En İyi Anime Dizileri 2023 (Özenle Seçtik)

Herkesin hayranlıkla izlediği anime furyasına kayıtsız kalamadık ve sizler için en iyi anime dizileri listesini hazırladık. Japon çizgi romanları olan mangaların televizyona uyarlanması ile ortaya çıkan animeler, kimilerine göre sadece çocuklara özgü bir yapım olarak algılansa da aslında konuları ve işleyişleri bakımından her yaşa hitap ediyorlar. Listemize eklemek istediğiniz serileri yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz IMDb puanına göre en iyi anime dizileri:

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood. En İyi Anime Dizi Önerileri
Stüdyo: Bones IMDb: 9.1 Anime Sezon: 5(2009-2010) 24 dakika

Seslendirenler: Romi Park, Rie Kugimiya, Shinichiro Miki

Simya bilimine göre “bir şeyleri kazanmak için bir şeyleri feda etmek gerekir” teorisinden yola çıkan iki kardeşin ne kadar ileri gidebileceklerine şahit olurken tüyleriniz ürperecek. Öyle ki içinde yaşadıkları bedene kadar sahip oldukları her şeyi kaybetmeyi göze almışlar. Eğer ki böylesine büyüleyici bir diziyi henüz izlemediyseniz boşu boşuna anime dizi önerileri diye arama yapmayın, arkanıza yaslanın ve en iyisini izlemenin keyfini çıkarın.

Konusu:
Simya bilimiyle ilgilenen Edward ve Alphonse kardeşler, ölen annelerini diriltmek için kendi vücutlarından parçalar feda etmelilerdir. Kardeşlerden büyüğü olan Edward, deney esnasında bacağını kaybeder, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder ancak ölen anneleri dirilmez. Deneyden pişmanlık duyan Edward, Alphonse’ın ruhunu bir zırha saklar ve kardeşinin bedenine tekrar kavuşabilmesi için çalışır.

Legend Of The Galactic Heroes

Legend Of The Galactic Heroes. Anime Dizi Önerileri 2023
Stüdyo: Artland, Magic Bus IMDb: 9.1 Anime Sezon: 4(1988-1997) 25 dakika

Seslendirenler: Kei Tomiyama, Ryo Horikawa, Norio Wakamoto

İkinci Dünya Savaşı’nın etkisinden hala çıkamayan Japonların ürettiği hiçbir film, dizi asla göründüğü gibi değildir. Uzayda yer alan iki komutanın çatışması gibi görünen bu yapımı derinlemesine incelerseniz eğer birçok siyaset bilimi malzemesi çıkarabilirsiniz. Dizinin içinde bulunan her karakter aslında bir devleti temsil ediyor ve hepsi kendi çıkarları için mücadele ediyor.

Konusu:
150 yıldan beridir süregelen Samanyolu Galaksisi savaşlarında milyonlarca asker ölmüştür. Galaktik cephesinde yer alan Komutan Reinhard von Lohengramm ile Hür Gezegenler Birliği cephesindeki Komutan Yang Wenli zıt iki karakterdir. Galaksinin gördüğü en uzun ve en büyük savaşın kaderi ise bu iki komutanın kararlarına ve yeteneklerine göre şekil alacaktır.

To Your Eternity

To Your Eternity. Anime dizi tavsiyeleri
Stüdyo: Brain’s Base IMDb: 9 Anime Sezon: 1(2021-) 25 dakika

Seslendirenler: Reiji Kawashima, Aya Uchida, Rie Hikisaka

Tipik doğaüstü varlıkları konu edinen animelerden sıkıldıysanız eğer doğru adrestesiniz. Ruhsuz ve duygusuz bir varlık olan Fushi, temasa geçtiği her canlıdan veya nesneden yetenek, duygu, his gibi manevi ve ruhsal özellikler kazanıyor. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Peki ya istemsizce insan hayatına doğrudan iyi veya kötü bir şekilde etki edecek bir özellik kazanırsa ne olacak? İzlerken hayal gücünüzü sonuna kadar zorlamanızı tavsiye ediyoruz.

Konusu:
Fushi; etrafındaki yüksek enerjili nesnelerin ve canlıların şeklini alabilen, gizemli bir varlıktır. Bir kaya şeklinde yaşarken ağır yaralı bir kurt görür ve onun şekline bürünür. Kurda dönüşmesinin ardından hayvani hisler kazanan Fushi, Tundra’da dolaşırken bir çocukla tanışır ve insani duyguları öğrenir. Amansız düşmanı Knocker ile karşılaşmasının ardından tehlikeli bir maceraya girmek zorunda kalır.

Death Note

Death Note. En iyi anime diziler hangileri
Stüdyo: Madhouse IMDb: 9 Anime Sezon: 1(2006-2007) 24 dakika

Seslendirenler: Kappei Yamaguchi, Mamoru Miyano, Shidou Nakamura

Farz edin ki Azrail’in defteri elinize geçiyor. Kimin ismini yazarsanız bir dakikadan kısa bir sürede o kişi ölüyor. Peki ya siz, ilk sıraya kimin ismini yazarsınız? Eski sevgilim diyenleri duyar gibiyim. Kahramanımız Light ise kendi içindeki duygusal dünyadan ziyade dışarıdaki dünyayı düşünerek en azılı suçluları hedef alıyor. Sıra dışı kurgusuyla dikkatleri üzerine çeken yapım, en iyi anime önerileri listemizin ilk sıralarında yerini alıyor.

Konusu:
Zeki ve başarılı bir öğrenci olan Yagami Light, üniversite sınavlarına hazırlandığı dönemde bir gün okuldayken gökten aşağı düşen bir defter görür ve ders çıkışı defterin düştüğü yere gider. Üstünde “Death Note” yazan defteri eline alıp incelediğinde ise “Bu deftere ismi yazılan kişi ölecektir” yazısı ile karşılaşır ve o andan itibaren tüm hayatı tepetaklak olacaktır.

Cowboy Bebop

Cowboy Bebop. En iyi anime dizileri
Stüdyo: Sunrise IMDb: 8.9 Anime Sezon: 1(1998-1999) 24 dakika

Seslendirenler: Kouichi Yamadera, Megumi Hayashibara, Aoi Tada

Öncelikle sigarayı yakın zamanda bırakmış biriyseniz kesinlikle izlemeyin çünkü hemen hemen tüm karakterler sigarayı içmiyor adeta yiyor. Müziği ve tarzı ile izleyen herkese Amerikan kültürüne ait bir yapım hissi vermesinin yanı sıra dizinin İngilizce dublajı, orijinal dilinden daha iyi ve kaliteli. İddia ediyorum tek oturuşta bütün seriyi izleyeceksiniz.

Konusu:
2021 yılında ayda bulunan ulaşım ağının infilak etmesi sonucu aydan kopan parçalar meteor yağmuru şeklinde dünyaya düşer. İnsanlar korunma ve saklanma amacıyla ya dünyadaki sığınaklara ya da uzaydaki diğer gezegenlere yerleşirler. 2071 yılına gelindiğinde ise Spike Spiegel ve Jet Black, Bebop isimli gemileriyle birlikte gezegenler arasında suçluların peşinden koşan ödül avcılarıdır.

Hunter X Hunter

Hunter x Hunter. IMDB Anime Dizileri Listesi
Stüdyo: Madhouse IMDb: 8.9 Anime Sezon: 6(2011-2014) 24 dakika

Seslendirenler: Mariya Ise, Megumi Han, Miyuki Sawashiro

Seriye başlamadan önce evdekilerle vedalaşmanız gerekebilir çünkü tek oturuşta 8-10 bölüm garantiniz var. O kadar sürükleyici bir senaryoya sahip ki aradan geçen zaman umurunuzda olmuyor. Detayların içinde fazla boğulmayacağınız olay örgüsü sayesinde soluksuz izleyeceksiniz. Tek sorun manga yazarı aşırı tembel bir arkadaş. İki sene yazmış, beş sene yatmış bu yüzden yeni sezon falan beklemeyin.

Konusu:
Gon Freecss; en büyük hayali çok iyi bir avcı olup kayıp babasını bulmak olan, 12 yaşındaki bir çocuktur. Bu uğurda yapması gereken tek şey ise çok zor şartlar altında geçen avcılık sınavlarını kazanmaktır. Annesi istememesine rağmen avcılık sınavlarına girmek için evde ayrılır ve Kurapika, Leorio ve Killua Zoldyck adındaki üç arkadaşıyla beraber zorlu bir maceraya atılır.

Attack On Titan

Attack on Titan. En iyi animeler 2023
Stüdyo: Wit IMDb: 8.9 Anime Sezon: 4(2013-2021) 24 dakika

Seslendirenler: Yui Ishikawa, Yuki Kaji, Marina Inoue

Hiçbir şey olmasa bile sırf seslendirmesi için izlenebilecek bir animeyle karşınızdayız. Devlerin konuşmalarını, bağırmalarını bu kadar gerçekçi ve güzel seslendirebilen başka bir örnek yok. Bölüm aralarında verilen küçük bilgilendirmeler ise konuya daha çok hâkim olmanızı sağlıyor. Türünün diğer örneklerine göre en dikkat çekici özelliği ise en önemli karakterler bile bir anda harcanabiliyor bu yüzden izlerken hiçbir karaktere sakın bağlanmayın. İzledikten sonra ise en iyi animeler kategorisinde neden ilk sıralarda yer aldığına hak vereceksiniz.

Konusu:
İnsanoğlu devlere karşı savunma amacıyla en uzun devin bile ulaşamayacağı yükseklikte şehir inşa eder. Bir gün Eren ve sütkardeşi Mikasa’nın yaşadığı şehre devler aniden baskın yaparlar. Eren, bir devin annesini canlı canlı yemesine şahit olur ve intikam için yemin edip devler ülkesine doğru yola çıkar.

One Piece

One Piece. En çok izlenen animeler
Stüdyo: Toei Animation IMDb: 8.8 Anime Sezon: 21(1999-) 24 dakika

Seslendirenler: Kazuya Nakai, Hiroaki Hirata, Mayumi Tanaka

Nam-ı diğer “animelerin arka sokakları”. Bin bölümlük serisi ile yirmi yılı aşkın bir süredir yayın hayatında yer alıyor. Aman dikkat! İzlerken Rıza Baba her an ekranda belirebilir. Bu arada uyarmadan geçemeyeceğim tarihin ilk meriçi olan Sanji karakterine çok fazla takılmayın yoksa sinirden kendi etinizi yersiniz.

Konusu:
Korsan Kral Gold Roger, ölmeden önce “One Piece” denilen hazinesinin Grand Line’da olduğunu itiraf eder. En büyük hayali, One Piece Hazinesi’ni bulup yeni Korsan Kral olmak olan Luffy ise üç şeytan meyvesinden birisi olan “Akuma No Mi”yi kazara yemiştir. Meyve sayesinde lastik bir vücuda sahip olur ancak artık yüzemez. En iyi arkadaşlarından kurulu ekibi ile beraber Grand Line’a doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar.

One Punch Man

One Punch Man. En İyi Japon Animasyon Dizileri
Stüdyo: Madhouse IMDb: 8.8 Anime Sezon: 2(2015-) 24 dakika

Seslendirenler: Makoto Furukawa, Aoi Yuuki, Kaito Ishikawa

En kısa dövüşün bile iki bölüm sürdüğü yapımları unutun. Dünyayı ele geçirmek isteyen düşmanlara karşı sadece “hmm peki” diyen bir süper kahraman düşünün. Kendisini hiç yormadan, tek yumruğu ile rakiplerine havale geçirtiyor. Karakterin tarzı ve hareketleri o kadar komik ki aksiyon mu izliyoruz yoksa komedi mi diyebilirsiniz.

Konusu:
Saitama, Tuhaf yaratıkların ve çılgın bilim insanlarının kol gezdiği garip bir dünyada hobi olarak süper kahramanlık yapan genç bir adamdır. Hobi olarak yapmasının sebebi ise Saitama’nın, karşısına çıkan herkesi tek darbede yere seriyor olmasıdır. Çırağı Genos ile birlikte kendisine güçlü bir rakip arayışı içerisinde maceradan maceraya koşarlar.

Hajime No Ippo

Hajime No Ippo. En Popüler Animeler
Stüdyo: Madhouse IMDb: 8.8 Anime Sezon: 1(2000-2002) 20 dakika

Seslendirenler: Rikiya Koyama , Kohei Kiyasu, Wataru Takagi

Herkesin küçükken okulda sürekli dayak yiyen bir tanıdığı illa ki vardır. Sabah, öğle, akşam aç veya tok karna fark etmez ölümüne dayak yiyen bu kişiler ya bir gün ülkenin en iyi boksörü olsaydı tepkiniz ne olurdu? Dayak yemekten nevri dönen bir genç olan Ippo, karşısına çıkan Takamuro Usta sayesinde boks âleminin tüm racon kurallarını baştan yazıyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran seri sayesinde artık ortamlarda anime dizi tavsiyeleri konusu açılınca sessiz kalmayacaksınız.

Konusu:
İçine kapanık ve çekingen bir genç olan Magunochi Ippo okuldan arta kalan zamanlarda annesine balıkçılık işlerinde yardım eder. Okuldaki arkadaşları tarafından sürekli dayak yiyip, ezilen Ippo, bu durumdan çok bıkmıştır. Bir gün yine arkadaşları tarafından köşeye sıkıştırılmışken Takamuro isminde bir boksör ona yardım eder. İppo, o andan itibaren Takamuro’ya hayranlık duyar ve boks öğrenmeye karar verir.

Steins;Gate

Steins;Gate. Anime İnceleme
Stüdyo: White Fox IMDb: 8.8 Anime Sezon: 1(2011-2012) 24 dakika

Seslendirenler: Mamoru Miyano, Asami Imai, Kana Hanazawa

Zaman yolculuğu konusunu bu kadar ince düşünen bir yapım hatırlamıyorum. Geçmişe verilen mesajlar ile geleceği değiştirmeye çalışan, tek kelimeyle muazzam bir bilim kurgu işlenmiş. Özellikle Mesih konusuna değindiği yedinci bölüm ile çok farklı bir din felsefesi ortaya çıkıyor. Burada ne kadar yazarsam yazayım hakkını asla veremeyeceğim. Kesinlikle herkesin izleyip görmesi gerekiyor.

Konusu:
Üniversite öğrencisi olan Okabe ve arkadaşları kendilerine ait bir laboratuvarda küçük icatlar yaparlar. Okabe ve arkadaşları bir gün mikrodalga fırınıyla uğraşırken şans eseri zaman makinesinin temelini oluşturan, daha sonradan D-Mail adını verecekleri, geçmişe mesaj gönderen bir makine icat ederler.

Haikyuu!!

Haikyuu!! En çok beğenilen animeler
Stüdyo: Production I.G IMDb: 8.7 Anime Sezon: 4(2014-2020) 24 dakika

Seslendirenler: Nobuhiko Okamoto, Kaito Ishikawa, Ayumu Murase

Sporu konu edinen diğer örnekler arasında en dikkat çekici ve sevilen yapımlardan birisi. İçinde yer alan her karakteri ayrı ayrı sevdiğimiz başka bir anime yok. Japonların en sevdiği etkinlik olan “hangi karakteri daha çok seviyorsunuz?” anketinin işlemediği tek seri diyebiliriz. Spordaki rekabet ve dayanışmayı sonuna kadar hissedeceksiniz.

Konusu:
Shouyou Hinata, Televizyonda seyrettiği “Küçük Dev” lakaplı oyuncu sayesinde voleybola ilgi duymaya başlar. Arkadaşlarından kurduğu takımla birlikte Orta Okullar Ligi Turnuvası’na katılır ancak ”Kortun Kralı” lakaplı Tobio Kageyama önderliğindeki takıma karşı hezimete uğrarlar. Hinata, Kageyamadan intikam almak için “Küçük Dev” isimli oyuncunun okuduğu okul olan Karasuno Lisesi’ne gider ancak hiç beklemediği bir şeyle karşılaşır: Kortun Kralı da bu lisede okumaktadır.

Slam Dunk

Slam Dunk. En iyi animeler listesi 2023
Stüdyo: Toei Animation IMDb: 8.7 Anime Sezon: 1(1993-1996) 22 dakika

Seslendirenler: Takeshi Kusao, Ryoutarou Okiayu, Hikaru Midorikawa

Bildiğiniz üzere her spor dalının efsane bir animesi vardır. Basketbolun efsanesi olarak ise Slam Dunk’ı sayabiliriz. Tamamen ekonomik olarak kar amacıyla tasarlanan proje, tüm bölümleri çekildikten sonra piyasaya bir anda sürülmüş ve ekonomik getirisinin yanı sıra en güzel animeler arasında bir efsane haline gelmiştir.

Konusu:
Hanamichi Sakuragi; lise yıllarında, dövüş sporlarıyla ilgilenen, kavgacı ve asi bir gençtir. Okuldan arkadaşı olan Haruko Akagi’ye âşık olur. Haruko ise basketbol takımında oynayan biriyle çıkmak istediği için Hanamichi’yi reddeder. Hanamichi’nin artık tek amacı basketbol takımına girmektir.

Dragon Ball Z

Dragon Ball Z. Anime dizileri önerileri
Stüdyo: Toei Animation IMDb: 8.7 Anime Sezon: 16(1996-2003) 24 dakika

Seslendirenler: Masako Nozawa, Ryo Horikawa, Furukawa, Toshio

Dragon Ball’ın devamı olan bu yapımda daha az güldürü öğesi mevcut ancak sadece buna takılmamak gerek çünkü daha gerçekçi senaryo ve işleyiş var. Örneğin Goku, karşısına gelen her rakibini süper kahraman gibi alt edemiyor, onlara karşı bazen mağlubiyetler de yaşayabiliyor. Diğer seriye göre hala geçerliğini koruyan en önemli nokta ise: Goku’nun saflığı.

Konusu:
Goku; ormanda, küçük bir kulübede yaşayan bir çocuktur. Büyükbabasından kalma ejder topunu yanından hiç ayırmayan Goku bir gün Bulma adında bir kız çocuğu ile tanışır. Bulma ona yedi tane ejder topu olduğunu ve hepsini toplarsa Ejder Shenlong’un, bir dileğini gerçekleştireceğini söyler. Büyükbabasının hasretiyle yaşayan Goku kalan altı ejder topunu aramaya çıkar.

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen. En iyi anime dizileri
Stüdyo: MAPPA IMDb: 8.7 Anime Sezon: 2(2020-) 24 dakika

Seslendirenler: Yuuichi Nakamura , Junya Enoki, Asami Seto

Net olarak söyleyebilirim ki 2020 yılının sürükleyiciliği ile en başarılı animesidir. Özellikle açılış ve kapanışlarıyla adından uzun yıllar söz ettirecek. Ana karakterin üstün fiziksel özelliklere sahip olduğu ve bir akademinin etrafında geçen klasik Shounen yapımlarına ek olarak mükemmel bir karanlık tema mevcut.

Konusu:
Lanetlerin ortalıkta kol gezdiği bir dönemde lisede öğrenci olan Yuji, lanetlerin arkadaşına saldırısını görür ve onu kurtarmak için İki Yüzlü Hayalet’in parmağını ısırır. Lanet Yuji’nin ruhuna girer ve artık İki Yüzlü Hayalet ile aynı bedeni paylaşmak zorunda kalır. Yuji, Gojo Saturo’nun yardımıyla Tokyo’da bulunan büyücülük okuluna kabul edilir ve lanetlerle savaşmayı öğrenir.

Berserk

Berserk. En iyi animeler
Stüdyo: OLM, Inc. IMDb: 8.7 Anime Sezon: 1(1997-1998) 23 dakika

Seslendirenler: Nobutoshi Canna , Toshiyuk Morikawa , Yuko Miyamura

Hayatta herkesin başına gelebilecek, özellikle Türk dizi sektörünün vazgeçilmez senaryosu olan iki dost erkeğin bir kadına aşkını ve onu paylaşamamasını konu ediniyor. Senaryo böyle olunca haliyle herkes bir taraf tutacak. Şöyle bir yerimize geçelim de Guts’çu olduğumuz belli olsun. Yayınlandığı andan itibaren en iyi Japon anime dizileri kategorisini sallayan diziyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Konusu:
Ağaca asılarak öldürülen bir hayat kadınından dünyaya gelen Guts’u savaşçı ruhlu askerler bulur ve büyütür. Küçüklüğünden beri kılıçlarla ve zırhlarla büyüyen Guts’un yolu, bir gün Griffith’in lideri olduğu “Şahin Takımı” ile kesişir. Griffith, Guts’un savaşçı özelliklerini çok beğenir ve gruba dâhil eder ancak ilerleyen zamanlarda Griffith’in açgözlülüğü nedeniyle ekip dağılma tehlikesi yaşar.

Demon Slayer

Demon Slayer. En iyi japon anime dizi tavsiyeleri
Stüdyo: Ufotable IMDb: 8.7 Anime Sezon: 2(2019-) 25 dakika

Seslendirenler: Natsuki Hanae, Akari Kitou, Hiro Shimono

Kendinizden katbekat güçlü bir düşmanla savaşmayı göze alabilir misiniz? Hele ki bir de karşınızdaki düşman sizden fiziksel anlamda çok üstün bir yaratık olan iblis ise. Ailesinin intikamını almak için yeryüzünde tek bir iblis bile bırakmamaya yeminli olan Tanjirou’nun hikâyesine konuk oluyoruz.

Konusu:
İnsan etiyle beslenen iblislerin hâkimiyeti altındaki ormanlar, insanlar için büyük bir tehlike taşır. Aynı zamanda bu vahşi yaratıkları avlayan ve insanları koruyan bir iblis avcısı vardır. Babasının ölümü sonrası ailesine bakmakla yükümlü olan Tanjirou, bir gün işten eve döndüğünde kız kardeşi hariç bütün ailesini katledilmiş halde bulur. Kız kardeşi ise garip bir şekilde insani duygulara sahip bir iblise dönüşmüştür. Tanjirou’nun artık tek amacı iblislerden intikam almak ve kız kardeşini tekrar insana dönüştürmektir.

Naruto: Shippuden

Naruto: Shippuden. En İyi Anime Dizileri Listesi
Stüdyo: Studio Pierrot IMDb: 8.6 Anime Sezon: 21(2007-2017) 24 dakika

Seslendirenler: Junko Takeuchi, Kazuhiko Inoue, Noriaki Sugiyama

Naruto’nun devamı niteliğinde olan manganın animeye çevrilmesinde önceki seriye göre büyük farklar mevcut. Daha çetin çatışma sahnelerinin olduğu seride olay örgüsü çok yavaş ilerliyor bunun sebebi ise manganın yavaş çizilmesi ve izleyicilere yapılacak sürprizleri bozmamak. Her ne olursa olsun hiçbir zaman kitleyi kaybetmediler.

Konusu:
Sasuke’nin vücudunu ele geçirmeye çalışan Orochimaru ile şelaledeki dövüşü kaybeden Naruto, asla vazgeçmeyecektir. Orochimaru’nun, Sasuke’nin vücudunu tamamen ele geçirmesi üç yıl sürecektir. Sasuke’yi kurtarmak için hala zamanı olan Naruto, Sakura’dan yardım alır ve hep beraber eğitimlere başlarlar.

Gintama

Gintama. 2023 En iyi anime dizileri
Stüdyo: Sunrise IMDb: 8.6 Anime Sezon: 8(2005-2018) 24 dakika

Seslendirenler: Rie Kugimiya, Daisuke Sakaguchi, Tomokazu Sugita

Sıra pastanın çileğine geldi. Sırf seriyi izlemek için Japonca öğrenilebilir çünkü çok sayıda kelime oyunu yapılan espriler ve göndermeler mevcut. Hiç unutmam bir keresinde gülmekten çenem ağrımıştı. Aynı zamanda rakip japanimelere yaptığı göndermelerle en çok izlenen animeler listesinde zirvede olduklarını hissettiriyorlar.

Konusu:
Dünyalılar ile Amantolar arasında kanlı ve büyük bir savaş çıkar. Dünyanın hâkimiyetini eline alan Amantolar yüzlerce samurayı öldürür ve kılıç kullanmayı yasaklar. Savaşın ardından eski bir samuray olan Sakata Gintoki, köpeği ve arkadaşları ile beraber bir dükkân işletirken öte yandan düşmanları olan Takasugi ile mücadele ederler.

Code Geass: Lelouch Of The Rebellion

Code Geass: Lelouch of the Rebellion. En iyi animasyon dizileri
Stüdyo: Sunrise IMDb: 8.6 Anime Sezon: 2(2006-2008) 24 dakika

Seslendirenler: Jun Fukuyama, Yukana Nogami, Takahiro Sakurai

Her biri birer efsane haline gelen duygusal sahneleri ile seyircilerin vicdanlarını parmaklarının ucunda oynatan yapım, Savaşın getirdiği yıkımı, acıyı ve karamsarlığı gerçekçi bir şekilde gözler önüne seriyor. İzlediğim her bölümde acaba erken final mi dediğim serinin asıl finalini izlediğimde ise sanki başımdan aşağı kaynar sular döküldü.

Konusu:
Japonya, Britanya ile karşı karşıya geldiği savaşta büyük bir hezimete uğrar ve artık “Alan 11” adını alır. Savaş sonrası “11’ler” adını alan Japon vatandaşları ise sefalet içinde yaşamaya mahkûm edilirler. Savaştan sonra geçen yedi yılın ardından teröristler askeri bir kamyonu kaçırır ve yoldan çıkarlar. Lelouch adındaki bir lise öğrencisi duyduğu bir sesi merak edip kamyonun içine bakar ve o andan itibaren hayatı tamamen değişir.

Monster

Monster. En İyi Japanimeler
Stüdyo: Madhouse IMDb: 8.6 Anime Sezon: 1(2004-2005) 24 dakika

Seslendirenler: Nozomu Sasaki, Hidenobu Kiuchi, Mamiko Noto

Gerilim türündeki mangaları animeye çevirmek çok zor bir iştir çünkü ekranda gördüğünüz ve yanaklarını sıkmak istediğiniz bu tatlı karakterler izleyiciyi ne kadar heyecanlandırabilir ki? Genellikle Doğu Almanya ve Çekoslovakya bölgelerinde geçen yapım, heyecan ve gerçeklik konusunda en güzel cevabı veriyor.

Konusu:
Dr. Tenma, yaşadığı bir olaydan dolayı prensip gereği hastalarını tedavi ederken mevki ve makamı dikkate almayan onurlu bir beyin cerrahıdır. Bir gün hastaneye belediye başkanı ve küçük bir çocuk gelir. Herkes önce belediye başkanının tedavi edilmesini beklerken Dr. Tenma, önceliği küçük çocuğa verir. Tedavi ettiği küçük çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur ardından hastane müdürü ve bazı çalışanlar da öldürülür. Tüm bu yaşananların baş şüphelisi Dr. Tenma’dır.

Great Teacher Onizuka

Great Teacher Onizuka. En yeni anime dizileri
Stüdyo: Studio Pierrot IMDb: 8.6 Anime Sezon: 1(1999-2000) 24 dakika

Seslendirenler: Wataru Takagi, Hikaru Midorikawa, Kotono Mitsuishi

Herkesin hayalini kurduğu bir öğretmen modeli vardır ancak ne yazık ki hayatımıza giren çoğu öğretmen ise prensipleri olan sert kişilerdir. Onizuka ise tüm bu tabuları yıkan, geçmişini arkasında bırakan, öğrencileri için tüm fedakârlıkları göze alan bir eğitimcidir. Birçok öğretmene rol model olmasını dileyerek en popüler animeler sıralamamızda yavaş yavaş sona doğru geliyoruz.

Konusu:
Eikichi Onizuka, kirli geçmişini arkasında bırakmaya çalışan eski bir motosiklet çetesi üyesidir. Yeni bir hayata başlama umuduyla öğretmen olmak isteyen Onizuka, bir okul müdüründen davet alır ve hemen işe koyulur ancak hiçbir şey düşündüğü gibi olmamıştır. Sınıfa girdiğinde hayalini kurduğu şirin öğrencilerin yerine serseri öğrenciler görür.

Samurai Champloo

Samurai Champloo. En iyi animeler
Stüdyo: Manglobe IMDb: 8.5 Anime Sezon: 1(2004-2005) 24 dakika

Seslendirenler: Kazuya Nakai, Ginpei Sato, Ayako Kawasumi

Özellikle en çok dikkat ettiğim nokta karakterlerimiz çok konuşan tiplemeler değiller. Ne hissettiklerini ve ne yaşadıklarını anlamamız için yüz ifadelerini sürekli dikkatlice incelememiz gerekiyor. Ayrıca az konuşmalarından dolayı ağızlarından çıkan her sözün değeri daha da artıyor. Kendisinden sonraki animelere farklı bir bakış açısı getiren yapım, senaryosu ile de dikkat çekiyor.

Konusu:
Ahlaklı ve terbiyeli Jin ile vahşi ve sapık ruhlu Mugen şans eseri karşılaşırlar ve düelloya tutuşurlar. Dövüşün kazananı olmaz ve ikisi de çıkan yangın nedeniyle yakalanırlar. Jin ve Mugen, idam edilmek üzereyken Fuu isminde bir genç ikisini de kurtarır ardından “Ayçiçeği Gibi Kokan” lakabına sahip bir samurayı aramak için yardım ister. Fuu’nun yardım isteğini kabul eden Jin ve Mugen beraber uzun bir yolculuğa çıkarlar.

Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan

Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan. En İyi Animeler Listesi
Stüdyo: Gallop, Studio Deen IMDb: 8.5 Anime Sezon: 3(1996-1999) 24 dakika

Seslendirenler: Mayo Suzukaze, Yuuji Ueda, Miki Fujitani

Keşke lisede tarih derslerinde gördüğümüz Meiji Devrimi’ni belgesel tadında bir anime izleyerek öğrenmiş olsaydık. Dönemin zor şartları ve devrimcilerin mücadeleleri sahneye o kadar kaliteli bir şekilde aktarılmış ki o anları gerçekten yaşıyor gibiyiz. Oturup saatlerce bu güzel animeyi anlatmak istiyorum ama spoiler vermekten korkuyorum o yüzden gerisini sizlere bırakıyorum.

Konusu:
Meiji devrimin gerçekleşmesi için birçok adam öldüren Himura Kenshin, üstün başarılarından dolayı “Hitokiri Battousai” lakabını alan büyük bir ustadır. Devrimin ardından bir daha kimseyi öldürmemek için yemin eder ve seyyahlığa başlar ancak geçmişinin asla peşini bırakmayacağına, bir gün aldığı tüm canların hesabını vereceğine inanır.

Cevap Yazın