Akıl Hastanesinde Geçen Filmler

Akıl hastanesi filmleri içerik bakımından son derece zengin olabiliyorlar. Hem komedi hem psikoloji boyutunun sınırı olmuyor. Listemizi 11 film ile sınırladık. İstesek diğer siteler gibi 20-30 maddelik bir uzunluk sağlayabilirdik. Ama bizim birinci önceliğimiz okurlarımızın memnuniyeti olduğu için zaman kaybedecekleri filmleri önermekten kaçınıyoruz. En iyi öneriler ismini boşuna mı aldık biz baba yiğit? Yer yer korku yer yer dram ve bolca kahkahaya hazır olun. Bu arada sitemizdeki diğer yazılarımızı okumadan geçmeyin.

Editörlerimiz tarafından seçilmiş akıl hastanesinde geçen filmler:

Son Seans

Son seans deliler hastanesi filmi
İsim: Session 9 (2001) IMDb: 6.4 100 dakika Yönetmen: Brad Anderson Korku

Oyuncular: David Caruso, Stephen Gevedon, Paul Guilfoyle, Josh Lucas

Amerikan yapımı Session 9 esasında klasik korkunç ve bilinmez bir mekana tıkalı kalma hikayeleri ile benzerdir. Fakat birkaç ergen gencin tıkalı kaldığı ev konseptini ileriye taşımış. Üstüne bir şeyler katmış. Yetişkinlere de hitap etmeyi başarabilmiştir.

Konusu:
Yüzyıllar önce terk edilmiş bir akıl hastanesini yenilemek amacıyla 5 kişilik ekip ihaleyi alırlar. 1 haftada teslim sözü verdikleri için hemen işe koyulurlar. Ekip ayrılarak çalışır. Yaşadıkları korku dolu anlar onlara burada yalnız olmadıkları izlemini verir.

Deliler Evi

Deliler evi. Akıl hastanesinde geçen filmler
İsim: Dom durakov (2002) IMDb: 7.1 104 dakika Yönetmen: Andrey Konchalovskiy Drama

Oyuncular: Yuliya Vysotskaya, Sultan Islamov, Marina Politseymako, Rasmi Dzhabrailov, Bryan Adams

Rus yapımı ingilizce ismiyle House of Fools, gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir. Film festivallerinden iki büyük ödül kazanmıştır. Konusunu ilk okuduğumda kesinlikle izlemeliyim diye düşündüm. Çünkü konu itibariyle malzemesi oldukça fazla. Bitirdikten sonra umduğumdan daha farklı bir tarz gördüm. çünkü işin içine müzikal de katılmıştı. Ayriyeten vermek istediği mesajlar da önemli; savaşın manasızlığı ön planda. Bir zamanlara omuz omuza çarpışanların karşı karşıya gelmesinin bir deliye bile mantıklı gelmeyişi bizi düşündürüyor. Sert bir mizaca sahip değil. Senaryo daha çok tatlı bir hanımefendinin kaleminden çıkmış izlemini veriyor. Bazılarınız sevmeyebilir.

Konusu:
1996 yılında Ruslar ile Çeçenler arasında başlayan savaş ülkede harp halini yaşatır. Gençler silah başına, ihtiyar ve kadınlar ise barınaklara koşarlar. Bu nedenle Rusya’da bir deliler hastanesi, doktorlar ve hemşireler tarafından kaderine terk edilir. Hastaların yetkiyi ele aldığı akıl hastanesindeki karmaşa yetmiyormuş gibi Çeçen askerler burayı işgal eder.

Komik Bir Hikâye

Komik bir hikaye. Akıl hastanesinde geçen filmler
İsim: It’s Kind of a Funny Story (2010) IMDb: 7.1 100 dakika Yönetmen: Anna Boden Komedi

Oyuncular: Keir Gilchrist, Zach Galifianakis, Dana DeVestern, Lauren Graham

Kişisel gelişim filmi değildir de yine izleyene haline şükret mesajını da esirgemiyor. Hangover’dan yüzüne aşina olduğumuz Zach Galifianakis reisi görme fırsatı da hediyesi. Çok abartı olaylar olmuyor. Sıradanlığının samimiyeti sektörde filmi sıra dışı yapmıştır.

Konusu:
Craig klasik ergen problemi çeken bir gençtir. Kendi rızası ile rehabilitasyon merkezine yatırılır. Çocuk kliniği bölümünün tadilatta olmasından ötürü yetişkinlerle aynı yere konur. Craig orada birbirinden eğlenceli ve garip hastalarda tanışır.

Çıldırış

The Jacket. Akıl hastanesinde geçen film önerileri
İsim: The Jacket (2005) IMDb: 7.1 103 dakika Yönetmen: John Maybury Psikoloji

Oyuncular: Adrien Brody, Keira Knightley, Kris Kristofferson

Akıl hastanesinde geçen filmlerin belki de en fantastik versiyonudur. Zaman kırılmalarına bol miktarda rastlıyoruz. Yıllar önce izlemiştim, o yüzden sonunun nasıl bittiğini hatırlamıyorum. Son derece gizemli ilerleyen hikayenin sonunun nedense beni bir tık tatmin etmediğini hatırlayabiliyorum anca.

Konusu:
Körfez Savaşı’nda başından aldığı bir yara ile hafıza kaybı problemi yaşayan Jack eve dönmek üzere yola çıkar. Yolculuk esnasında polis kontrolüne takılır ve bir gün gözünü açtığında kendini akıl hastanesinde, bir polis memurunu öldürmekle yargılanırken bulur. Hastanede Psikiyatr Dr. Becker, Jack’i deneylerinde kobay olarak kullanır. Jack’e uyuşturucu verilir, deli gömleği giyindirilir ve morg çekmecesine konulur. Deneyler esansında Jack, geçmişi ve geleceği ile ilgili bilgiler öğrenir.

Aklım Karıştı

Aklım Karıştı. Deliler hastanesi filmleri
İsim: Girl, Interrupted (1999) IMDb: 7.3 127 dakika Yönetmen: James Mangold Biyografi

Oyuncular: Angelina Jolie, Clea DuVall, Winona Ryder

Angelina Jolie’nin 24’lük bir çıtır olduğu zaman yapılmıştır. Susanna’ya hak vermemek elde değil. Şu güzelliğe karşı derin bir bağ kurmak kaçınılamaz. Ah Angelina ne olurdu bir 20 sene geç doğsaydın. Karakter ve konu itibariyle Guguk Kuşu filminin kadın versiyonu olarak isimlendirilir.

Konusu:
Susanna bir kutu asprin ile votka tüketip hastaneye kaldırılır. Midesi yıkandıktan sonra psikiyatri servisine yatırılır. Terk edilme korkusu yüzünden insanlara bağlanmamaya çalışan Susanna, Lisa(Angelina Jolie) adlı sosyal problemli kıza takıntılı olur.

K-PAX

K-pax Akıl hastanesi filmleri
İsim: K-PAX (2001) IMDb: 7.4 120 dakika Yönetmen: Iain Softley Drama

Oyuncular: Kevin Spacey, Mary McCormack, Jeff Bridges, Celia Weston

Dünya’nın dışından geldiğini iddia eden bir hasta. Senaristler konuyu ustaca işlemiş. Film süresi boyunca Prot’un gerçekten bir uzaylı mı yoksa akıl hastası mı olduğunu anlayamıyorsunuz. Bakalım sizin tahminleriniz ne olacak?

Konusu:
Uzayın derinliklerinden K-PAX isimli bir gezegenden geldiğini iddia eden tuhaf bir adam akıl hastanesine yatırılır. Üstünde yapılan deneysel araştırmalar neticesinden bir şeylerin farklı olduğu saptanır. Yöneltilen sorulara verdiği mantıklı cevaplar ile doktorunu bile etkiler. Yabancı yolcu bir süre sonra gezegenine geri dönmesini gerekiğini anlatır ve yanına sadece bir kişi alabileceğini açıklar. Doktorunun bile dahil olduğu bir grup ona eşlik etmek ister.

Şok Koridoru

Şok Koridoru filmi. Akıl hastanesi filmleri
İsim: Shock Corridor (1963) IMDb: 7.4 101 dakika Yönetmen: Samuel Fuller Drama

Oyuncular: Peter Breck, Constance Towers, Gene Evans, James Best

Deli rolü yapmak oldukça eğlenceli olabiliyor. Diğer hastalar ile vakit geçirmek ufkumuzu bile açabilir. Ya bu taklidi akıl hastanesine girmek gibi bir amaç için yapmak? Ne yalan söyleyeyim ben de 1 hafta vakit geçirmek isterdim. Tabi verilen uyuşturucu ilaçlardan muaf tutulmam şartıyla.

Konusu:
Bir gazeteci akıl hastanesinde gerçekleşen bir cinayeti araştırıp gün yüzüne çıkarmak ister. İçeride hastalarla konuşmak isteyen gazeteci çareyi deli taklidi yapmakta bulur. Birbirinden farklı hastalarla tanışır ve onları dolaylı olarak sorguya çeker. Zaman geçirdikçe kendisi de delirmeye başlar.

Uyanışlar

Uyanışlar(Awakenings)
İsim: Awakenings (1990) IMDb: 7.8 120 dakika Yönetmen: Penny Marshall Biyografi

Oyuncular: Robert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner

Robert De Niro’nun oyunculuk alanın şov yaptığı filmdir. Böylesine ustaların kadroda, senaryonun gerçek biri hikayeden alınmış olması yeterli. Oyunculardan Robin Williams’ın Parkinson hastalığına yakalanıp intihar etmesi de ayrıca bir hüzün katıyor.

Konusu:
Nörolog Oliver Sacks’in otobiyografi kitabının sinema uyarlamasıdır. Malcolm Sayer atandığı hastanede yeni bir hasta türüyle karşılaşır. Hastalar hareket etmeden yatağa mahkum yaşamaktadır. Malcolm, bir konferansta gördüğü yeni ilacın bu hastaları tedavi edeceğine inanmaktadır. Leonard’ı denek olarak kullanır, başarılı olur.

12 Maymun

12 Maymun (Twelve Monkeys)
İsim: Twelve Monkeys (1995) IMDb: 8 129 dakika Yönetmen: Terry Gilliam Gizem

Oyuncular: Bruce Willis, Brad Pitt, Simon Jones, Jon Seda

Deliler hastanesi filmi türü bilim kurgu ve gizem. Bruce Willis’in kariyerinin zirvesine Brad Pit’in ise yükselme döneminde çekilmiştir. Söylentilere göre o dönem yıldız olan Bruce Willis filmin çekilebilmesi için çok düşük bir ücreti kabul etmiştir.

Konusu:
Tam olarak belirtilmeyen ileri bir gelecekte Dünya büyük bir salgına uğramış nüfus %99 oranında düşmüştür. O sırada bilim adamları zaman makinesi icat eder. Makineyi salgının başlangıç aşamasını incelemek için kullanırlar. Zamanda seyahat tehlikeli olduğu için eyalet hapishanesinden James Cole (Bruce Willis) görevlendirilir. 1996 yılına giden James, halk tarafından deli olarak görülür ve akıl hastanesine yatırılır. Oradaki hastaları ikna etme çabası ile çaresizce salgını engellemeye çalışır.

Zindan Adası

En iyi akıl hastanesi filmleri
İsim: Shutter Island (2010) IMDb: 8.2 138 dakika Yönetmen: Martin Scorsese Psikoloji

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Bundan tam 10 yıl öncesini hatırlıyorum. Bir arkadaşım Zindan Adasını izle beğenmezsen sana bir paket sigara alacağım demişti. İzledikten sonra ben ona almıştım. Leonardo DiCaprio, Teen Choice En İyi Korku/Gerilim Filmi Erkek Oyuncusu Ödülüne layık görülmüştür.

Konusu:
Boston Kıyı Güvenlik Özel Timi ajanı Teddy Daniels ve ortağı Chuck, 1954 yılında Shutter Island adlı bir adaya gönderilirler. Güvenlik Özel Timi, adada bulunan Ashecliffe Hastanesi’nde bir hastanın kaçışını araştırmaktadır. Teddy, adadaki gizemli olayları araştırmaya başlar ve zamanla, kendi geçmişi ile ilgili sırlar keşfeder.

Guguk Kuşu

Guguk Kuşu 1975. akıl hastanesinde geçen filmler
İsim: One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975) IMDb: 8.7 133 dakika Yönetmen: Milos Forman Drama

Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Will Sampson, Michael Berryman, Danny DeVito

Jack Nicolson’lı Guguk Kuşu bu yazının bülbülü olacaktır. Öncelikle şunu aktarmada fayda var; dişi guguk kuşu bazı durumlarda kendi yumurtalarını başka bir dişinin yuvasına yerleştirir. Diğer dişi kuş durumu anlamasın diye onun yumurtalarını parçalar ve yavruları öldürür. Film ismini buradaki durumun benzetme yöntemiyle bir nevi aktarılmasından almıştır. Bazılarının büyüyüp uçması için diğerlerinin ölmesi gerekebilir. Ayriyeten bizi kabullendiğimiz çaresizlik, oluşturduğumuz hayali sınırlar bekliyor.

Konusu:
Hapishanelerin kasvetinden sıkılan McMurphy deli taklidi yaparak küçük bir molaya çıkmak ister. Eyalet Akıl Hastanesinde bu azılı suçluyu psikolojik sorunları olan çeşitli hastalar karşılar. Molasında eğlencenin dibini görmek isterken otoriter Hemşire Ratched, Mc Murphy’in önünde büyük bir engel oluşturur. Sisteme meydan okuyan kişiliğiyle ana kahramanımız küçük bir isyan girişiminde bulunur.

Cevap Yazın