Çerez Tadında En İyi Mini Diziler

Son zamanlarda fazlasıyla revaçta olan mini diziler gördükleri ilgiyi sonuna kadar hak ediyorlar. Bunun nedeni ise 8-10 sezonda, yavaş yavaş ilerleyen dizilerin yoruculuğundan bıkmış olmamız olsa gerek. Bu uzun sürece, iki saatlik film izlemeyi çözüm olarak getirebilirsiniz ancak iki saat gibi kısa bir zamanda tadı damağınızda kalabilir. Ne iki saatimizi verip eksik kalalım ne de 8-10 sezonumuzu verip ömür kaybedelim. İşte bu yüzden mini diziler, dünya tarihinin en iyi keşiflerinden birisi olabilir. Zaman olarak da keyif olarak da her şey gayet tadında oluyor.

İşte karşınızda tek oturuşta bitireceğiniz en iyi mini diziler:

Alias Grace

en iyi mini diziler
Yayın: Netflix IMDb: 7.7 Dram Sezon: 1(2017-2017) 43 dakika

Oyuncular: Sarah Gadon, Edward Holcroft, Rebecca Liddiard

Yaşanmış, gerçek bir olayın diziye uyarlamasıdır. 19. yüzyılda Kanada’da yaşanan bir cinayetin katili kim sorusu adeta ülkeyi ikiye bölmüştür. Ulusal medya, savcılar, hâkimler ve en önemlisi halk bu davayla beraber uzun bir süre yaşamıştır. Olayı yaşayan kişinin yerine kendimizi koyunca ise “Tanrım bu kaderi bana neden yazdın” diye isyan edebiliriz. Ayrıca oyuncular, tüm bu gerçekçiliği ürpertici bir tarzla oynamışlar.

KonusuGrace Marks isimli genç bir kız iş bulma ümidiyle Kanada’ya doğru yola çıkar. Thomas Kinnear isimli zengin bir iş adamının evinde hizmetçiliğe başlar. Bir gün hizmetçilik yaptığı evin sahibi Thomas ve evin baş kâhyası Nancy vahşice öldürülür. Bu ölümlerden Grace ve başka bir kişi sorumlu gösterilir ancak Grace olaya dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Grace yaşı küçük olduğu için ömür boyu hapis cezası alır. Amerika’nın en iyi psikoloğu olan Simon Jordan, Grace’e yardım etmek için genç kızın hafızasını geri getirme seanslarına başlar.
Alias Grace

Unorthodox

en iyi kısa diziler
Yayın: Netflix IMDb: 8 Dram Sezon: 1(2020-2020) 52 dakika

Oyuncular: Shira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch

Konusu gereği bizlere çok da yabancı gelmeyecek bir yapımla karşınızdayız. Töreler ve geleneklerin insan yaşamını ne denli etkilediğine tanıklık edeceğiz. İzlerken ülkemizin bazı kırsal kesimlerinde halen devam eden gelenekler aklıma geldi ve çok üzüldüm. Dünya tarihi boyunca birçok insan töre ve gelenek kurbanı oldu. Unorthodox ise toplumun töre ve gelenek dayatmalarına karşı tepki olarak çekilmiştir. Sözlerimi “herkesin hayatına kimse karışamaz” diyerek tamamlamak istiyorum.

KonusuYahudilerin en tutucu oldukları cemaatlerden birisi olan Hasidik cemaatine mensup Esty, görücü usulü ile evlendirilir. Yapmış olduğu evlilikten aradığını bulamaz ve kendi benliği üzerine bir arayışa girer. Yaşamış olduğu toplumdan uzaklaşmak için Berlin’de yaşayan annesinin yanına gitmeye karar verir. Esty, Berlin’de tanıştığı bir müzisyen grubu ile takılmaya başlar ve kendi içindeki gerçek kişiyi keşfeder. Ancak geçmişindeki kişiler ve gelenekler onun peşini asla bırakmaz.
Unorthodox

11.22.63

11.22.63 Sahne
Yayın: Hulu IMDb: 8.2 Bilim Kurgu Sezon: 1(2016-2016) 44 dakika

Oyuncular: James Franco, Sarah Gadon, George MacKay

Stephen King’in bol miktarda kokain tüketmesi sonrası yazmış olduğu kitabın diziye uyarlamasıdır. King reis belli ki kokaini bu kez fazla kaçırmış ve zaman yolculuğu konusuna sarmış. Artık o an ne kafa yaşıyorsa, kafasında filler ne işle meşgulse bilemiyoruz. Diziye dönecek olursak muazzam kalitede bir yapım. Tek oturuşta tüm bölümleri izleme garantisi veriyoruz.

KonusuAmerika’da bir lisede İngilizce öğretmeni olarak çalışan Jake Epping, sık sık gittiği restorana bir gün yine gider. Restoran sahibi Al Templeton, Jake’e geçmişe yolculuk yapan bir dolap gösterir. 1960’lara yolculuk yapan Jake, Kennedy suikastını engellemeye çalışır. Bir yandan suikasta engel olmakla uğraşırken diğer yandan hayatının aşkı ile tanışır.
11.22.63

Börü

Börü Sahne
Yayın: Star Tv IMDb: 8.2 Savaş Sezon: 1(2018-2018) 64 dakika

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu, Emir Benderlioğlu

Türkiye’de ilk defa bir dizi, sinema filmi ile final yapmıştır. Bu şerefe nail olan Börü’nün finali ise herkesin hayranı olduğu “Dağ” filmidir. IMDB puanına göre en iyi mini diziler sıralamasında ilk sıralarda yer alarak başarılarına devam etmişlerdir. Ülkemizde bitmek bilmeyen siyasi olaylardan dolayı halkta bilinç oluşturmak için yapılan vatan, millet konulu dizilerden ayrılıyor. Herhangi bir ideoloji enjeksiyonu gözetmeksizin yapılmıştır. Sırf bu yüzden bile gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

Konusu2014 baharında Türkiye’de artık işler eskisi gibi değildir. Devletin her kurumuna giren terör örgütü, silahlı kuvvetleri de ele geçirmiştir. Börü, 3450 kodlu polis özel harekâtın özel bir timidir. Hem içerden hem dışardan saldırı altında olan Türkiye Cumhuriyetini terör örgütüne karşı korumakla görevlidirler.
Börü

Angels in America

Angels in America Sahne
Yayın: HBO IMDb: 8.2 Dram Sezon: 1(2003-2003) 54 dakika

Oyuncular: Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson

Dizinin konusu, ismi, işleyişi aslında Amerikalıların bizim “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi meşhur bir tiyatro gösterisidir. Keşke bizim Hürmüz’ün de dizisi çıksa da kocalarını görsek. Herhalde Kıvanç’ı falan oynatırlar. Kıvanç gelmezse de bu yazıyı okuyan yakışıklı abimi çağırsınlar. Şaka bir yana çok güçlü bir diziyle baş başasınız. Öyle ki birçok ödülü almışlar. Oyuncuların mükemmel performansına ek olarak Al Paçino resitali izleyeceksiniz.

KonusuPrior, Louis ile beraber yaşayan eşcinsel bir gençtir. Yaşadığı cinsel deneyimler, tedavisi hakkında hiçbir şey bilinmeyen AİDS hastalığına yakalanmasına sebep olur. Hastalığa yakalanması ile beraber çok sevdiği partneri Louis onu terk eder. Artık tek isteği AİDS hastalığından kurtulup yeniden hayatına devam etmektir. Hastalıkla mücadele etmek için hastaneye yatar. Bir süre sonra hastanenin hayaleti ile tanışır.
Angels in America

Olive Kitteridge

Olive Kitteridge Sahne
Kısa Süren Dizi Önerisi
Yayın: HOB IMDb: 8.3 Dram Sezon: 1(2014-2014) 60 dakika

Oyuncular: Frances McDormand, Richard Jenkins, Ken Cheeseman

Yapım, tamamen karakter üzerine ilerlemesi sebebiyle ağır tempoda işliyor. Zaten böyle bir şeyin olması bir zorunluluk çünkü intihara sürüklenen bir kadının buralara neden geldiğini, çevresindeki insanların etkisini anlamamız gerekiyor. Daha çok insan psikolojisi üzerine olan dizi, almış olduğu Emmy Ödülleri’ni sonuna kadar hak ediyor. Diziyi bitirdikten sonra ise içinizden bir ses “neden daha uzun sürmedi ki” diyecektir.

KonusuŞehirden uzak bir kasabada yaşayan Olive Kitteridge, sert görünümlü ve disiplinli bir matematik öğretmenidir. Eşi Henry ve oğlu Christopher ile yaşayan Olive, intihara meyilli bir kadındır. Olive’in hayatının son 25 yılında yaşadığı olaylara ve kurduğu ilişkilere tanıklık edeceksiniz.
Olive Kitteridge

Unbelievable

Unbelievable Dizisi
Yayın: Netflix IMDb: 8.4 Suç Sezon: 1(2019-2019) 45 dakika

Oyuncular: Kaitlyn Dever, Toni Collette, Merritt Wever, Blake Ellis

Son zamanlarda ülkemizde artan kadın cinayetleri ve kadına şiddet olaylarına karşı neler yapabileceğimizi anlatır nitelikte bir dizi. Gerçekten izlerken su gibi aktığını hissedeceksiniz. Özellikle polislerin hal ve hareketleri eğitici bir şekilde işlenmiş. İyi ve kötü polisin farklarını çok net bir şekilde görüyoruz. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim dizinin kurgusunu muazzam tasarlamışlar.

KonusuYaşanmış bir hikayeden esinlenen Unbelievable bir dava üzerinde yoğunlaşıyor. Marie tecavüz şikayeti ile mahkemeye başvurur. Fakat mahkeme iftira şüphesiyle hakkında soruşturma başlatır. Dedektif Grace ve Karen Marie’nin suçsuzluğunu kanıtlamak için davanın peşine düşer.
Unbelievable

John Adams

John Adams Sahne
Yayın: HBO IMDb: 8.5 Biyografi Sezon: 1(2008-2008) 72 dakika

Oyuncular: Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett

O kadar Amerikan yapımı tarihi filmler, kısa diziler izledik ki Amerikan tarihini bir Amerikalı’dan daha iyi biliyoruz. Şimdi sırada ABD’nin ikinci adamı, bir nevi onların İsmet İnönü’sü var. Dürüst bir avukatın ülkede yaşanan gelişmelere kayıtsız kalamayıp ülke başkanı olması kadar kral bir hareket olabilir mi? Adam yapmış. Sonuna kadar övgüleri hak ediyor. Siyasetin nasıl yapılacağını öğretecek cinsten bir yapımla sizleri baş başa bırakıyoruz.

KonusuBoston’da dünyaya gelen John Adams, 1770 Boston katliamına şahit olmuştur. Katliam sonucu hayata bakış açısı değişir. Siyasete girmeye karar veren John, avukat kimliği ile beraber siyasete atılır. ABD’nin kurucu babalarından olan John’un büyükelçilikten ABD başkanlığına kadar uzanan 50 yıllık siyasi hayatına tanıklık edeceğiz.
John Adams

Generation Kill

Generation Kill Sahne
Yayın: HBO IMDb: 8.5 Savaş Sezon: 1(2008-2008) 63 dakika

Oyuncular: Alexander Skarsgård, James Ransone, Lee Tergesen

Generation Kill gibi Amerikan propagandası yapan dizilerden nefret ediyorum. Irak’ı işgal ettiklerinde masum insanlara kıymaları yetmiyormuş gibi bir de işgal sırasında yaşadıkları psikolojik buhranı anlatan bilmem kaçıncı dizileri bu. Adamlar hem suçlu hem güçlü. İşlerinde başarılı oldukları için böyle saçma sapan duygu sömürüleri her zaman karşımıza çıkacaktır. Konuların kralı bizde mevcut ama işçiliğimiz, ürünlerimiz az ve zayıf kalıyor. Umarım kendimizi geliştiririz ve bu tarz propaganda dizilerinden kurtuluruz.

KonusuAmerikalı bir gazeteci olan Evan Wright, Rolling Stone Dergisi adına çalışmaktadır. Amerika’nın, Irak’ın işgali için Bağdat’a girmeye karar vermesi üzerine çalıştığı dergi Wright’ı ordunun keşif birliği ile beraber 21 günlük savaş muhabirliği görevine getirir. Wright, görev yerine geldikten sonra savaşta yaşanılan her şeyi not etmeye başlar.
Generation Kill

The Night Of

The Night Of Sahne
En Çok İzlenen Mini Diziler
Yayın: HBO IMDb: 8.5 Suç Sezon: 1(2016-2016) 64 dakika

Oyuncular: Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp

Dizi çekme dersi veren bir yapım. Slow motionundan tutun ajitasyon yapmadan acıyı izleyiciye hissettirmeye kadar her şeye hayran kalacaksınız. Özellikle pilot bölümünü tekrar tekrar izleyeceksiniz. En çok dikkat ettiğim nokta ise gerilimi yüzünüze çarpmıyor siz zaten inceden inceden alıyorsunuz. Böylesine şahane bir şekilde kurgulanmış ve işlenmiş bir yapımı izlemek için daha ne bekliyorsunuz?

KonusuPakistan asıllı Nasir Khan, asosyal ve bir o kadar çalışkan bir öğrencidir. Okuldan arkadaşları bir parti düzenler ve Naz’ı da davet ederler. Naz, hayatı boyunca hiçbir partiye katılmamıştır. İlk defa gideceği parti için araba lazımdır. Babasının çalıştığı taksiyi gizlice alır. Yolda giderken taksiye Andrea isminde bir kadın müşteri binmek ister. Naz, taksiye binen Andrea ile yakınlaşır ve Andrea’nın evine gider. Sabah uyandığında ise Andrea yatağında ölü haldedir. Naz, cinayeti işlemediğini söylese de Andrea cinayetinden tutuklanır.
The Night Of

The Queen’s Gambit

The Queen's Gambit Yabancı Dizi
Yayın: Netflix IMDb: 8.6 Drama Sezon: 1(2020-2020) 50 dakika

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Chloe Pirrie, Bill Camp

Satrançta çok iyi olmak için delirmek gerekir derlerdi de inanmazdım. Burada delilik diye tabir ettiğim şey zekâ olarak gerilik değil, insanın kendi beynine yetememesidir. Ne demek istediğimi daha iyi anlamanız için sizleri Netflix’e, The Quenn’s Gambit’i izlemeye davet ediyorum. Senaryo, işleyiş, kurgu ne ararsanız bu dizide var. Bu arada genel kültür olsun bir bilgi vereyim, dizide geçen final karşılaşmasının kurgusunu satranç şampiyonu Garry Kasparov tasarlamıştır.

KonusuSoğuk savaş döneminde öksüz kalan Elizabeth Harmon’ın hikayesi anlatılıyor. Elizabeth yetiştirildiği yerdeki hoca sayesinde satranca merak salar. Hedefi en büyük satranç oyuncusu olmaktır. Ama bir yandan kişisel problemleriyle baş etmek zorundadır.
The Queen’s Gambit

Şahsiyet

Şahsiyet Sahne
Yayın: Puhu Tv IMDb: 8.8 Gizem Sezon: 1(2018-2018) 64 dakika

Oyuncular: Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger

Sırada geldik gurur kaynağımıza. Haluk Bilginer’in hak ettiği ödülü almasına sebep olan diziye. Site yönetiminin mini dizi önerileri fikrine ilham kaynağı olan yapıma. Oturup saatlerce dizi hakkında ve Haluk Bilginer ile ilgili yazmak istiyorum. Bir mini dizi bu kadar mı sürükleyici ve ilgi çekici olabilir. Mini dizilerin damakta tat bırakma olayı vardır. Evet, bu doğru ancak bu dizi başka bir tat bırakıyor. Sanki 10 sezon Haluk abimi seyretsem yorulmayacağım.

Konusu65 yaşında adli kâtip memurluğundan emekli olan Agah, tedavisi olmayan alzheimer hastalığına yakalanır. Yaşadığı her şeyi bir anda unutmaya başlayan Agah, zaman geçtikçe hastalığına alışır ve onunla beraber yaşamayı öğrenir. Yıllardır düşündüğü bir cinayeti gerçekleştirmek için hastalığını fırsat olarak kullanmak ister. Cinayeti işledikten sonra ne vicdan azabı çekecektir ne de yaptığını hatırlayacaktır.
Şahsiyet

When They See Us

When They See Us
Yayın: Netflix IMDb: 8.9 Biyografi Sezon: 1(2019-2019) 72 dakika

Oyuncular: Asante Blackk, Caleel Harris, Ethan Herisse, Marquis Rodriguez, Marsha Stephanie Blake

Yayın hayatına ilk çıktığı zamanlar trailerini izlediğimde sinirden deliye dönmüştüm. Irkçılık sebebiyle yapılan insanlık dışı tutum ve davranışları görünce dünyadan iğrenmemek elde değil. Gerçek bir hikâyeye dayanan yapımın konuyu ele alışı ve değerlendirmesi olağanüstü kaliteli. Amerika’da yıllardır süregelen ırkçılık problemi mükemmel bir drama ile gözler önüne serilmiş. Ciddi bir şekilde adaletsizliğe uğrayan siyahi insanların ne kadar acı çektiklerine tanıklık edeceksiniz.

KonusuYaşanmış olaydan esinlenilen dizi cinsel tacize uğrayan kadının failini bulmakla alakalıdır. 5 siyahi genç, olay yerine yakın olması sebebiyle yakalanır. Yasalar ve silahlı kuvvetler ön yargılı tutumuyla masum oldukları halde onları hapse tıkar. 14-16 yaşlarındaki çocuklar hak mücadelesi vermelidir.
When They See Us

Chernobyl

Chernobyl belgesel dizi
Yayın: HBO IMDb: 9.4 Tarih Sezon: 1(2019-2019) 64 dakika

Oyuncular: Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgård, Adam Nagaitis

Çoğunlukla İngiliz oyuncuların oynadığı, HBO yapımı bu mini diziyi izlerken İngilizlerin, Rus rolünü ne kadar iyi oynadıklarını fark ettim. Sanki içlerinde gerçekten bir Rus yaşıyormuşçasına istedikleri an istedikleri Rus rolünü oynuyorlar. Neyse, konuyu çok çarpıtmadan dünya üzerinde çok büyük bir kitleye ulaşan efsane diziye geçelim. Diziyi izledikten sonra psikolojik olarak iyi hissetmeyebilirsiniz çünkü gerçekten acı verici olaylara şahitlik edeceksiniz. Ayrıca dizide gördüklerinizin daha kötüsünü hiçbir kurgu olmadan tüm dünyanın yaşadığını bilmelisiniz. Uzun yıllar hafızalarınızdan silinmeyecek olan bu yapım, Pripyat’ın turistik bir şehir olmasına da sebep olmuştur.

Konusu1986 yılında yaşayan Çernobil faciasını 5 bölümle anlatan mini bir dizidir. Ukrayna’da meydana gelen nükleer santraldeki kaza yüzünden 31 kişi yaşamını kaybetmiştir. Radyasyondan etkilenip genetik rahatsızlığa kapılan canlı sayısı ise yüz binleri aşıyor.
Chernobyl

Band Of Brothers

Band of Brothers mini dizi
Yayın: Amazon Prime IMDb: 9.4 Askeri Sezon: 1(2001-2001) 55 dakika

Oyuncular: Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg

Siyasi mesajları ve propaganda amacı sebebiyle her ne kadar benim listemin en iyisi olmasa da otoriteler tarafından mini dizi tavsiyeleri denince akla ilk gelen yapımların başında gelmektedir. Prodüksiyon olarak kesinlikle aldığı ödülleri ve övgüleri sonuna kadar hak etmiştir. İzlerken en çok dikkat ettiğim nokta ise dizi, her bölüm bir askere yoğunlaşmış ve o askerin duygularını ilklerimize kadar hissettiriyor. İzlemeden önce dikkat edin, uyumaya yakın izlemeyin. Çünkü eğer izlerseniz o gece uyku gözünüzden aksa bile asla uyumayacaksınız.

KonusuII. Dünya Savaşı sırasında ünlü Normandiya çıkarmasına katılan hava kuvvetleri Easy bölüğü, savaşın getirdiği her türlü şarta göğüs germeye çalışır. Ölümlerin ve yaşama mücadelesinin getirdiği sorunlar, sorulara dönüşür. Savaşın gerekliliğini sorgulamaya başlarlar.
Band Of Brothers

Cevap Yazın