Sadece En İyi Polisiye Yabancı Diziler

En iyi polisiye yabancı diziler hangileri? diye sayfa sayfa gezmenize gerek kalmadı. Çünkü biz sizin için gerekenleri yaptık. Bu uğurda gözlerimizi kaybettik, Uzman kişilerle uzun uzadıya istişare ettik. Nihayet zamanınızı harcamanıza değecek en iyi polisiye diziler listemizi oluşturduk. Azılı suçluları her seferinde alt eden polis ve dedektiflerin kahramanlık hikayelerinin tadını çıkarın.

Monk

Monk Dizisi
polisiye dizi önerileri
Yayın: Toronto IMDb: 8 Komedi Sezon: 8(2002-2009) 44 dakika

Oyuncular: Tony Shalhoub, Jason Gray-Stanford, Ted Levine

Açılışı Monk ile yapıyoruz. Dünya genelinde yüksek beğenilere ulaşmış, Türkiye’de Galip Derviş adıyla uyarlaması yapılmıştır. Obsesif başrol karakteriyle ülke içinde ve dışında dizilere esin kaynağı olmuştur.

KonusuMonk‘un, karısını trajik bir cinayet ile kaybetmesi sonucunda obsesif kompalsif hastalığı tetiklenir. Buna rağmen dedektiflik işini devam ettirir. İnce detaylara dikkat etme yeteneği ve üstün görsel hafızası onu mesleğinde üst sıralara çıkarır. Hastalığının semptonları anormal vücut ve mimik hareketleridir. İnsanlara girdiği iletişim krizi, tatlı bir komedi havası katar.
Monk

Criminal Minds

Criminal Minds
polisiye suç dizileri yabancı
Yayın: The Mark Gordon Company IMDb: 8.1 Suç Sezon: 15(2005-2020) 42 dakika

Oyuncular: Matthew Gray Gubler, Kirsten Vangsness, A.J. Cook, Joe Mantegna, Thomas Gibson, Shemar Moore

15 sezon devirmiş yabancı polisiye diziler içeriği size de yerli bir yapımı anımsatmıştır. Criminal Minds gerek suçlular gerekse soruşturmalar bakımından çok daha derine iniyor. 15 sene boyunca birçok nesle inatla hitap etmiştir.

KonusuSuçluların, tecavüzcülerin hatta en psikopat insanların bile sanılanın aksine anlaşılabilir psikolojileri vardır. Bu, onları yakalamada konusunda bazı delillerden bile daha etkili olabilir. Quantic’teki ekibimiz tam olarak bunu yapmaktadır. Suçluların davranışlarını analiz ederler. Kendilerini suçlu yerine koyarak laboratuvar ortamında yapılan araştırmadan daha hızlı olmaya çalışmaktadırlar.
Criminal Minds

The Mentalist

The Mentalist
yabancı polisiye diziler
Yayın: Warner Bros. IMDb: 8.1 Suç Sezon: 7(2008-2015) 43 dakika

Oyuncular: Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang, Owain Yeoman, Amanda Righetti

Sempatik ve sevecen başrol Patrick Jane’den öğrenecek çok şeyiniz var. İnsan mimik ve ve hareketlerini muhteşem bir şekilde analiz edişi sizi de bu konuya yönlendirebilir. Manipülasyon taktiklerini kapabilirsiniz.

KonusuPatrick Jane, karakter analizi yapma konusunda başarılı, iyi bir gözlemci ve hipnoz alanında başarılı biridir. Fakat yeteneklerini zengin aileleri kandırarak veya televizyon programlarında ölü insanlarla,ruhlarla konuşan medyum numarası yaparak kullanmıştır. Taa ki televizyonda seri katil Red John hakkındaki soruyu cevaplayana kadar. Seri katili kızdıran Jane, trajik bir darbe alır. Jane intikam için Kaliforniya Araştırma Bürosu‘nda danışmanlık yapmaya başlar.
The Mentalist

The Blacklist

The Blacklist
Yabancı Suç Dizileri
Yayın: Davis Entertainment IMDb: 8 Suç Sezon: 9(2013-) 43 dakika

Oyuncular: James Spader, Megan Boone, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Hisham Tawfiq

Gizemli ve karizmatik suçlular ile dedektifler arasındaki çekişmeli ilişkiyi sevenler Blacklist’i listesine eklemeli. Kibar bir o kadar beyfendi Raymond bu özellikleriyle bilinen suçlulardan oldukça farklı.

KonusuDünya’nın en çok aranan suçlusu Raymond Reddington tüm FBI teşkilatını şok ederek teslim olur. Hatta merhaba hediyesi olarak “Kara Liste” adını verdiği, diğer suçluların bilgilerini olduğu bir liste getirir. Sadece iki şartı vardır; birincisi kendisine dokunulmazlık verilmesi , ikincisi ise FBI’nın taze kanı Elizabeth Keen’in ona aracılık etmesidir.
The Blacklist

Lucifer

Lucifer
En iyi polisiye diziler sıralaması
Yayın: Netflix IMDb: 8.1 Suç Sezon: 6(2016-) 42 dakika

Oyuncular: Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, Lesley-Ann Brandt, D.B. Woodside

Sıradaki yabancı suç dizisi önerisinde olağanüstü ve fantastik olaylar söz konusu. Dizinin ana karakteri Şeytan olunca durum kaçınılmaz oluyor tabi ki. Dinlerde geçen varlıkların farklı bakış açısıyla yorumlanmasıyla ilgileniyorsanız neyi bekliyorsunuz?

KonusuCehennemdeki işlerinden sıkılan şeytanımız Lucifer bavullarını alıp Dünya’ya taşımaya karar verir. Orada bir anlaşma yaptığı dünyaca ünlü bir starın öldürülmesi nedeniyle katilin peşine düşer. Güçlerinin üstünde etki etmediği Chloe Decker ile karşılaşır. Chloe‘nin bu gizemi Lucifer‘ın dikkatini çeker.
Lucifer

The Person Of Interest

The Person Of Interest
En iyi polisiye diziler
Yayın: Warner Bros. IMDb: 8.4 Suç Sezon: 5(2011-2016) 43 dakika

Oyuncular: Jim Caviezel, Kevin Chapman, Michael Emerson

Türkçe olarak “İlgilenen kişi, ilgili kişi” olarak çevirebiliriz. Lost’un yapımcılarından bu etkileyici senaryoyu üstlenmiştir. Pörtlek gözlü ağabeyimizi burada da görüyoruz. İlk bölümler biraz ağır ilerlese de sonrasında atağa kalkan gülbatur gibi akıyor.

KonusuZengin olduğu kadar zeki olan program yazılımcısı tüm kamera ve mobeselere erişerek ses ve videoları analiz edecek bir program yazar. Programın görevi şüpheli hareket eden veya suça meyil gösteren kişileri kaydetmektir. Potansiyel suçluları engelleme görevi ise resmi evraklarda ölü görünen eski CSI ajanı Reese’ye düşer.
The Person Of Interest

24

24 Dizi
polisiye diziler
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8 Suç Sezon: 8(2001-2010) 44 dakika

Oyuncular: Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard

İçinizde uzun soluklu bir diziye başlama isteği varsa size 9 sezonluk bir hediye sunuyoruz. Daha önce bu tür bir örnek izlememişsinizdir. 24 dizisinde 1 bölüm gün içerisindeki 1 saate denk gelmektedir. Böyle büyük bir işi başarmak izlemeseniz bile saygıyı hak ediyor.

KonusuLos Angeles’te Anti-Terörist Timinde görevli Jack Bauer‘ın, dönemin ilk zenci başkan adayına yapılacak suikast girişimini engellemek için sadece 24 saati vardır. 24‘ü diğer dizilerden ayıran bir formatı vardır: Dizinin her bölümü 1 saate tekabül etmektedir. 24 bölüm sonunda dizide 1 gün geçmiş olacaktır.
24

Dexter

Dexter
polisiye diziler
Yayın: Miami IMDb: 8.6 Suç Sezon: 9(2006-2021) 53 dakika

Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar

Daha önce ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz bir efsane daha. Bolca cinayet, kan ve plastik torbalar… Son derece soğukkanlı bir seri katilin öldürme dürtülerini adalet için kullandığı sahneler içinizi okşayacak. Keşke tüm katiller böyle olsa konusunda hem fikir olacağız.

KonusuDexter çocukken evlat edinilmiş duygusal problemler yaşayan bir polistir. Küçüklükten beri öldürmeye karşı büyük arzu beslemektedir. Polis babası, onun bu dürtülerini adalettin elinden kaçmış suçlulara yöneltmesini sağlamıştır. Dexter gündüzleri adli tıpta kan uzmanı geceleri ise cezalandırılmamış suçluların kabusu olacaktır.
Dexter

Narcos

Narcos
polisiye yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.8 Biyografi Sezon: 3(2015-2017) 49 dakika

Oyuncular: Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook, Alberto Ammann, Paulina Gaitan

En iyi polisiye yabancı diziler listesindeki tek biyografi türü Narcos. Birçoğumuzun tanıdığı Pablo Escobar’ın hayatını konu alınarak kurgulanmıştır.Hepimizin kafasında aynı soru işareti var biliyorum. Siz araştırmadan cevabı söyliyeyim. Evet, Pablo Escobar’ın kızının üşümemesi için milyon dolarlar yaktığı sahne dahil.

KonusuKolombiya ve Dünya’nın uyuşturucu devi Pablo Escobar, yükseliş döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nin gözüne batar. Alev, tutuşmadan söndürmek için Uyuşturucu ile Mücadele ekibinden Javier Pena Pablo görevlendirilir. Escobar’ın evde yiyecek bulamadığı zamandan kızının üşümemesi için milyon dolarlar yakacak düzeye gelmesine kadar işleniyor.
Narcos

True Detective

True Detective
Polisiye yabancı dizi tavsiyesi
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.9 Suç Sezon: 3(2014-2019) 55 dakika

Oyuncular: Matthew McConaughey, Colin Farrell, Mahershala Ali, Woody Harrelson, Rachel McAdams

Oyuncu ve senaryo değişimi yapı bakımından Black Mirror’a benziyor. Fakat True Detective her bölüm değil sezondan sezona konu ve oyuncuları değiştiriyor. Sezonlar tamamıyla birbirinden alakasız ve ayrık değil. Kilit nokta zaten kesiştikleri yerde başlıyor.

Konusu17 sene önce sonuçlanmayıp kapanan dava aynı dedektifler Rust Cohle ve Martin Hart tarafından yıllar sonra tekrardan açılır. Yeni ipuçlarını keşfettikçe aslında davanın çok daha gizemli ve karanlık olduğunun farkına varırlar.
True Detective

Sherlock

Sherlock Dizi
Suç konulu diziler
Yayın: Netflix IMDb: 9.1 Suç Sezon: 4(2010-2017) 88 dakika

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs

Polisiye yabancı diziler sıralamasında gönlümde yeri birinci sıradadır. Sherlock ve yol arkadaşı Jhon Watson’ın maceralarının televizyon dizisine uyarlanmasıdır. Sizinle ufak bir tüyo da paylaşayım. Sherlock’un abisi rolünde oynayan Mark Gatiss dizinin senaristliğini de yapıyor.

KonusuSıhhiyeci gazi Dr. Jhon Watson geçim sıkıntısı yaşarken bir gün ev arkadaşı arayan Sherlock ile yolları kesişir. Sherlock dizi içinde adlandırdıkları üzere çıkarım yapma biliminde olan uzmanlığı sayesinde çözemediği dava yoktur. Kısa süre içinde iyi iki arkadaş, en zorlu görevleri üstlenir.
Sherlock

The Wire

The Wire
En iyi polisiye yabancı dizi
Yayın: HBO Entertainment IMDb: 9.3 Suç Sezon: 5(2002-2008) 59 dakika

Oyuncular: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn

IMDb puanına göre zirvenin en sivri noktasındayız. Senaristlerinin arasında emekli polisin de bulunmasından ötürü enteresan ayrıntılar ve gerçeklikler mevcuttur. Mafya, suç ve siyaset kategorilerini aynı paydada buluşturarak tüm dünyada ülkemizde Kurtlar Vadisi’nin yaptığı etkiyi yaratmıştır.

KonusuAmerika’nın Baltimore adlı şehrinde polis, mafya ve siyaset üçgeninin kesişim yönlerini cesur bir şekilde konu eder. Gerçek hayattan esinlenilmesi sebebiyle büyük bir önem taşır. Çeşitli dergiler ve yayınlar tarafından en iyi dizi olarak da seçilmiştir.
The Wire

Cevap Yazın