hikayesini izlemeden geçmemelisiniz.

Konusu:
William Kamkwamba, zeki ve çalışkan bir öğrencidir. Bu kadar başarılı olmasına rağmen on üç yaşındayken ailesinin maddi durumundan dolayı okuldan atılır. Tüm bu yaşananlara rağmen pes etmeyen Kamkwamba, her gün gizlice okulun kütüphanesine gider ve ders çalışır. Çalışmaları sonucunda rüzgâr tribünü yapımını öğrenir. Babasından kalma eski bir bisikleti rüzgâr tribününe çevirir. Göstermiş olduğu başarı sayesinde köyünü ve ailesini sefaletten kurtarır.

İki Papa

İki Papa. Netflix'te dünya çapında filmler
İsim: The Two Popes (2019) IMDb: 7.6 125 dakika Yönetmen: Fernando Meirelles Dram

Oyuncular: Anthony Hopkins, Jonathan Pryce, Juan Minujín

Başlarken şunu söylemek isterim ki İki Papa, Netflix’te olan filmler arasında en çok beğendiğim ilk üç filmden birisidir. Film, dini değerlerin etrafında şekillenmesine rağmen dini değerlere ne bir saldırı var. Ne de bir sempatizanlık var. Sadece bizlere papaların dünyevi işlerden uzak olmadıklarını, onların da kendi hayatlarını perdeler arkasında yaşadıklarını anlatmışlar. Abartıya kaçmadan sade bir dram filmi çekmişler. Tabii dram derken öyle aşırı derece hüzün yoğunluğu yok. Yer yer güzel komediler de mevcut.

Konusu:
2005 yılında Papa II. Ioannes Paulus’un ölümü üzerine Katolik Kilisesi yeni bir papa arayışına girer. Seçimi Ratzinger isimli kardinal kazanır. Ve Papa XVI. Benedictus adını alır. Seçim sonucundan ve Vatikan’ın işleyişinden memnun olmayan Kardinal Bergoglio istifasını sunar. Ancak istifası kabul olmaz. İlerleyen zamanlarda Vatikan’da dedikodular patlak verir. Bazı rahiplerin sex kasetleri gibi birçok gizli dosya açığa çıkar. Bergoglio, istifasının kabul edilmesi için Papa Benedictus’un yanına gelir.

Sınırsız Canavarlar

Beasts of No Nation. Netflix'te kaçırılmayacak filmler
İsim: Beasts of No Nation (2015) IMDb: 7.7 137 dakika Yönetmen: Cary Joji Fukunaga Savaş

Oyuncular: Abraham Attah, Emmanuel Affadzi, Ricky Adelayitor

İlk olarak arkadaş ortamında duymuştum. Açıp bir izleyeyim ne kaybederim demiştim. Aslında çok büyük bir beklentim yoktu. İlk sahneler standarttı. Ancak film ilerledikçe, verilen mesajları anladıkça iyi ki de izlemişim dedim. Afrika’da halen daha günümüzde yaşanan çocuk asker konusuna ince bir şekilde dokunmuşlar. Böylesine problemli ve hassas bir konuyu dağıtmadan, abartmadan, net bir şekilde gözler önüne sermişler. Şunu da belirtmek isterim Abraham Attah, yıldız olarak doğmuş. İleriki yıllarda onu çok daha büyük projelerde görebiliriz.

Konusu:
Agu, Batı Afrika’da bulunan küçük bir kasabada ailesiyle birlikte yaşayan bir çocuktur. Yaşadıkları ülkede büyük bir iç savaş patlak verir. Agu’nun annesi ve kardeşi kaçmayı başarır. Ailesinden sadece abisi ve babası geriye kalır. Bir gün, abisi ve babası kasabalarını basan işgalciler tarafından gözlerinin önünde katledilir. Agu, tüm bu yaşananların ardından ormanın derinliklerine doğru kaçar. Ormanda bulunan gizli bir paralı asker grubu tarafından yakalanır ve esir alınır. Agu, küçük bir çocuk olmasına rağmen askerler tarafından eğitilir ve acımasız bir savaşçı olur.

Roma

Roma. Netflix'te yeni çıkan filmler
İsim: Roma (2018) IMDb: 7.7 135 dakika Yönetmen: Alfonso Cuarón Dram

Oyuncular: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey

Altın Ayı Ödülü ve üç Oscar Ödülü kazanmış bir yapımla karşınızdayız. Kimisine göre hak etmediler, kimisine göre ise sonuna kadar hak ettiler. Ancak şunu bilmenizi isterim ki bence buraya kadar gelmelerindeki en önemli etken doğallık. Hayatımda birçok film, dizi izledim. Ancak ilk defa doğallığı bu denli hissettim. Yıllar sonra siyah beyaz çekilen bir film anca bu kadar iyi gelebilirdi. Hem nostaljik bir hava yaşadım hem de sanata doydum. İzledikten sonra sizlerin de en iyi Netflix filmleri listenize girebilecek bir yapım.

Konusu:
Meksiko, siyasi olarak bir hayli karışıktır. Hükümetin desteklediği milisler ve öğrenciler, sürekli bir çatışma halindedirler. Böyle bir siyasi ortamda, Roma Mahallesi’nde yaşayan Cleo, orta sınıf bir ailenin evinde hizmetçilik yaparak geçimini sağlamaktadır. Evin temizlik işleriyle ve ev sahibinin dört çocuğuyla ilgilenmektedir. Cleo, Fermin ismindeki bir adama âşık olur. Ancak yaşadığı ilişki, hayal ettiği gibi olmaz. Ev sahibi Sofia ise kocasının yokluğuyla baş etmeye çalışan bir kadındır. Cleo ve Sofia, hemen hemen aynı durumu yaşadıkları için birbirlerine destek olurlar.

Şikago Yedilisi’nin Yargılanması

Şikago Yedilisi’nin Yargılanması. Netflix filmleri izleme listesi
İsim: The Trial of the Chicago 7 (2020) IMDb: 7.8 129 dakika Yönetmen: Aaron Sorkin Dram

Oyuncular: Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen

Amerikan adalet sistemini eleştirmek için yapılan onlarca filmden sadece birisi. Hatta en iyisi diyebiliriz. Bazı filmler vardır. Sahnesi, geçişleri, oyunculuğu, prodüksiyonu… Hiçbir şeyi önemli değildir. Sadece fikirlere ve mesajlara bakarsınız. Bu da öyle bir yapım. Verilmek isteneni alabilmek için ise belirli bir birikiminiz olmalı. Örneğin bu film, Amerika’da yaşanan bir ırkçılık olayının tüm dünyayı kasıp kavurduğu zaman çekildi. Irkçılık karşıtı gösterilerde, polis ve protestocular arasında filmlerde bile rastlamadığımız sahneler gördük. Yani demek istediğim: Gerçek hayat ve film arasındaki ilişkiyi ne kadar sağlam kurarsanız izlerken o derece zevk alırsınız.

Konusu:
1968 yılında Amerika’da gerçekleşecek olan Ulusal Kongre tüm ülkenin gündemindedir. Amerika’nın Vietnam Savaşı’na girmesi bir grubun tepkisini çekmiştir. Seçimlere katılan Demokrat Parti’nin savaşa engel olacağına inanan bu grup, protesto gösterileri düzenler. Polisin gösterilerde şiddet kullanması sonucu grup daha çok ateşlenir ve olaylar çığırından çıkar. Gösterilerde yer alan yedi kişi gözaltına alınır ve mahkemeye sevk edilir.

İrlandalı

İrlandalı. Netflix film tavsiyeleri 2023
İsim: The Irishman (2019) IMDb: 7.8 209 dakika Yönetmen: Martin Scorsese Suç

Oyuncular: Joe Pesci, Harvey Keitel, Al Pacino, Robert De Niro

Eğer listemizi başından sonuna kadar okuduysanız arkadaş ortamında Netflix film tavsiyeleri verebilecek kıvama geldiniz demektir. Sırada benim favorim olan bir yapım var. Senaryosunu konuşmamıza gerek yok. Çünkü yaşanmış bir hikâyeyi ne kadar değiştirebilirsiniz ki? Büyük oyuncuları getirip, “adamın hayatı bu, hadi oynayın” dersiniz. Böylesine bir senaryoyu zaten anca bu kadro oynardı. Efsaneler karması dediğimiz Pesci, Pacino, De Niro üçlüsünü bir araya getirmek filmi çekmekten daha zor olmuştur.

Konusu:
II. Dünya Savaşı gazisi olan Frank Sheeran kamyon şoförlüğü ile geçimini sağlamaktadır. Günün birinde New York’un en çok bilinen beş ailesinden birisi olan Bufalino ailesi ile yolları kesişir. “İrlandalı” lakaplı Sheeran, Bufalino suç örgütünün tetikçisi olur. Hem ailenin hem de Amerika’daki birçok ünlü ismin kirli işlerini yapar.

Evlilik Hikâyesi

Evlilik Hikâyesi. En iyi netflix filmleri
İsim: Marriage Story (2019) IMDb: 7.9 137 dakika Yönetmen: Noah Baumbach Dram

Oyuncular: Adam Driver, Scarlett Johansson, Julia Greer

Marriage Story, Netlix’in sürükleyici filmleri aramalarına ilk başta verilecek cevap olarak duruyor. Film, tam da ihtiyacımız olan bir konuya değinmişler. Ayrılık süreci yaşayan kadın ve erkeğe tanıklık edeceğiz. Kadınların bu süreçten ne kadar güçlü çıktıklarını, erkeklerin ise acınası, zavallı bir yaratığa dönüştüğünü göstermiş. Sizce de öyle değil mi? Kadınlar daha duygusal varlıklar olarak gösterilse de erkekler bu gibi durumlarda daha çok duygu yoğunluğu yaşıyorlar.

Konusu:
Yönetmen olan Charlie ve oyuncu olan Nicole boşanma sürecindeki iki evli çifttir. Çiftin çocuklarının velayetleri söz konusu olunca boşanma meseleleri daha karmaşık bir hal alır. Charlie bir film için New York’ta yaşar. Nicole ise anlaştığı bir dizi için Los Angeles’ta yaşamaya başlar. İki farklı şehirde yaşayan çiftin boşanma süreci daha da uzar.

Cevap Yazın