En Komik Türk Stand Up Gösterileri

Ben de tek kişilik gösterilere ilgili biriyim.Özellikle en komik Türk stand up gösterilerini fırsat buldukça tekrar tekrar izlerim.Fakat sıkıntılı bir husus var komedyen olmak, yeni bir akım olduğu için malesef piyasada vasat işler de bulunmakta.Yetenek yarışmalarında kalitesiz, çalıntı espriler ile gündeme gelen bir ülkede benim gibi izlediği şeye önem veren, kopmak istemeyen kişiler en iyi stand up gösterilerini arıyor.Bu listede bizzat izlediğim ve ölçü bakımından “en iyi” kategorisine koyduğum stand up programları olduğu için çeşitlilik malesef çok fazla değil.Ama yakın bir vakitte araştırıp izleyip en iyi yeni nesil stand up gösterilerine yer vereceğim.Aile ile izlenebilecek Stand up gösterilerini de özellikle belirteceğim kahretsin çok aile dostuyuz 🙂

Cebimde Kelimeler


En Komik Türk Stand Up

Sanatçı: Yılmaz ErdoğanYıl: 2002İMDb: 7.1Aile ile izlenebilir: Evet

Stand up önerisine nedense pek popüler olmamış çok iyi bir eserle başlıyoruz.Eğer izlemediyseniz şanslısınız çünkü esprileri ilk defa duyacaksınız. Yılmaz Erdoğan’a ben İsviçre çakısı yakıştırmasını yapmayı tercih ediyorum.Şiir alanında iyi bir şair,sinema sektöründe ülkemize birçok kaliteli film kazandırmış oyuncu ve senarist, Stand up konusunda baya başarılı bir isim.Cem Yılmaz’ın gösterilerinde de görebileceğimiz gibi yıl sizi yanıltmasın.Komedi sene tanımaz ve espri her dönemde yüksek kalitede olabilir.Oldukça komik gerçekten bir şans vermeniz gerekiyor.Yav vallahi komik.

Ne Anlatıyor?

Yılmaz Erdoğan, diğer Türk meddahlarının aksine her eserinde bir şeyler eleştirmek veya anlatmak istiyor.Cebimde kelimeler adlı gösterisinde genelde siyasi ağırlıklı,sistemin halka yansıttığı problemleri hatta halkın kendileri arasında çıkardığı sorunları gayet komik bir üslupla dile getiriyor.

Yılmaz Erdoğan’nın Hakkari’de doğduğunu birçoğumuz biliyoruz.Ortaokul öğrenimini Ankara’da yapmış ve haliyle bir çok kültürel bunalım yaşamış bunları da bize mizahi bir ustalıkla anlatıyor.

Gösteriden Kesit:

Tek Kişilik Dev Kadro

En Komik Gösteriler
Sanatçı: Ata DemirerYıl: 2005İMDb: 8,0Aile ile izlenebilir: Evet


En iyi Türk Stand Up’çıları listesinde bence ilk 3’e girecek kişidir kendileri. Çok gerçekçi bir taklit yeteneği var.Ama şurada size sormak istiyorum “sadece taklit” güldürür mü? Hayır.Sadece taklit güldürmez, içine keskin bir espri eklemeniz gerekir.Ata Demirer taklitte başarılı olduğu kadar espri ve mizahi yönden de çok usta olduğu için bu gösteri tadından yenmez.Kendisi Türkiye’de popüler olmuş Sefa Doğanay gibi kişilere taş çıkarır bir sese sahip.

Ne Anlatıyor?

Ata Demirer, sizin de gözünüzden kaçmayacağı gibi tombik biri.En komik stand up gösterilerinde yaşamını, tombikliğinin getirdiği problemleri ve günlük hayatımızdaki yaptığı çıkarımları sunuyor bizlere.

Gösteriden Kesit:

Tek Kişilik Dev Kadro 2

En Komik Stand Up’lar

İMDb: 7,5Yıl: 2012Aile ile izlenebilir: Evet

Aynı sanatçının aynı tatta fakat bezdirmeyen bir gösterisi.Tarihimize dayan yakın 7 sene öncesine ait.Şimdi çıkıp yeni bir stand up show yapacağım derse mutluluktan uçarım herhalde.Ata’cım bekliyoruz bak çıkınca haber et söz geleceğim.Derken internette bir araştırma yapayım dedim, son dönemde Demirer Gazinosu diye bir gösteri daha yapmış.Bana ulaşmadı ulaşsa gider izlerim görünen o ki malesef tanıtım işi biraz zayıf kalmış.

Cem Yılmaz Stand Up’ları

Bir Tat Bir Doku

Stand Up Önerisi
İMDb: 9,0Yıl: 1999Aile ile izlenebilir: Hayır×

En iyi türk Stand-up’çısı Cem Yılmaz imajının zirve dönemleri kel,siyah şalvarlı özellikle kötü diksiyonlu mizah adamı.O zamanlar sanki daha bir içimizdendi o yüzden daha fazla bir kanımız çekiyordu.Evimizin aksi abisi şuan gayet entelektüel iyi bir diksiyona sahip.

Ne Anlatıyor?

Cem Yılmaz için bir konu sınırlanması bulunmuyor yeri geliyor kendi hayatını yeri geliyor gözlem yaptığı kişilerin ironik durumunu konu ediniyor.Dört bir koldan farklı hikayelerle esprinin vurucu kısmını ustalıkla öne çıkarıyor.Cinsel konulara hatırı sayılır bir miktarda yer verdiği için malesef aile ile izlenmeye uygun değildir.Tabi gösteri 1999 yılında olduğu için milenyuma girme üzerinde de baya durmuş.

Gösteriden kesit:

C.M.Y.L.M.Z.

En komik Türk Stand Up’ları
İMDb: 9,2Yıl: 2008Aile ile izlenebilir: Hayır ×

2008’den itibaren Cem Yılmaz’ın yavaşça evrilmesini gözlemliyoruz.Üslub değişiyor tavır değişiyor
hatta şalvarı bile yok resmen kendisi değişiyor fakat bu değişime rağmen Türkiye’nin zirvesine tutunmaktan vazgeçmiyor.

Ne Anlatıyor?

Her şeyi anlatıyor ama boş konuşmuyor.Cem Yılmaz’ın tek amacı güldürmek o yüzden anlattıklarının değeri mana çerçevesinde olduğu sürece izleyici için pek önem teşkil etmiyor.Özellikle sizin de bileceğiniz gibi askerlik anıları, kadın erkek ilişkisi üzerinde duruyor.

Gösteriden kesit:

CM101MMXI Fundamentals

Türk Stand Up Önerileri

İMDb: 9,2Yıl: 2013Aile ile izlenebilir: Hayır ×

Cem Yılmaz’ın sevenlerine ulaşan en son işi.Gösterilerinde her zaman bilet problem olduğu için bir çoğumuz malesef anca Dvd’si çıkınca ulaşabiliyorduk.Bu sefer tüm Türkiye’de aynı anda sinema salonlarına oynatıldı.Elimize son ulaşan CM101MMXI Fundamentals fakat Cem Yılmaz yeni gösterisi Diamond Elite Premium Plus şuan gösterimde.Malesef tahmin edebileceğiniz üzere biletlere ulaşmak imkansız neredeyse.

Ne Anlatıyor?

Hepsinden azar azar ortaya anlatıyor.Yine her konuya değiniyor fakat bu sefer teknolojinin hayatımızda aldığı yer ve popüler kültür etkileri daha baskın.

Ek: Merhaba Ben Tuna

Türk Stand Up’çıları

Sanatçı: Tuna KalınsazYıl: 2017Aile ile izlenebilir: Hayır ×

Tekelleşen komedi piyasasında benim gibi yeni kanları iştahla bekleyenler vardır diye düşünüyorum.Fakat benim de içinde dahil olduğum bizdeki problem şu önümüze en iyilerinin gelmesini arzu ediyoruz.Tuna da en iyiler arasında değil fakat gelecek vadeden bir isim biraz daha sahne hakimiyeti ve konuşmada akıcılık kazanırsa yerini alabilir.Ben çok eğlendim izlerken siz de bir göz atabilirsiniz.Bu arada BKM’ye de yeni nesillerin yetişmesi için sarf ettiği çabadan dolayı teşekkür ederim.

Ne Anlatıyor?

Tuna neden sevgilisini bırakmaz desek adına daha kısa olabilir.Geçmiş aşk hayatını, toplumdaki bazı komik çıkarımları malesef 1 saat gibi kısa bir sürede samimi bir şekilde anlatıyor.Umarım yakında Tuna’yı daha profesyonel bir şekilde görürüz.

En komik Türk stand up gösterileri listesinin sonuna geldik. Bol kahkahalı bir hayat diliyorum.

Cevap Yazın