En İyi Yabancı Diziler Listesi 2023

En iyi yabancı diziler 2023 listesini uzun uğraşlar ve yorucu saatler sonunda bitirebildim. Yüzlerce kaynak araştırıp binlerce yorum okudum. Kendi şahsi fikirlerim de etkiledi tabi ki. En sonunda 74 tane birbirinden kaliteli dizi ekledim. Her birinin açıklaması ve konusu ayrı olarak yazıldı. Yaptığımız yabancı dizi önerilerinin arkasındayız. Herhangi bir hatamız varsa şimdiden özür dileriz. Lafı da çok uzatmadan hemen listeye geçelim. Ayrıntılar içerikler tablosunun altındadır.

Ve karşınızda gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler:

Breaking Bad

Breaking Bad Yabancı Dizi önerisi 2023
Yayın: Netflix IMDb: 9.5 Suç Sezon: 5(2008-2013) 48 dakika

Oyuncular: Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Betsy Brandt

İmdb’ye göre en iyi yabancı dizilerin başında Breaking Bad geliyor. Kimilerine göre en iyisi, kimilere göre ise overrated bir dizi. Hiç bu tartışmaya girmeyeceğim sadece demek istediğim bir şey var ki kesinlikle izlemelisiniz. Üzülerek belirtmek istediğim bir nokta var; Adam öğretmen, kendisinin ve karısının ayrı Jeep’i var. Dublex müstakil bir evde yaşıyorlar. Kahramanımız maddi durumundan şikayet edip ek işte çalışıyor. Türkiye vatandaşıysanız fazla düşünmeyin kafayı yersiniz.

Konusu:
Ölümcül bir akciğer hastalığına yakalanan kimya öğretmeni Walter White’nın hayatının baştan sonra değişimini ekrana sunuyor. Maddi zorluklara karşı ek işte çalışan başrol, malum haberi alınca tehlikeli bir karar verir. Eşine ve engelli oğlu Jr.’a hayatlarına devam edebilmeleri için bir miktar para bırakmak ister. Hızlı ve kolay para kazanabilmek için kimya öğretmenimiz 1. sınıf bir uyuşturucu pişiricisine dönüşür.

Band Of Brothers

Band Of Brothers en iyi diziler
Yayın: Amazon Prime IMDb: 9.4 Askeri Sezon: 1(2001-2001) 55 dakika

Oyuncular: Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg

Prodüksiyon bakımından büyük bütçe ayrılmış ve hakkını ziyadesiyle vermiştir. İnsanlar olarak neden beraber yaşayamıyoruz? Neden sürekli savaşıyoruz? gibi soruları tokat gibi yüzünüze çarpar. Gün gelecek din, dil ve ırk farkına rağmen ne kadar benzer olduğumuzu göreceğiz. Maalesef ki o zaman muhtemelen uzaylıların geldiği vakit olacak.

Konusu:
II. Dünya Savaşı sırasında ünlü Normandiya çıkarmasına katılan hava kuvvetleri Easy bölüğü, savaşın getirdiği her türlü şarta göğüs germeye çalışır. Ölümlerin ve yaşama mücadelesinin getirdiği sorunlar, sorulara dönüşür. Savaşın gerekliliğini sorgulamaya başlarlar.

Chernobyl

Chernobyl en iyi yabancı diziler
Yayın: HBO IMDb: 9.4 Tarih Sezon: 1(2019-2019) 64 dakika

Oyuncular: Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgård, Adam Nagaitis

Globalleşen Dünya düzeninde bazı gelişmelerin ne kadar tehlikeli olabileceğini görmek ister misiniz? Umarım tekrardan böyle bir felaket yaşanmaz. Böyle alanların hesaplamaları nokta nokta yapılmalı, gerekli denetimler sık olmalı.

Konusu:
1986 yılında yaşayan Çernobil faciasını 5 bölümle anlatan mini bir dizidir. Ukrayna’da meydana gelen nükleer santraldeki kaza yüzünden 31 kişi yaşamını kaybetmiştir. Radyasyondan etkilenip genetik rahatsızlığa kapılan canlı sayısı ise yüz binleri aşıyor.

Game Of Thrones

Game of thrones dizi tavsiyesi
Yayın: HBO IMDb: 9.3 Fantastik Sezon: 8(2011-2019) 55 dakika

Oyuncular: Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Maisie Williams, Nikolaj Coster-Waldau

İsmini duymamış olamazsınız çünkü yayın hayatında ülkemizin gündemini baya bir kasıp kavurdu. Müstehcen sahneleri ile normal sürümü aile ile izlemek için uygun değildir. Bazı Türkçe dublajlı türlerinde bu sahneler çıkarılmıştır. Eş dostunuzla o sürümü gönül rahatlığıyla açabilirsiniz.

Konusu:
George R.R. Martin romanından uyarlanmış bu dizi Westeros krallığının taht oyunlarını yaşatıyor. Bu oyunun piyonu entrika, fil ve atları yüksek zümredekiler, kaleleri bölgelerin sadakati, veziri ise olağan üstü varlıklar. Dizinin başrolü taht, geriye kalan her şey gözden çıkarılabilir.

Rick And Morty

Rick & Morty en güzel yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 9.2 Animasyon Sezon: 5(2013-) 22 dakika

Çocuk sayfası mı bu ne animasyonu demeyin. Aslında küçük yaştakilerin anlayamayacağı yetişkin dizisidir. İlk bölümü açıp sadece 20 dakikanızı ayırırsanız bilim-kurgu yönünden ne kadar yaratıcı olduğuna şahit olursunuz. Kırmayın kardeşinizi, bir şans verin.

Konusu:
Ayyaş ve dahi büyük baba Rick ile onun akıl yoksunu torunu Morty’in maceraları Dünya’yı aşıyor. Genelde uzay zaman yönünde bilim kurgusal senaryo içeren Rick And Morty komedi yönüyle de baskınlık kurmuştur.

The Wire

The Wire - 2023 en iyi dizi önerileri
Yayın: HBO Entertainment IMDb: 9.3 Suç Sezon: 5(2002-2008) 59 dakika

Oyuncular: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn

Yaşattığı hisler o kadar gerçek ki final bölümünden sonra kendinizi emekli polis gibi hissetmeniz muhtemel. Teşkilat hakkındaki en iyi yabancı diziler 2023 hangileri diye sorsanız, vereceğim ilk cevap olur. Çukur gibi abartılı senaryoya sahip yapımlar izleyeceğinize hem gerçekçiliği hem de sürükleyiciliği ile The Wire’yı tercih edin.

Konusu:
Amerika’nın Baltimore adlı şehrinde polis, mafya ve siyaset üçgeninin kesişim yönlerini cesur bir şekilde konu eder. Gerçek hayattan esinlenilmesi sebebiyle büyük bir önem taşır. Çeşitli dergiler ve yayınlar tarafından en iyi dizi olarak da seçilmiştir.

The Sopranos

Soprano Ailesi, izlenecek yabancı diziler
Yayın: HBO IMDb: 9.2 Suç Sezon: 6(1999-2007) 53 dakika

Oyuncular: James Gandolfini, Edie Falco, Michael Imperioli, Steven Van Zandt, Robert Iler

Mafya türevlerinin babası, inanır mısınız bölümlerinin yayınlandığı gün reyting değerlerinde ona kafa tutabilecek hiç program yoktu. Diğer televizyon programları için Soprano ile aynı saatte yayınlanmak tam bir hüsrandı. Anlayacağınız yabancıların Kurtlar Vadisi. Ustaca kurgulanmış Tony reis ikinci Çakır vakasıdır.

Konusu:
Tony Soprano’nun liderlik ettiği bir İtalyan- Amerikan mafya ailesinin siyaset ve suç alanındaki maceraları içeriyor. Tony Soprano bir taraftan mafya işiyle uğraşırken bir taraftan da görüştüğü psikiyatr ile bu cani dünyayı farklı bir şekilde anlamlandırıyor.

Sherlock

Sherlock Dizi önerisi
Yayın: Netflix IMDb: 9.1 Suç Sezon: 4(2010-2017) 88 dakika

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs

Linç yemek istemiyorum ama Sherlock Holmes evriminde kitap orta, film iyi, dizi zirvedir diye düşünüyorum. Yani anlayacağınız kitabını ve filmini beğendiyseniz buna bayılacaksınız. Maalesef yeni sezonlar gelmeyecek, elde olanla idare etmeniz gerekecek. Hep beraber Sherlocked olalım.

Konusu:
Sıhhiyeci gazi Dr. Jhon Watson geçim sıkıntısı yaşarken bir gün ev arkadaşı arayan Sherlock ile yolları kesişir. Sherlock dizi içinde adlandırdıkları üzere çıkarım yapma biliminde olan uzmanlığı sayesinde çözemediği dava yoktur. Kısa süre içinde iyi iki arkadaş, en zorlu görevleri üstlenir.

True Detective

True Dedective dizi önerisi
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.9 Suç Sezon: 3(2014-2019) 55 dakika

Oyuncular: Matthew McConaughey, Colin Farrell, Mahershala Ali, Woody Harrelson, Rachel McAdams

Yapı itibariyle Black Mirror’a benziyor fakat onun aksine karakterler ve hikayeler her bölüm değil de sezondan sezona değişiyor. Senaristinin açıklamasına göre bölümleri yazmak için günlerce uyumuyormuş. Gözünde kızaran her bir damar tanesi karşılığını değerince almış.

Konusu:
17 sene önce sonuçlanmayıp kapanan dava aynı dedektifler Rust Cohle ve Martin Hart tarafından yıllar sonra tekrardan açılır. Yeni ipuçlarını keşfettikçe aslında davanın çok daha gizemli ve karanlık olduğunun farkına varırlar.

When They See Us

When They See Us - 2023 hangi dizileri izlemeliyim?
Yayın: Netflix IMDb: 8.9 Biyografi Sezon: 1(2019-2019) 72 dakika

Oyuncular: Asante Blackk, Caleel Harris, Ethan Herisse, Marquis Rodriguez, Marsha Stephanie Blake

Sene olmuş 2023 biz insanlar hala ırkçılıktan vazgeçememişiz. Koca binalı şehirlerde yaşayıp kendini medeni olarak nitelendiren kişiler bile bunu sürdürmektedir. Yeri gelince aşiretçilik mi bu ne geri kalmışlık? diye konuşanlar ırkçılığın aslında daha geniş çaplı bir aşiret anlayışı olduğunu biliyorlar mı?

Konusu:
Yaşanmış olaydan esinlenilen dizi cinsel tacize uğrayan kadının failini bulmakla alakalıdır. 5 siyahi genç, olay yerine yakın olması sebebiyle yakalanır. Yasalar ve silahlı kuvvetler ön yargılı tutumuyla masum oldukları halde onları hapse tıkar. 14-16 yaşlarındaki çocuklar hak mücadelesi vermelidir.

Friends

Friends Dizisi - Gelmiş geçmiş en iyi diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.9 Komedi Sezon: 10(1994-2004) 21 dakika

Oyuncular: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer

Komedi alanında türünün atasıdır. Friends’i izlerken siz de arkadaş grubunun bir üyesi olacağınız için aslında 7 kişilik bir macera olacak. Joey, Rachel geri kalanların hepsi birer dostunuz olacak. Tabi efenim yıllar sonra bile Phoebe, bana her hafta cumanız mübarek olsun diye mesaj atar.

Konusu:
Gökkuşağının 6 farklı rengi; üçü kadın üçü erkek ana karakterlerimizin olduğu sitcom dizidir. New York’ta hayata tutunmaya çalışmaları ve acı tatlı anlarına bir “sıkı dostluk” bağıyla eşlik ediyoruz. Friends’i gerçek zamanlı bir şekilde ilerler. Yıllar geçip oyuncular yaş aldıkça karakterlerinin hikayesi de paralel bir şekilde hareket eder.

Fargo

Yabancı dizi önerileri
Yayın: Hulu IMDb: 8.9 Suç Sezon: 4(2014-) 55 dakika

Oyuncular: Martin Freeman, Billy Bob Thornton, Colin Hanks, Allison Tolman

Gerilim sıfırdan başlayıp tempolu bir şekilde zirveye ulaşıyor. O heyecan seviyesini yakalamak için hikaye örgüsü ilim ilim işleniyor. Öyle bir hale geliyorsunuz ki sanki cinayetleri siz ellerinizle işlemişsiniz gibi. O sıradan görünen olaylar açıla açıla öyle bir büyüyor şaşkınlıktan koltuğumuzda kala kalıyoruz.

Konusu:
Lorve Malvo adlı katil bir kaza geçirerek hastaneye kaldırılır. Lester Nygaard ise çevresi tarafından hor görülerek yaşamıştır. Bu iki kişinin yolları hastanede kesişir ve Malvo, Lester’a büyük örnek olur. Lester onun telkinleriyle karısını öldürdükten sonra Malvo’nun dostu ve takipçisi olur.

Stranger Things

Stranger Things, 2023'ün en iyi dizileri
Yayın: Netflix IMDb: 8.7 Fantastik Sezon: 4(2016-) 51 dakika

Oyuncular: Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Natalia Dyer

Geçmişi sık sık yad eden nostalji tadında bir yetişkin yayını olması nedeniyle en iyi yabancı diziler sıralamasında yerini almıştır. Zihnimizde efsaneleşmiş hatta klişeleşmiş sahneleri tekrardan hatırlatıyor. Çocukluğunuza ücretsiz zaman yolcuğu bile kapabilirsiniz.

Konusu:
80‘li yıllarda tuhaf şeylerin yaşandığı bir kasabada bir çocuk kaybolur. Çocuğun annesi ve arkadaşları onu aramaya çalışırken birçok sır perdesini aralar. 80‘li yılları tema edindiği için nostalji tadını müziklerinde, döneme damga vuran filmlere yaptığı göndermelerde bulabilirsiniz. İlk bölümünden beridir Dünya’da büyük ilgi toplamıştır.

House Of Cards

House Of Cards dizisi. 2023 dizi tavsiyeleri neler
Yayın: Netflix IMDb: 8.7 Drama Sezon: 5(2013-2018) 52 dakika

Oyuncular: Robin Wright, Michael Kelly, Kevin Spacey

Kevin Spacey’nin olduğu bir dizinin kötü olma ihtimali sıfıra soldan yaklaşmaktadır. Limit bilenler anladı, sözelciler bu ne saçmaladı diyor. 18 yaşına gelip ilk defa oy kullanacak gençlerimize devlet olarak zorunlu kılmalıyız bu diziyi. Tüm bölümleri izlemeyen oy vermemeli. House of Cards’ı bitiren biriyle hiç duymamışın oyu hiç bir olur mu?

Konusu:
Aynı isimli romandan Netflix tarafından uyarlanmıştır. Aşırı hırslı politikacı Francis Underwood’un siyasi hayatında önüne çıkan tümseklerle nasıl baş ettiğini ekranlara aktarıyor. Frank Underwood kendisine vaat edilen ABD dış işlerin bakanlığına atanmaz. Sonucu kabullenip sineye çekmek gibi bir niyeti yoktur.

Black Mirror

Black Mirror yabancı dizi
Stüdyo: Netflix IMDb: 8.8 Bilim Kurgu Sezon: 5(2011-) 72 dakika

Kara ekranların altından çıkan ışığın büyüleyiciliği bizi birer bağımlı haline getirdi. Günde ne kadar süre telefona baktığınızı kontrol edin. Hatta bu yazıyı bile başka bir ekran arkasından okuyorsunuz. Teknolojinin tehlikesi hiç de azımsanacak kadar değil.

Konusu:
Anlatmak istedikleri ise basit; teknolojinin zararlarını sosyo-kültürel bir analiz edasıyla izleyenlere sunmak. Her bölümde gelişen teknolojinin aşırı yanlarını, bize verebileceği veya verdiği zararları, insan psikolojisin bu gelişmelere dayanma eşiğine dikkat çekiyor. Her bölümünde oyuncuları ve senaristi değişiyor.

The Office

The Office dizisi. En iyi televizyon dizileri
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.9 Komedi Sezon: 9(2005-2013) 21 dakika

Oyuncular: Rainn Wilson, John Krasinski, Leslie David Baker, Brian Baumgartner, Angela Kinsey

Şuradaki her bir karakter için ayrı ayrı dizi çekilir. Bu kadar inmemiz kafanızı karıştırmasın hepsini birinci sıraya koyamıyoruz maalesef. Kendileri elmas değerindedir. Sonlarına geldiğinizde bitirmemek için izleme seanslarınızı haftalara yayacaksınız.

Konusu:
Dunder Mufflin Kağıt Şirketinde sevilmeyen bir patron ve işçileri arasındaki ilişki oldukça enteresan türden. Normal iş günleri içerisinde yaşanan gariplikler ve bir o kadar ilginç tiplemeler mizahi yönüyle ortaya koyuluyor. Patron Michael Scott’un espri anlayışı oldukça farklı hissettiriyor.

Narcos

Narcos. Kaliteli yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.8 Biyografi Sezon: 3(2015-2017) 49 dakika

Oyuncular: Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook, Alberto Ammann, Paulina Gaitan

7’den 70’e, hassassından agresifine, entelinden danteline tüm herkese hitap eder. Aramızdaki gönül bağını Narcos ile güçlendirelim. Belki yakacak milyon dolarlarımız yok ama üşürseniz tüm site sunucularını sizin için yakarım. Bu da böyle biline.

Konusu:
Kolombiya ve Dünya’nın uyuşturucu devi Pablo Escobar, yükseliş döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nin gözüne batar. Alev, tutuşmadan söndürmek için Uyuşturucu ile Mücadele ekibinden Javier Pena Pablo görevlendirilir. Escobar’ın evde yiyecek bulamadığı zamandan kızının üşümemesi için milyon dolarlar yakacak düzeye gelmesine kadar işleniyor.

Seinfeld

Seinfeld televizyon dizisi önerileri
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.8 Komedi Sezon: 9(1989-1998) 21 dakika

Oyuncular: Jerry Seinfeld, Jason Alexander, Michael Richards, Julia Louis-Dreyfus

Her dönem hayranları tarafından devam sezonlarının çekilmesi isteniyor. Umut, fakirin ekmeğidir. Alalım pankartlarımızı, basalım yapımcı bürosunu. Hayır efendim oyuncuların yaşlarının 70’e kadar dayanması bizi hiç alakadar etmiyor. Gerekirse Paint ile gençleştirin ama yine bize ihtiyacımız olanı verin.

Konusu:
Seinfeld’in sabit bir konusu bulunmamaktadır. İleri sezonlarda söyledikleri gibi aslında hiç bir şey hakkındaki şovdur. Herhangi bir yerde gelişen anlık komedi durumları anlatılır. Komedyen Jerry, arkadaşları ve kaçık komşuları alakasız bir yeri mizah fabrikasına çevirebilir.

Peaky Blinders

Peaky Blinders. 2023 en iyi yabancı dizi tavsiyeleri
Yayın: Netflix IMDb: 8.8 Suç Sezon: 6(2013-) 60 dakika

Oyuncular: Cillian Murphy, Helen McCrory, Paul Anderson, Sophie Rundle

Anadolulu arkadaşlarımızın tellafuzu piki bılendır bir mutfak robotu olduğunu düşündürmesin. İngilizlerin en azılı olduğu dönemleri anlatan dizi tavsiyesidir. O dönemin ruhunu ve görselliğini hatasız bir şekilde aktarmaktadır. Dönemiyle hiç alakası olmayan kıyafetler ve mekanlarla para kazanan bizimkilere benzemez.

Konusu:
Birinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere’ye seyahat ediyoruz. Savaş yaralısı ülke iç yönetim bakımdan pek başarılı olmadığından ötürü yasa dışı çeteler şehirlerde kol gezmektedir. At yarışı bahsi oynatan ve hırsızlık yapan Shelby ailesinin ülke için çok önemli bir kargoyu yanlışlıkla çalar. Kargonun akıbetini araştırmak için can sıkıcı bir dedektif kasabaya gelmektedir.

House M.D

House M.D. - ne tür diziler izleyebilirim?
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.7 Drama Sezon: 8(2004-2012) 44 dakika

Oyuncular: Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jesse Spencer, Lisa Edelstein

Yüksek puan alıp doktor olmasını istediğiniz küçüğünüz varsa her ders çalışma saatinden önce 1 bölüm izlettirin. Emin olun tıp kazanmak için elinden geleni yapacaktır. Fakat karakter özelliklerini örnek almamasını iyice telkin edin. Öyle bir tanıdığınız yoksa siz izleyin, akrabalarınızın hastalıklarını tespit etmekte yardımcı olabilir.

Konusu:
Princeton-Plainsboro Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji konusunda uzman ünlü Gregory House, aksi bir o kadar başarılı bir hekimdir. O ve ekibindeki diğer doktorlar gelen sıradışı hastaları tedavi etmeye çalışır. House takıntılı ve psikolojik sorunları olan birisidir. Hastalarında yakaladığı başarıyı kendinde gösteremez.

Westworld

Westworld. bu zamana kadar ki en iyi diziler
Yayın: HBO IMDb: 8.6 Drama Sezon: 4(2016-) 62 dakika

Oyuncular: Anthony Hopkins, Thandiwe Newton, Jeffrey Wright, Ed Harris, Evan Rachel Wood

Yapay zeka ile felsefenin enfes uyumu Westworld’ü favorilerimden birine eklememe yetti. Anthony Hopkins’in yılların oyunculuğu ve yeteneği eklenince Westworld tam bir şölen haline geliyor. İlk sezonun sonlarına doğru geldiğinizde, “Oha ben bunu nasıl fark edemedim.” dedirtir.

Konusu:
Uzak ve kasvetli bir gelecekte teknolojinin ileri düzeyde olmasıyla insanlara eğlence ve hobi alanında hizmet verecek yeni alanlar ortaya çıkmıştır. Bu rekabetçi ortamda Westworld müşterilerine insansı robotlarla, hazine avları ve macera hikayelerini yaşayabilecekleri vahşi batı temalı bir park alanında hizmet verir. Robotlar gelişip bir bilince sahip olduğunda işler değişmeye başlar.

Better Call Saul

en iyi yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.7 Suç Sezon: 6(2015-2021) 45 dakika

Oyuncular: Bob Odenkirk, Rhea Seehorn, Jonathan Banks, Patrick Fabian

Breaking Bad’i izleyip bitirdikten sonra hayatınızda bir boşluk oluşur ya. İşte bu dizi tam olarak o boşluğu dolduracak şekle ve hacme sahiptir. Özleminizi giderir, keyfinizi yerine getirir. İyisi mi biz Saul’u sonra izleneceklere ekleyelim.

Konusu:
Breaking Bad dizisinin karakterleri Walter White ve Jesse’nin avukatlığını yapan Saul’un olaylardan önceki iş hayatını konu ediniyor. Avukat Saul öyle işinin ehlidir ki “En iyisi Saul’u aramak.” diye bir cümle suçlular arasında popülerleşmiş ve dizinin de adı olmuştur.

Dark

Dark. En iyi yabancı diziler hangileri?
Yayın: Netflix IMDb: 8.8 Gizem Sezon: 3(2017-2020) 60 dakika

Oyuncular: Louis Hofmann, Lisa Vicari, Karoline Eichhorn, Maja Schöne

Uzay zaman eğrisini sık sık değiştiren Dark, müzik seçimleri ve kurgusuyla da bir hayli başarılı. Sahnelerinde felsefi çıkarımlar ve sanatsal göndermeler entelektüel anlamda renk katmıştır. Alt metinlerinde ise doğaya zarar vermeyen enerji yöntemlerini kullanmamız gerektiği vardır.

Konusu:
Küçük bir kasabada bir baba arkasında gizemli mektup bırakarak intihar eder. Ürkütücü bir mağarada genç bir çocuk kayıp olur. Aslında bu iki olay arasında ilginç bir bağ vardır. Daha önce düzenli aralıklara çocuklar kaybolmuştur. Zamanın ötesindeki sır perdesi yavaşça aralanır.

The Crown

The Crown. 2023 Dizi önerileri
Yayın: Netflix IMDb: 8.7 Biyografi Sezon: 6(2016-) 57 dakika

Oyuncular: Claire Foy, Imelda Staunton, Olivia Colman, Matt Smith

İzledikten sonra demokrasinin insanoğlu için en uygun yönetim şekli olduğunu göreceksiniz. Tarihe ilgisi olanlara bol bol kültür katacak. En güzel tarafı çağ değişimine rağmen tarihin tekerrürünü gözleyebilmek, günümüzdeki olayları daha kapsamlı anlamaktır. Sezon sayısı ile dönem yılları paralel hareket eder.

Konusu:
II. Dünya Savaşı sonrasında İngiltere büyük bir siyasi krizle karşı karşıyadır. II. Elizabeth bu zorlu dönemde tahta çıkacaktır. Kraliçenin kişisel hayatı ve siyasi arkaplan, tarihi olay örgüsüne sadık bir şekilde aktarılır.

This Is Us

This is us. En iyi yabancı diziler 2023
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.7 Komedi Sezon: 6(2016-) 45 dakika

Oyuncular: Milo Ventimiglia, Mandy Moore, Sterling K. Brown, Chrissy Metz, Justin Hartley

Empati duygunuzu geliştirecek yabancı dizi önerileri de sunuyoruz. Gözyaşlarınızı tutamayacağınız için öncesinde bol miktarda su tüketimi gerektirir. Kimi bölümde insanların dertlerine ortak olur, kimisindeyse aslında kötü diye tabir ettiğimiz kişileri haklı sebeplerini görürüz.

Konusu:
Obezite, kıskançlık, madde bağımlığı gibi tüm insanların yaşayabileceği sıkıntıları anlatır. Hikaye aynı günde doğmuş bir grup insan etrafında döner. Genel perspektifte eğlenceli olsa da duygusal sahnelerle hüzünlendirir.

Oz

Oz. Yabancı Dizi önerisi.
Yayın: HBO IMDb: 8.7 Suç Sezon: 6(1997-2003) 56 dakika

Oyuncular: Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Dean Winters, George Morfogen

Aynı heyecanı yaşayarak tekrardan izlemek için hafızamı kaybetmek istediğim bir dizidir. Hayatın sert tarafını bu kadar gerçekçi anlatabilen başka isim gelmiyor aklıma. Bu denli kötü bir hapishanede gözlemci mahkum olmak onlarca his uyandırır. Augustus Hill’in sunuculuk yaptığı kurgusal belgesel gibidir. Bu pisliği kaldıracak mideniz yoksa pas geçebilirsiniz.

Konusu:
Oswald Hapishanesinde idealist bir müdür olan Tim McManus hastaları kendi yöntemlerince hizaya getirmeye çalışmaktadır. Mahkumlar hayatta kalmak için sürekli tetikte olmalıdırlar. Uyuşturucu, cinayet, savaşlar ve rüşvet gibi olmazsa olmazlar başrolde oynamakta. Türünün elle gösterilen örneğidir.

Dexter

Dexter. Dizi tavsiyeleri neler?
Yayın: Miami IMDb: 8.6 Suç Sezon: 9(2006-2021) 53 dakika

Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar

Psikolojik olarak çabuk etkilenen kişileri katil olmaya eğilimli hale getirir. Öyle olanların aklını buzdolabındaki jelatinler çeler. Bir seri katili nasıl sevdirebilirler, hayret ediyorum. Belki de Dexter’ın kötü insanları öldürmesiyle alakalıdır fakat yine de öldürmek kötüdür diyelim.

Konusu:
Dexter çocukken evlat edinilmiş duygusal problemler yaşayan bir polistir. Küçüklükten beri öldürmeye karşı büyük arzu beslemektedir. Polis babası, onun bu dürtülerini adalettin elinden kaçmış suçlulara yöneltmesini sağlamıştır. Dexter gündüzleri adli tıpta kan uzmanı geceleri ise cezalandırılmamış suçluların kabusu olacaktır.

Vikings

Başlanacak yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.5 Aksiyon Sezon: 6(2013-2020) 45 dakika

Oyuncular: Alexander Ludwig, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick, Georgia Hirst

Her bölümü en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, sezon finalleri her defasında izleyiciyi tatmin etmiştir. İlerledikçe kaliteyi arttırmıştır. 2. sezonu başarısıyla tüm Dünyada yankı uyandırmıştır. Tarihin ilk zamanlarındaki keşif ile savaş heyecanını yaşamak sizi de mutlu edecektir.

Konusu:
Kan, savaş ve tarih üçlemesinin harmanlanmış türüdür. Vikingler savaşçı taraflarıyla öne çıkmış bir topluluktur. Çevre imkanları kısıtlanınca Vikingler yeni yağma yeri bulma arayışına girerler. Deniz ötesinde zengin bir coğrafya keşfederler. Hikaye, gerçek tarih ile paralel olarak ilerler.

Dr. Who

Dr. Who. 2023 En iyi diziler
Yayın: BBC IMDb: 8.6 Macera Sezon: 13(2005-) 44 dakika

Oyuncular: Matt Smith, David Tennant, Peter Capaldi, Nicholas Briggs

Uzun yıllar sürmesi ve doktorların değişmesi bu dizi hakkında genel bir yorum yapmayı engelliyor. Tabi bu sadece benim için. Halkın tepkisi genel anlamda beğeni olmuştur. Favori sezonunuz ve doktorunuza göre sizde de farklılık gösterebilir. 5. sezon en başarılı bulduğum sezondur.

Konusu:
Gerçekten doktor olup olmadığını bilmiyoruz ama Dr. Who ona öyle hitap etmemizi istiyor. Zaman yolcuğu yapabilen Dr. Who deha ile deli arasındaki ince çizgide bir noktada gibi. Tüm Dünya tehlike altındadır ve çaresini ancak kahramanımız bulabilir. Tarihi olaylar ve kişilere doktor ile tanık olun. Dizi birçok kez oyuncusunu değiştirmiştir.

Shameless

Shameless. Dizi tavsiyeleri
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.6 Komedi Sezon: 11(2011-2021) 45 dakika

Oyuncular: William H. Macy, Ethan Cutkosky, Jeremy Allen White, Shanola Hampton, Steve Howey, Emmy Rossum

Müstehcen sahneli dizilere karşı ön yargı sahibi değilseniz şiddetle öneririm. Özellikle Frank’in sahneleri kahkahadan dumura uğratır. Varoş mahallenin ahlaksız, zeki sakinlerinin çakallıkları onları gözünüzde idol haline bile getirebilir. Bir aile ahlaksız olma limitini nereye kadar çekebilir? Sonsuza.

Konusu:
Taşra mahallesinde yaşayan Gallagher ailesinde utanmanın zerresi yok. Torbacılık, hırsızlık, yan kesicilik ve erken yaşta hamile kalma dahil tahmin edebileceğiniz tüm ahlaksızlıklar onlar için oldukça normal. Evin babası Frank’in bir repliği tüm diziyi özetleyebilecek nitelikte: “14 yaşındasın ve şimdiden hüküm giymiş bir uyuşturucu satıcısısın. Seninle daha fazla gurur duyamazdım evlat.”

MindHunter

Mind Hunter. Bana dizi önerin
Yayın: Netflix IMDb: 8.6 Suç Sezon: 2(2017-2019) 60 dakika

Oyuncular: Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv

İlk bölümleri yavaştan açılışı yapar ilerledikçe aldığınız haz yükselmeye devam eder. İkinci sezonu, birincinin gölgesinde kalmış olsa da psikoloji gibi zorlu bir kulvarda benzersiz başarı göstermiştir. Maalesef 3. sezon izlemek gibi bir lüksümüz olmayacaktır.

Konusu:
Mark Olshaker’ın aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. 1970’li yılların sonunda FBI teşkilatının gizli bir biriminde çalışan Holden Ford ile Bill Tench, seri katillerin psikolojik analizini yaparlar. Hapishanedeki suçluları sorgulayarak araştırmalarında ilerlerler. Ajanlar kriminal psikolojide ustalaşıp bir akıl avcısına dönüşürler.

Deadwood

Deadwood Serisi. Diziler hangileri?
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.6 Suç Sezon: 3(2004-2006) 54 dakika

Oyuncular: Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Brad Dourif, W. Earl Brown

Çok fazla bilinmeyen gizli hazinedir. Vahşi batı, kovboy hayranlarının kaçırmaması gerekir. Aksiyon umanları hüsrana uğratır çünkü günlük hayatın sıradanlığı işlenir. Diyaloğa dayalı bir senaryo anlayışı vardır.

Konusu:
Amerika’nın siyasi olarak tanımadığı Deadwood adlı bir yerleşim bölgesinde geçmektedir. Maden kazıları için madenciler tarafından mesken edinilmiştir. İlk zamanlar seyrek nüfusa sahipken zenginlik sebebiyle şehir statüsüne ulaşmaktadır. İnsanın para ile olan ilişki sık sık eleştirilmektedir.

The X-Files

The X-FİLES. 2023 Dizi tavsiyeleri neler?

Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.6 Suç Sezon: 11(1993-2018) 45 dakika Fragman

Oyuncular: David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi

Yıllardır süregelen efsane, kült niteliğini kazanmıştır. Eski tarihli olması gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler ismine tam yakışıyor. Uzaylılar, metafizik konularını işleyen efsanevi oyuncu kitlesine sahip bir incidir. The X-Files’ı izlemeden kendinize dizi kurdu demek gibi bir hakkınız yoktur.

Konusu:
Fox Mulder çocukken kız kardeşi uzaylılar tarafından kaçırılmıştır. Fox, kaçıranların uzaylı olduğunu ve buna şahit olduğunu iddia eder. Aradan yıllar geçmesine rağmen hala buna inanmaktadır. FBI’ın çözülemeyen ve açıklanamayan davaları tekrardan başlatan gizli birimi X-Files’a katılınca geçmişin izini sürmek için fırsatı olur.

Succession

Succession serisi. Gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler
Yayın: HBO IMDb: 8.6 Aksiyon Sezon: 3(2018-) 60 dakika

Oyuncular: Nicholas Braun, Sarah Snook, Jeremy Strong, Brian Cox

Dünya devi şirketler bile yönetim konusunda entrika ve oyunlarla doludur. Bu şirketin çoğunluk hissesi üyelerinin rekabetçi olduğu bir aile olursa işler iyice karışır. Zengin kişilerinin hayatını anlatan son dönemde yapılmış sayılı başarılı işlerdendir.

Konusu:
Amerika’da büyük bir medya zincirinin sahibi Logan Roy, ailesi ile beraber şirketi yönetmektedir. Yaşını almasıyla beraber çocukları tarafından emeklilik kararı alması beklenirken, aile babası tehlikeli kararını açıklar. Şirketin geleceğini ve mirası tehlikeye atan bu karar, aile içerisinde yaşanmamış krizlere sebep olacaktır.

Mad Men

En iyi yabancı diziler 2021
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.6 Drama Sezon: 7(2007-2015) 45 dakika

Oyuncular: Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, January Jones, Christina Hendricks

Stresli ve yoğun tempolu çalışan karakterler size bile sigara yaktırıyor. Reklam evrenin toza pisliğe bulanmış yüzü şatafatlı efektler gerektiriyor. Reklam oyunları ve seyirci kandırma numaraları, bir kullanıcı olarak sizi daha dikkatli yapacaktır.

Konusu:
1960 küsürlü yılların Amerika’sında reklamcılık şirketi zorlu dönemlerden geçiyor. Değişen Dünya’ya ve düzene ayak uydurmaları gerekiyor. Don Draper liderliğindeki reklam şirketi çalışanları ürettikleri hileli reklamlarla bir tarz ortaya koyarlar.

Love, Death & Robots

Love Death & Robots. IMDB en iyi yabancı diziler listesi
Yayın: Netflix IMDb: 8.5 Animasyon Sezon: 2(2019-) 16 dakika

15 dakikalık şok seansı sonrasında yaklaşık 2-3 gün boyunca etkisinde kalabilirsiniz. Genel tabloda insani mesajlar gönderme amacı güder. Animasyon olduğu için kurgu bakımından herhangi bir sınırı yoktur. Mesela bir bölümünde yoğurt, kimyasal reaksiyonlar sonrasında bilinç sahibi olup dünyayı yönetiyordu. Bir başkasında kadınlara esasında zarar verenlerin yine kadınlar olduğunu gözümüze sokuyor.

Konusu:
Gerek görsel gerekse senaryo bakımından yetişkinlere hitap eden bir animasyon dizisidir. Her bölümün hikayesi hatta çizeri bile değişmektedir. Robot ve diğer varlıklar üzerinden insanlara çıkarım yaptırır. Ders çıkarmamız gereken neredeyse tüm konuları tema edinir.

Mr. Robot

Mr Robot. imdb en iyi yabancı diziler
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.5 Suç Sezon: 4(2015-2019) 46 dakika

Oyuncular: Rami Malek, Christian Slater, Carly Chaikin, Martin Wallström, Portia Doubleday

İlk anlarda ön yargılı yaklaşıp yine diğer dandik hack dizilerinden biri diye düşünmüştüm. Beni şaşırttığı için teşekkür ederim. Mr. Robot tamamıyla gerçeğe yakın bir anlayış içindedir. Hatta gerçek bir Türk hackerın teknik konularda danışman olarak çalıştığını da okuduk. Anlayacağınız klavyeye rastgele şeyler yazarak trafik lambalarını, işportacının ayakkabılarını, çay ocağının gazını hackledim gibi replikleri yoktur. Gerçek hayatta bir sisteme nasıl sızılması gerekiyorsa adım adım aynısını yapıyorlar.

Konusu:
Elliot siber güvenlik kurumunda çalışan sosyal ilişkilerde başarısız birisidir. Hüzünlü ruh yapısı, yalnızken ağlama atakları oluşturacak kadar etkilidir. Siber saldırıların birinde Mr. Robot adındaki bir hackerın Trojan virüsünü kasıtlı olarak silmez. Böylece devrimsel bir savaş amacı güden hacker grubuna katılır. Amaçları Dünya’nın en büyük bankalarını çökertip iflas eşiğine getirmektir.

Spartacus

Spartacus Televizyon Dizisi
Yayın: Netflix IMDb: 8.5 Aksiyon Sezon: 3(2010-2013) 56 dakika

Oyuncular: Liam McIntyre, Manu Bennett, Daniel Feuerriegel, Lucy Lawless

Hatırlıyorum da sene 2011, o zamanlar en etkin sosyal medyalardan birisi Facebook’tu. Popüler sayfalarda hep Spartacus capsleri paylaşılıyordu. Halkımız belki de ekonomik kölelik benzerliğinden yakınlık hissedip Spartacus’u sahiplenmişti.

Konusu:
Trak asker Spartacus fikir ayrılığından ötürü Roma ordusundan ayrılır. Köyüne dönünce düşmanlarının köyünü talan ettiğini görür. Fakat karısı hala yaşamaktadır. Spartacus ve eşi bir mağarada Roma ordusuna yakalanır. Spartacus Gladyatör okuluna esir olarak verilir. Karısı ise Suriyeli bir tüccara satılır. Spartacus ilk isyanlardan birini başlatır.

Hannibal

Hannibal yabancı dizi
Yayın: Sony IMDb: 8.5 Suç Sezon: 3(2013-2015) 43 dakika

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne

En çok izlenen yabancı diziler olarak Hannibal reisi duymamış olamazsınız. Hannibal Lecter gibi bir psikopatı Anthony Hopkins’ten başka kim hakkıyla oynayabilir derseniz Mads Mikkelsen cevabını yapıştırır. Senaryo sadece Hannibal üstünden ilerlememekte başka katiller de dahil olmaktadır. Ünlü karakterimiz biraz daha arka planda kalıp yönlendirici rol üstlenmektedir.

Konusu:
Efsane psikopat Hannibal Lecter‘ın televizyon dizisi olarak uyarlanmış halidir. Red Dragon filmine bağlı olarak ilerlemektedir. Psikiyatr Lecter’in FBI ile olan ilişkisi yine sarpa saracağa benziyor.

The Punisher

The Punisher. En çok izlenen yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.5 Aksiyon Sezon: 2(2017-2019) 52 dakika

Oyuncular: Jon Bernthal, Ben Barnes, Amber Rose Revah, Jason R. Moore

Şans eseri bir önceki sıradaki ile yapımcıları ortaktır. Steve Lightfoot parasını riskli işlerde kullanmayı sevmez. Ekranınızdan yüzünüzü kan sıçramasına hazırlıklı olun. Ölüme, öldürmeye doyacak; kaç farklı yöntemle can alınabileceği bilgisine sahip olacaksınız.

Konusu:
Marvel yapımı Netflix dizisidir. Frank karısının ve çocuğunun öldürülmesinden sonra intikamcı bir katile dönüşür. Newyork sokaklarında dönen suçlara kendi yöntemlerince cevap verir. Kötülüklere tanık oldukça insanlık adına adalet arayışına girer. Tarzı ise kanunlarla pek örtüşmez.

Big Little Lies

En popüler yabancı diziler
Yayın: HBO IMDb: 8.5 Suç Sezon: 2(2017-2019) 60 dakika

Oyuncular: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Adam Scott, Zoë Kravitz

Dışarıya karşı mükemmel bir hayat yaşadığımız mesajını vermeye bayılıyoruz. Sosyal hesaplarda, ikili ilişkilerde sahte gülüşler takınıyoruz. Kendimizce büyük küçük yalanlarımız bulunmakta. Sözde mutlu ve güçlü hanım ablaların zırhlarının altındaki kaybetmişlik hissini güzel aktarmışlar.

Konusu:
Elit bir yerleşim yerinde zengin ve başarılı 3 anne dışarıdan bakınca mükemmel bir hayat yaşamaktadır. Sahte gülüşler, yapmacık ilişkiler hiç de öyle olmadıklarının kanıtıdır. 3 annenin yolu veliler toplantısında bir cinayet sebebiyle kesişir. El ele verip olaya açıklık getirmek isterler.

Suits

En çok beğenilen diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.5 Komedi Sezon: 9(2011-2019) 43 dakika

Oyuncular: Gabriel Macht, Rick Hoffman, Sarah Rafferty

Bir fırlamanın hukuk dünyasına girişini ve oradaki durumunu izleyeceğiz derken hikayenin her dönem evrimleşip yeni lezzetler kazandığını görünce şaşırıyoruz. Tartışmalara, atışmalara dayalı diyalog anlayışı sizi etkileyip hayatınızda yer edinmesine sebep olabilir.

Konusu:
Görsel hafıza konusunda nadir örneklerden Mike Ross, okuduğu üniversitedeki hukuk bölümünden atılır. Ekonomik sıkıntılar yaşarken arkadaşı tarafından teklif edilen uyuşturucu kuryeliği işini kabul eder. Bir polis kovalamacasında kendini ünlü avukat Harvey Specter yanında bulur. Harvey ona yanında çalışmasını teklif eder. Okuldan atıldığını saklayan Mike için işler iyice arap saçına döner.

Silicon Valley

Silikon Vadisi Dizisi. IMDB yüksek puanlı diziler
Yayın: HBO IMDb: 8.5 Komedi Sezon: 6(2014-2019) 30 dakika

Oyuncular: Thomas Middleditch, Josh Brener, Martin Starr, Kumail Nanjiani, Amanda Crew

Kahkaha atmadığınız anlarda yüzünüzde tatlı bir sırıtış olacak. Tempo yükseğin altını neredeyse hiç görmüyor. Sürekli devam eden bir eğlence hali var. Gerçek hayat parodisi olduğu için tanıdığınız kişilerin muhabbeti yapılması da muhtemel.

Konusu:
Çoğumuzun duyduğu, teknolojinin kalbinin attığı Silikon Vadisinde mühendis olarak çalışan Ricard ve onun arkadaşlarının komik hikayelerini anlatılıyor. Arkadaş grubunun asosyallik ve iletişim problemleri onları tam olarak Nerd tiplerine çeviriyor.

Supernatural

Supernatural. En iyi yabancı dizi tavsiyeleri

Yayın: Netflix IMDb: 8.4 Fantastik Sezon: 15(2005-2020) 45 dakika Fragman

Oyuncular: Jensen Ackles, Jared Padalecki, Misha Collins, Mark Sheppard, Jim Beaver

Melekler, şeytanlar ve dinler herkese hitap etmeyebilir. Ama ben dinlere olan farklı bakış açılarından ötürü birçok bölümünü hayranlıkla takip ettim. Mesela büyük dinlerde ortak olan Habil ve Kabil hikayesine zıt görüş yerleştirmişler. Normalde Kabil kötü olarak bilinirken, kabına uydurulmuş ve Habil kötü gösterilmiş. Bunu bir mantık üzerine inşa ettiklerinden hoşuma gitmişti.

Konusu:
İntroda Dean “İnsanları kurtarmak, canavarları avlamak aile mesleğimiz.” der. Dean ve Sam kardeşler; Şeytan, ruh, vampir ve hayalet gibi canavarı avlarlar. Ailecek, çocukken annesini öldüren şeytanın peşindedirler. Sam ve Dean uzun zamandır haber alamadıkları babalarının izini sürmeye karar verir.

Fringe

Fringe. Önerilen yabancı diziler
Yayın: Fox 11 IMDb: 8.4 Bilim Kurgu Sezon: 5(2008-2013) 45 dakika

Oyuncular: Anna Torv, Joshua Jackson, Jasika Nicole, John Noble

Doğaüstünü işleyen olağanüstü bir kült dizidir. Üstü kelimesini ortak paranteze almak isterdim ama dil kurallarımızda böyle bir seçenek yok. Kim bilir belki paralel evrenlerin birinde bunu yapıyor olabiliriz. Fringe izleyerek diğer paralel evrenleri gözlemleyebilirsiniz.

Konusu:
Fringe, Dünya‘da sonuca kavuşturalamamış doğaüstü davaları çözmekle görevlendirilmiş FBI departmanıdır. Almanya‘da bir uçakta tüm yolcuların ölümüne sebep olan Et yiyen diye isimlendirdikleri virüsü araştırırlar. Konu ise departmandaki ajanın, metafizik uzmanı ve garip oğluyla olan ilişkisi üzerinden ilerlemektedir.

Outlander

outlander dizisi. Tavsiye edilen yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.4 Aksiyon Sezon: 7(2014-) 62 dakika

Oyuncular: Caitriona Balfe, Sam Heughan, Duncan Lacroix

Kadınların hayatındaki en zor seçim; bağlılık mı yoksa aşk mı? Kafa yapınızın uyuştuğu kişilerle de beraber olabilirsiniz. Görünce içinizde kelebekler uçuran biriyle de. Hangi seçimin sizi daha mesut edeceği zamana bağlı. Tabi bu dizide zamansal bir karmaşa olması artı bir ektir.

Konusu:
1945 Yılında eski hemşire Claire boşandığı kocasıyla barışıp tekrar bir balayına çıkar. Tarihi taşların bulunduğu yeri gezerken dikkatini çeken taşlardan birine dokunur. Claire kendini bir anda 1743 yılının İskoçya’sında buluverir. Claire’e orada tanıştığı savaşçı Jamie Frase aşık olur. Claire, iki farklı zaman arasındaki iki farklı erkekten birini seçmelidir.

Ozark

OZARK. 2023 Yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.4 Suç Sezon: 4(2017-) 60 dakika

Oyuncular: Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz, Skylar Gaertner

Yetenekli ama talihsizlikler yüzünden ailesini kötü duruma sokan bir baba profili. Bencil, her sıkıntıda kocasını suçlayan bir eş. Babalarının fedakarlıklarını anlayamayan nankör çocuklar. Tanıdık geldi değil mi? Breaking Bad’e oldukça benzese de farklı üslubu ve gidişatı ile kendine hapsedebiliyor.

Konusu:
Marty Byrde, Chicago’da finans danışmanlığı yaparken en büyük uyuşturucu çetesinin para aklama işiyle uğraşmıştır. İşler çığırından çıktığı zaman ailesinin güvenliği için karısı ve çocuklarıyla Ozark bölgesine kaçar. Fakat bu tür işlerden öylece çıkmak pek kolay olmayacaktır.

After Life

After life dizi. Dizi tavsiyeleri.

Yayın: Netflix IMDb: 8.4 Komedi Sezon: 3(2019-) 30 dakika Fragman

Oyuncular: Ricky Gervais, Tom Basden, Tony Way

Tez vakitte başlayacağım dizidir. Edit: başladım ve bitirdim. O kadar memnun kaldım ki 2 sene sonra ayrıntıları unuttuğumda tekrar başlayıp izleyeceğim. Başrolün çektiği varoluşsal sıkıntılar, yalnızlık günümüzün gençlerinin ortak yarasıdır. Ricky Gervais’e mi denk geliyor yoksa kendi isteğiyle mi seçiyor bilmiyorum. Oynadığı roller genelde ahlaki kuralları sorgulayan ve dini eleştiri yapan batmış kişiler oluyor.

Konusu:
Tony toplum kurallarına saygılı, iyi niyetli ve sevecen biriydi. Ta ki eşi Lisa’yı kaybedene kadar. Eşini kaybettikten sonra vurdumduymaz bir hayat tarzını benimsiyor. Aklından ne geçerse söyleyip ne istiyorsa onu yapıyor. Çevresi ise onu eski haline getirmek için çalışmaktan yılmıyor.

The Person Of Interest

hangi yabancı dizileri önerirsiniz?
Yayın: Warner Bros. IMDb: 8.4 Suç Sezon: 5(2011-2016) 43 dakika

Oyuncular: Jim Caviezel, Kevin Chapman, Michael Emerson

Çevremizdeki kameralarla izleniyor kaydediliyoruz. Ama en azından projenin arkasındaki Harold Finch yüce bir amaca hizmet ediyor. Zeki Müren’i görme fırsatını hor görmemek lazım. O minik, gözlüklü ağabeyimiz her seferinde insanlık dersi veriyor.

Konusu:
Zengin olduğu kadar zeki olan program yazılımcısı tüm kamera ve mobeselere erişerek ses ve videoları analiz edecek bir program yazar. Programın görevi şüpheli hareket eden veya suça meyil gösteren kişileri kaydetmektir. Potansiyel suçluları engelleme görevi ise resmi evraklarda ölü görünen eski CSI ajanı Reese’ye düşer.

La Casa De Papel

La Case De Papel Netflix Dizisi. 2023'te izlenebilecek diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.3 Suç Sezon: 5(2017-) 64 dakika

Oyuncular: Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Itziar Ituño, Pedro Alonso, Miguel Herrán, Jaime Lorente

Daha başlarken sizi üzmek istemem ama overrated bir yapımdır. Yani hak ettiği değerden fazlasını görmüş ve abartılmıştır. Alttan alttan kapitalizmi eleştirmek istemiş fakat yeteri kadar derin olmamıştır. Hatta sırf daha fazla para kazanmak için ettiği sözleri yutmuştur. Eğlence ve aksiyon bakımından tatlıdır. Yeni sezonu çıkınca karşısına kurulurum yine de. Ama yani çok da şey etmeyin.

Konusu:
Profesör kod adlı gizemli adam ülkenin yetenekli hırsızlarından bir ekip oluşturur. Profesör’ün büyük bir soygun planı vardır ama bu öyle basit bir soygun olmayacaktır. Hedef ülkenin en güvenli yerlerinden biri olan İspanya Kraliyet Darphanesidir. Zaman geçtikçe bu soygunun amacının maddiyattan çok sembolik bir anlam taşıdığını gösterecek.

How I Met Your Mother

En iyi yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.3 Komedi Sezon: 9(2005-2014) 20 dakika

Oyuncular: Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan

Heh işte dünyanın en güzel dizilerinde yer verdiğim için hiç bir zaman pişman olmayacağım sıradayız. Pek gelişmemiş filmografileri olmasına rağmen oyuncularını dünyaya tanıtmıştır. Bugün sosyal medyayı aktif kullanan hiç bir kişi ben bunları görmedim diyemez. Keşfetinizde dolanırken elbet bir sahnesine denk gelmişsinizdir.

Konusu:
Ted Mosby, kızını ve oğlunu karşısına alır, anneleriyle tanışma hikayesini anlatmaya karar verir. 2005 yılına dönerek ev arkadaşı Marshall ve sevgilisi Lily ile yaşadığı dönemleri anlatır. Tabi ki çapkın arkadaşı Barney ile kız serüvenlerine değinmezse olmaz.

Lost

Lost. 2023 televizyon dizisi önerileri
Yayın: Disney IMDb: 8.3 Gizem Sezon: 6(2004-2010) 43 dakika

Oyuncular: Jorge Garcia, Josh Holloway, Matthew Fox, Yunjin Kim, Evangeline Lilly

Lost’un karakterlerinin ve yan hikayelerin güzelliği bir kitap haline getirilip senaristlere ders diye okutulmalıdır. Ana senaryonun esrarlı ve çekici bilinmezliği, karakterlerin her bölümde hayrete uğratan özel yaşamı sayesinde kendinden çokça söz ettirdi. Olan tüm her şeye mantıklı bir açıklama getireceğini iddia ederken sonlara doğru hepimizi hüsrana uğrattığı gerçek.

Konusu:
Avustralya’dan Amerika’ya giden uçak, bir talihsizlik sonucu okyanus üstünde düşer. Kazadan kurtulan 48 kişi kendilerini enkazın çok yakınındaki bir adada bulur. Bu ada anlam veremedikleri tehlike ve gizemlerle doludur.

Prison Break

Tüm zamanların en iyi yabancı dizileri
Yayın: Netflix IMDb: 8.3 Aksiyon Sezon: 6(2005-2017) 42 dakika

Oyuncular: Wentworth Miller, Dominic Purcell, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, Robert Knepper

Site yöneticisi olarak kendime, IMDb puanı düşük olsa da Prison Break’ı üst sıralara çıkarma yetkisini veriyorum. İlk sezonu şu ana kadar görebileceğiniz en kral üründür. Size hemen puanının neden düşük olduğunu açıklayayım; 2. sezonla beraber bize sürekli aynı hapishane macerasını yaşattığı içindir.

Konusu:
Amerika’da infazın yasal olduğu bir vilayette Lincoln Burrows, siyasi bir isime suikast yaptığı gerekçesiyle mahkum edilip hakkında idam kararı verilir. Kardeşi Michael inşaat mühendisidir. Ağabeyine iftira atıldığına inanır onu kurtarmaya planı yapar. Michael önemli bir avantaja sahiptir, hapishanenin restorasyonunu çalıştığı inşaat firması yapmıştır. Hapishanenin krokisini ve plan aşamalarını vücuduna dövme yaptırır. Geriye sadece hapishaneye mahkum olarak girmek kalmıştır.

Veep

Veep. 2023'ün dizi önerisi
Yayın: HBO IMDb: 8.3 Komedi Sezon: 7(2012-2019) 30 dakika

Oyuncular: Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Tony Hale, Reid Scott

Siyaset komik şey, özellikle de ülkemizde. Fakat bunun bizimle alakası yok. Mevzu insanın temelinde yatıyor. İnsanın olduğu her yerde rüşvet, adam kayırma ve haksız kazanç gırla oluyor. Bu yüzden Amerika’da da durum aynı sayılır. Mizah silahını esprilerle doldurup siyasetin üstüne boşaltıyor.

Konusu:
Siyasetin karanlık yüzü, politik oyunu ve kirli tarafını izleyicilerle buluşturan komedi dizisidir. Eski bir senatör olan Selina, başkan yardımcılığı teklifini alınca düşünmeden kabul eder. Fakat umduğunun dışında olarak kendini Pandora kutusunda bulur. Adam kayırmalar, rüşvetler ve hileler ağlanacak değil de gülünecek bir şekilde aktarılır.

Barry

IMDB Dizi sıralaması
Yayın: Amazon,HBO IMDb: 8.3 Aksiyon Sezon: 4(2018-) 30 dakika

Oyuncular: Bill Hader, Stephen Root, Sarah Goldberg, Anthony Carrigan

HBO’nun yoksunluk çektiği dönemlerde komedi alanında yaptığı doğru tercihtir. Barry, vizyonuyla kanalın tadı tuzu olmuştur. Zalimce yaşamış bir kişi hayatını değiştirebilir mi? Geçmişini terk edebilir mi? Karşısına kurulup bir nefeste tüm bölümleri bitireceksiniz.

Konusu:
Orta doğu’da askerlik yapmış Barry Berkman ülkesine geri dönünce hayatında bir boşluk hisseder. Arkadaşının önerisiyle seri katilliğe başlayan Barry bir süre sonra kendini tiyatro topluluğunda bulur. Oyunculuğa gönül vermek isterken başına gelen olaylar eğlencenin dozunu arttırır.

The Witcher

The Witcher. En iyi yabancı diziler hangileri?
Yayın: Netflix IMDb: 8.2 Macera Sezon: 2(2019-) 57 dakika

Oyuncular: Henry Cavill, Anna Shaffer, Freya Allan, Basil Eidenbenz, Anya Chalotra

Bir romandan esinlenilerek yapılan The Witcher oyun serisi Dünya çapında birçok başarı elde ettiği için bunu bir de diziye uyarlayalım demişler. Oyunlarını ben oynadım özellikle The Witcher 3 en başarılı oyunlardan biridir. Bir kitap okursunuz sonra filmini izlersiniz de filmi çok sığ bulursunuz ya işte diziyi izleyince ben de böyle hissettim. Witcher evrenin genişliği, zenginliğini yansıtamayan yapım sade hikayeler ve kötü oyuncu seçimine rağmen iyi diyebileceğimiz bir statüde.

Konusu:
Zamanın başlangıcında Dünya’ya Elfler hükmetmekteydi. Kürelerin birleşmesi adını verdikleri evrenlerin bir araya gelme hadisesinde insanlar, canavarlar, troller ve aklınıza gelebilecek tüm fantastik varlıklar Dünya’ya gelir. Sihir ve büyü ile dolu Dünya’da kötü ruhları ve canavarları öldürerek hayatını kazanan Witcher’lardan biri olan Geralt, kaderinde yazılı olan büyük hikayeyi yaşayacaktır.

Killing Eve

En iyi yabancı diziler
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.2 Aksiyon Sezon: 4(2008-2022) 43 dakika

Oyuncular: Jodie Comer, Sandra Oh, Fiona Shaw

Düşük bütçeyle oluşturulmuş fakat star kadınlarıyla pistin ortasındaki gözde olmuştur. Feminist dokunuşlar yer yer hissediliyor. Beklentilerin çok üstünde dönüş sağlamıştır. Sempatik Eve, gaddar Villanelle elinden çok çekecek.

Konusu:
Luke Jennings’ın kitaplarından uyarlanmış 2018 yapımı İngiltere dizisidir. En büyük hayali ajan olmak olan Eve, profesyonel bir katil olan Villanelle’nin listesine girer. İki farklı dünyaya sahip olan kadınlar arasında hayati bir mücadele başlar.

Vis A Vis

Locked Up. Ölmeden izlenmesi gereken diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.2 Drama Sezon: 4(2015-2019) 52 dakika

Oyuncular: Alba Flores, María Isabel Díaz Lago, Marta Aledo, Najwa Nimri

Yabancı dizi tavsiyelerine yılmadan usanmadan devam ediyoruz. İngilizcesi ile Locked Up olarak bilinir. Türkçe karşılığı ise yüz yüzedir. Genelde hapishanede temalı dizilerde erkek mahkumların olduğu koğuş seçilir. Ama bu sefer bir kadının bataklıkta çırpınması ve iyice dibi boylaması aktarılır. Daha kötüye gidemez dediğimizde kader pis sırıtışını takınır.

Konusu:
Patronuna derinden sevgi besleyen masum bir kadın olan Macerena Ferreiro’nın aşkı başına bela olur. Patronu tarafından kandırılıp şahsa para geçirme suçundan mapus damlarına düşer.Allah kurtarsın bacım cümlesini duymak isterken tehlikeli bir dünyanın içinde buluverir kendini.

The Walking Dead

The Walking Dead Yabancı Dizi önerileri
Yayın: Netflix IMDb: 8.2 Drama Sezon: 11(2010-2022) 43 dakika

Oyuncular: Andrew Lincoln, Sarah Wayne Callies, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan

2010 senesinde hayatta kalanların tek düşmanı zombilerdi. 2013’lere gelince en büyük risk diğer insanlar oldu. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kendine kemik kitle oluşturup koskoca 12 yıl boyunca devam etmeyi başarabildi.

Konusu:
Şerif Rick Grimes yakın suçlu takibinde ağır yaralanır ve bitkisel hayata girer. Uyandığında Dünyanın hiç de bıraktığı gibi olmadığını görür. Terk edilmiş ve savaş alanına dönmüş bir hastanede neler döndüğünü anlamaya çalışırken ona saldıran zombilerle karşılaşır. Rick hayatta kalmaya çalışırken karısını ve oğlunu aramaya koyulur.

Chuck

En iyi yabancı diziler
Yayın: Warner Bros. IMDb: 8.2 Aksiyon Sezon: 5(2007-2012) 42 dakika

Oyuncular: Zachary Levi, Yvonne Strahovski, Joshua Gomez, Adam Baldwin

İlkokul son sınıfta izlemiştim. Belki o yüzdendir ki bu sıraya gelince yüzümde gülümseme oluştu. Müsait olduğum bir dönem en baştan başlayacağım. Samimi ve tatlı haliyle içine çekiyor garip karakterleri ve esprileriyle kendine bağlıyor. Ben de Sarah’a aşık olanlardandım. Ah Sarah ah benim güzel olduğu kadar vahşi sarışınım.

Konusu:
BuyMore teknoloji satış mağazasında Chuck Bartowski, yakın arkadaşı Morgan ile çalışmaktadır. Doğum günü kutlamasında eski oda arkadaşından mail alan Chuck, maildeki videonun içerdiği teknolojik bir algoritma sayesinde,farkında olmadan Amerika’daki tüm istihbarat birimlerinin bir araya gelerek oluşturduğu veri dizinini beynine kaydeder. Bu beklenmeyen duruma çare bulana kadar NSA ve CIA istihbarat birimleri Chuck’a ve beynindeki verilere göz kulak olmak zorundadır. Günlük hayatına devam etmeye çalışan Chuck, bazen herhangi bir yerde gördüğü resim veya duyduğu sesten ötürü beynindeki ilgili verileri tetikler ve suikastlara, büyük komplolara engel olmaya çalışır.

Lucifer

Lucifer. İzlenmesi gereken yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.1 Suç Sezon: 6(2016-) 42 dakika

Oyuncular: Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, Lesley-Ann Brandt, D.B. Woodside

Lucifer’ın şeytani bir çekiciliği var. Kabul edin şeytanın yeryüzüne inip suçlu peşinde koşmasını tahmin edemezdiniz. Şeytanın kişisel problemleri de dini aforizmalara dönüşünce ilgi çekici oluyor. Süper güçlere sahip kompleksli Lucifer’ın dedektifçilik macerasına melekler ve tanrı da dahil oluyor.

Konusu:
Cehennemdeki işlerinden sıkılan şeytanımız Lucifer bavullarını alıp Dünya’ya taşımaya karar verir. Orada bir anlaşma yaptığı dünyaca ünlü bir starın öldürülmesi nedeniyle katilin peşine düşer. Güçlerinin üstünde etki etmediği Chloe Decker ile karşılaşır. Chloe‘nin bu gizemi Lucifer‘ın dikkatini çeker.

Bates Motel

Bates Motel. Gözde Yabancı Diziler
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8.1 Drama Sezon: 5(2013-2017) 44 dakika

Oyuncular: Vera Farmiga, Freddie Highmore, Max Thieriot, Olivia Cooke

Kulağıma nereden tanıdık geliyor derseniz size sadece sütlü Nuri derim. Sürekli boş oda bulundurması ve ucuz olması büyük avantajdır. Tabi ölme ihtimali gibi küçük, minnak bir sıkıntı var. Pyscho filmi duş sahnesindeki çekim teknikleri ile literatürde yeni çığır açmıştı. Öyle görünüyor ki Bates Motel takipçisi olacak.

Konusu:
Alfred Hitchcock’un ünlü Psycho(Sapık) filmindeki Norman’ın sapık olmadan önceki hayatına mercek tutuyor. Norman, annesi ile Bates Motel adında bir motel işletiyor. Annesine karşı cinsel takıntısı olan Norman, cinsel ve öldürme dürtülerini kontrol altında tutamıyor.

The Big Bang Theory

The Big Bang Theory. Çok sevilen yabancı diziler
Yayın: HBO IMDb: 8.1 Komedi Sezon: 12(2007-2019) 21 dakika

Oyuncular: Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Kunal Nayyar

20 yıl sonra yine aynı isimde bir liste yayınlar isem Sheldon ve arkadaşları yine konuğumuz kalacaktır. Google’de bilinen verilere göre 31 adet ödüle layık görülmüştür. Romantik bir deli de olsanız evren teorilerine hakim dahi de olsanız kadınları anlamak bir çıkmaz yoldur.

Konusu:
İlk bölüm dahilik düzeyinde zekaya sahip iki arkadaşın yan dairesine ateşli bir sarışın hatunun taşınmasıyla başlar. Leonard ve Sheldon maalesef fizikteki başarılarını kadın konusunda gösteremezler. Pek de akıllı olmayan sarışın Penny’in iki deha ile olan karmaşası bir komedi hali yaratır.

The Mentalist

The Mentalist. Trend olan yabancı diziler
Yayın: Warner Bros. IMDb: 8.1 Suç Sezon: 7(2008-2015) 43 dakika

Oyuncular: Simon Baker, Robin Tunney, Tim Kang, Owain Yeoman, Amanda Righetti

Mentalist’i en yukarılarda görmeme sebebiniz ana konudan sapıp döngülere girmesidir. Eğer Red John çay kaşığı ölçüsündenden daha fazla yer bulabilseydi Mentalist en fazla ilk 5’te olurdu. Patrick Jane’nin gülerken gözlerinin hilal şekline bürünmesinin onu saf göstermesine aldanmayın yavan bir tilkinin kurnazlığına sahiptir.

Konusu:
Patrick Jane, karakter analizi yapma konusunda başarılı, iyi bir gözlemci ve hipnoz alanında başarılı biridir. Fakat yeteneklerini zengin aileleri kandırarak veya televizyon programlarında ölü insanlarla,ruhlarla konuşan medyum numarası yaparak kullanmıştır. Taa ki televizyonda seri katil Red John hakkındaki soruyu cevaplayana kadar. Seri katili kızdıran Jane, trajik bir darbe alır. Jane intikam için Kaliforniya Araştırma Bürosu‘nda danışmanlık yapmaya başlar.

Bodyguard

Bodyguard. Bilinmeyen ama iyi yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8.1 Suç Sezon: 1(2018-2018) 60 dakika

Oyuncular: Richard Madden, Sophie Rundle, Vincent Franklin, Ash Tandon

İzlenecek yabancı dizilerin sonlarına geliyoruz. Sadece 6 bölümden oluşan mini seridir. Dağ gibi adamı otoriter ve güçlü kadınların arasına sokup duvardan duvara vurmuşlar. Hafta sonu için planınız ki zaten yasaklar dönemindeyiz. Demleyin çayınızı yanına atıştırmalıklarınızı alın. İki gün boyunca hoş vakit geçirin.KonusuPolis memuru David Budd, ailesiyle birlikte olduğu tren gezisinde bombalı saldırı ile karşı karşıya kalmaktadır. Aynı zamanda savaş gazisi kahramanımız başarılı bir şekilde saldırıyı savuşturur. Ülke olarak genel bir terör saldırı riski duyurusu yapan hükümet, David Budd’u İngiltere İç İşleri Bakanı Julia Montague’nin yakın koruması yapar.

Rise Of Empires: Ottoman

Rise Of Empires: Ottoman. En beğenilen yabancı diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8 Belgesel Sezon: 1(2020-2020) 43 dakika

Oyuncular: Cem Yiğit Üzümoğlu, Tommaso Basili, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Tuba Büyüküstün

Tarihi yapımlarda genellikle taraflı bakılır. Fakat Netflix bu kez tarafsız tutum takındırmış. Objektif bakışı bizim değil elin gavurlarının da yapması hayli ilginç. Az kalsın belgesel oluyormuş, Celal Şengör danışman olarak tutulmamış olsaydı.

Konusu:
Tarih aralığı Osmanlı İmparatorluğunun Fatih Sultan Mehmet döneminde İstanbul’un fethedilmesi dönemine denk gelmektedir. Savaşta iki tarafından da gözünden baktırıyor. Objektif bir şekilde anlatılıp bir belgesel havası sunulmaktadır. Türk oyuncularında olduğu bu dizi evrensel olabilmesi için İngilizce çekilmiştir.

A Discovery Of Witches

Yabancı dizi tavsiyeleri
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8 Fantastik Sezon: 3(2018-) 60 dakika

Oyuncular: Matthew Goode, Teresa Palmer, Valarie Pettiford

Herkese hitap etmez. Daha önce vampiri konu alanları beğenmemiş iseniz tavsiye etmem. İlginçtir, kimileri çok beğenirken kimileri ise oldukça vasat bulmuştur. Esasına bakarsanız farklı bir dokunuş veya yeni bir tarz getirememiş.

Konusu:
Deborah Harkness’in aynı ismindeki romandan uyarlanmıştır. Soylu ve seçkin bir cadı ailesinden gelen Diana’nın kütüphanede mühürlü mektubu açmasıyla başlıyor. Lanetli mektubu açarak birçok iblis ve vampirin serbest bırakmış olur. Bu durumu düzeltebilecek tek kişi olan Diana, bir vampir avcısının yardımıyla hatasını telafi etmeye çalışır.

The Blacklist

The Blacklist. Son zamanların en iyi yabancı dizileri
Yayın: Davis Entertainment IMDb: 8 Suç Sezon: 9(2013-) 43 dakika

Oyuncular: James Spader, Megan Boone, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Hisham Tawfiq

Son 10’a geldik mental açıdan bitmiş durumdayım. Sürekli aynı kelimeleri kullanmamaya özen gösterdiğim için bazı yerlerde anlam kaymaları olmuş olabilir. Onun için şimdiden kusura bakmayın. Suçluların büyüğü Reddington’un amacının ne olduğu merakı etrafınızı saracak.

Konusu:
Dünyanın en çok aranan suçlusu Raymond Reddington tüm FBI teşkilatını şok ederek teslim olur. Hatta merhaba hediyesi olarak “Kara Liste” adını verdiği, diğer suçluların bilgilerini olduğu bir liste getirir. Sadece iki şartı vardır; birincisi kendisine dokunulmazlık verilmesi , ikincisi ise FBI’nın taze kanı Elizabeth Keen’in ona aracılık etmesidir.

Lie To Me

Bana yalan söyle dizisi. en popüler yabancı diziler
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8 Suç Sezon: 3(2009-2011) 42 dakika

Oyuncular: Tim Roth, Kelli Williams, Brendan Hines, Monica Raymund

İnsanlarda yalan söylerken gözle görünür değişiklikler olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmış. Sesin titremesi, göz kaçırmaları ve gergin tavırlar bizi ele verir. Lie to Me’de çok fazlası vardır. Gerçek Dünyada kandırılmamak istiyorsanız aracınız bana yalan söyle olsun.

Konusu:
Jest ve mimik sisteminde uzman olan Dr. Cal Lightman kişilerin tavırlarından yalan söyleyip söylemediğini kolayca anlayabilmektedir. Bu yeteneğini yerel polis merkezlerine ve şirketlere yardımcı olarak kullanır. Kendi hayatında da kullanmak gibi kötü bir alışkanlığı vardır.

Da Vinci’s Demons

Da Vinci'nin Şeytanları. Yabancı dizi önerileri nelerdir?
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8 Macera Sezon: 3(2013-2015) 56 dakika

Oyuncular: Tom Riley, Gregg Chillin, Eros Vlahos

Osmanlı ve Türklere sürekli değiniliyor. Dizide hakkımızda şöyle bir replik dahi geçiyor: ”Tanrının insanlığın başına açtığı bir sürü sorun vardır; depremler, volkanlar, salgınlar ve kanserler. Ama bunlardan daha kötüsü başımıza Türkleri ve Tatarları salmış.”

Konusu:
Da Vinci’nin hayatı üstünde duran, içine fantastik ögeler eklenmiş dizidir. Şair, aşık, mucit, maceraperest Leonardo Da Vinci’nin gençlik zamanlarının heyecanlı dönemleri sunuluyor. O dönemlerdeki tarihi olaylar senaristler tarafından yorumlanıyor.

Orange Is The New Black

Orange is new black dizisi. Yabancı dizi tavsiyeleri
Yayın: Netflix IMDb: 8 Komedi Sezon: 7(2013-2019) 60 dakika

Oyuncular: Taylor Schilling, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks

Oz’daki vahşetin pisliğin kadınlar koğuşu hali. Maalesef hanımefendiler hapiste dantel örüp hümanist yaşamıyorlar. Daha ilk sahnede bir sürü kadın memesi gösteriyorlar. O yüzden cinsel sahnelere yaklaşımınız kötü yöndeyse bunun da bilgisini vermiş olalım. Kıskanç kızlar sevgililerinin izlemesine engel olabilir.

Konusu:
Piper Chapman yıllar önce üniversite okurken tanıdığı Alex Vause yüzünden uyuşturucu satma suçuyla 15 ay hapis alır. Piper’ın kibar ve efendi özellikleri hapishane için pek uygun değildir. Ezilmemek için diğer mahkumlara karşı Alex ile omuz omuza vermelidir.

24

24 Dizi. Son zamanların en iyi yabancı dizileri
Yayın: Amazon Prime IMDb: 8 Suç Sezon: 8(2001-2010) 44 dakika

Oyuncular: Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard

Yenilikçi ve farklı dedin mi akla 24 gelir. Koskoca sezon dizi zamanına göre 24 saat ediyor. Bölümleri sadece 1 saati aktarıyor. Miras olarak isimlendirilen versiyonu ile karıştırmamak gerekir. Farklı hikayelere sahiptir ama tam anlamıyla bağımsız değildirler.

Konusu:
Los Angeles’te Anti-Terörist Timinde görevli Jack Bauer‘ın, dönemin ilk zenci başkan adayına yapılacak suikast girişimini engellemek için sadece 24 saati vardır. 24‘ü diğer dizilerden ayıran bir formatı vardır: Dizinin her bölümü 1 saate tekabül etmektedir. 24 bölüm sonunda dizide 1 gün geçmiş olacaktır.

Sex And The City

Sex And The City. En iyi yabancı diziler 2023
Yayın: Netflix IMDb: 7.2 Komedi Sezon: 6(1998-2004) 30 dakika

Oyuncular: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon

Efendim bu ne yobazlıktır hiç Sex and The City izlemediniz mi siz yahu? Milenyumdan önce yapılmış en geniş ahlaka sahip olan diziydi. Siz duymamışsanız büyükleriniz kesin duymuştur. 4 ateşli hatuna hala abaza muhabbetlerini yakıştırabilmiş değilim.

Konusu:
Hikaye Newyork’ta yaşayan başarılı 4 iş kadınının özel hayatı etrafına örülüyor. 4 tipin de ilişki anlayışı birbirinden çok farklı. Kimi duygusal anlar geçirmek, kimi partneri ile arasında mesafe olsun istiyor. Kadınların cinsel hayatını televizyon ekranlarına sunan cesur yapım, döneminde bir hayli ses getirdi.

Sense8

sense8 dizi resmi
Yayın: Netflix IMDb: 8.3 Drama Sezon: 2(2015-2018) 60 dakika

Oyuncular: Bae Doona, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith, Daryl Hannah

Irkımız, dinimiz ve diğer tüm farklılıklarımız ne kadar ayırıcı olsa da hepimiz insan çatısı altında toplanıyoruz. Böyle toplumcu mesajları bilim kurgu yöntemiyle veriyor. Seyirciye anlatmak istediği şeyleri olan senaristleri her zaman severim. Son yabancı dizi önerisi olmuştur.

Konusu:
Dünya’nın 8 farklı yerindeki 8 alakasız kişi bilinmez bir güçle bağlıdır. Duyusal karışımı ve ruhsal bağlılığı hissetmeye başlayan gençler, ipin ucunu takip etmelidir. Bir araya gelip yüzyıllar öncesine dayanan sırrı çözmeye koyulurlar.

Cevap Yazın