Dram Film Önerisinde Türünün Tek Örneği

Suç Dram filmi tavsiyesinde gerçekten zirvelerde olan bu film, sadece benim iddiam ile değil tabi imdb en iyi filmler kategorisinde 9. sırada yer almasıyla en kaliteli filmler söz konusu olunca ismi çok defa geçiyor.Eski güzel film tutkunları için de çok uygun bir öneri olacağını düşünüyorum.Film önerisine geçmeden önce şunu demek isterim.

Siyah beyaz dönemlerde çekilmesi sizi yanıltmasın, içerisinde barındıran duygu yükü, ve mana renk kazandıracaktır.Öyle ki bir süre sonra siyah beyaz olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz.

12 Angry Men / 12 Öfkeli Adam

En İyi Film Önerileri
İMDb: 8,9Yıl: 1957Tür: Dram ve Suç

Oyuncular: Martin Balsam , John Fiedler , Lee J. Cobb , E.G. Marshall , Jack Klugman , Edward Binns ,
Jack Warden , Henry Fonda , Ed Begley , Joseph Sweeney , George Voskove , Robert Webber

Benzer filmler: Papillon (Kelebek) , Bülbülü Öldürmek

Tavsiye Nedeni:

En iyi film önerilerinin sıralanabilecek sınırlı bir nedeni yoktur.Çünkü genelde milyonlara hitap ettiği için herkes içinden kendince bir şeyler seçer.Bu filmin de övülecek çok tarafı vardır.Öncelikli nedenlerinden birisi garip bir tarz yaratıp koskoca filmi küçücük bir odaya sığdırabilmesidir.Aksiyon yok, manzaralı geçişler yok bu odada sadece muhabbet ve iletişim var.1.5 saatte hiç sıkmadan bunları başarabilmesi ; izlemek için yeterli bir sebeptir diye düşünüyorum.

Konusu:

Bilgilendirme: Amerika’da bildiğiniz gibi mahkemelerde jüri faktörü bulunmaktadır.Her vatandaş zamanı gelince mecburi olarak jürilik görevini yerine getirmelidir.12 kişiden oluşan jüri grubu mahkemeye katılır, duruşmayı takip eder ve en sonunda bir odaya çekilerek karar verir.Çıkarılan karar eksiksiz oy birliği gerektirmektedir.1 kişi bile çoğunluğa uymazsa karar çıkarılamaz.Odadan da çıkılamaz.

Babasını öldürmek suçundan yargılanan henüz genç bir sanık, suçlu olarak bulunursa idam kaçınılmaz.12 kişilik öfkeli bir jüri grubu kararı vermelidir.İçlerinden Henry Fonda isimli jüri hariç herkes çocuğu suçlu bulur.Oy birliği sağlanamadığından karar verilemez sinirler gerilir ve birbirlerini ikna etme çabası başlar.Yabancı film önerilerine en yakın vakitte devam edeceğiz.

Bizi Neler Bekliyor?

Neresinden başlasam bilemiyorum.Bir buçuk saat boyunca sadece bir odada geçen konuşmaların sürükleyiciliğinden mi yoksa verilen mesajlardan mı söz etsem.O kadar akıcı filmlerde içerisinde başı çekebilir.Nasıl başlayıp nasıl bittiğini anlayamayabilirsiniz.Tek hissettiğiniz baya etkilendiğiniz olacaktır.

Sadece finalinde dikkatimizi çeken bir nokta var.Tüm sahneler boyunca kimse ismini dile getirmiyor.İsimsiz karakterler acaba sadece bir kişiyi değil de belirli bir toplumu temsil ettiği için mi böyle bir ayrıntı eklenmiş bilemiyorum.Ya da insanın en önemli tarafının ismi yani ailesi, geçmişi , tüm kişisel özelliği – mal varlık gibi- değil de karakteri olduğu mu öne çıkarılmak istemiş? Siz de görüşünüzü bizimle paylaşabilirsiniz mutluluk duyarız.

Peki vermek ve anlatmak istedikleri? 1’e 11 gibi büyük ölçüde azınlık durumda bile olsanız gerçeği söylerek , adaletin arkasında durarak başarıya ulaşabilirsiniz.İlk sahnede yargıç ufak bir şüpheniz dahi varsa suçludur demeyin kısmını özellikle vurguladı.Fakat sadece bir maça yetişmek için bile kolaylıkla suçlu kararı verip küçücük hobisini bir gencin hayatından daha ön planda tutabiliyor.Bunları bir düşünüp karar vermemiz gerekiyor, daha değinilecek çok şey var ama siz izleyip karar verin.

Fragman:

Cevap Yazın