Oruçluyken izlenebilecek filmler

Ramazan geldi çattı. Oruç tutanlar bazen zaman geçirmek için çeşitli etkinliklerde bulunuyor. Bunlarda biz ilgilendiren kısım film izleme hobisi olanlar. Ramazanda vakit geçirmek için izlenebilecek filmleri onlar için derledik. Oruçken izleyebileceğim sürükleyici filmlerin karşılığı bizde hem ortalama filmlerden uzun hem de sıkmayan filmler oluyor. İşte oruçluyken izlenebilecek uzun filmler listesi:

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes
Oruçken izlenebilecek filmler
İsim: Sherlock Holmes (2009) IMDb: 7.6 128 dakika Yönetmen: Guy Ritchie Aksiyon

Oyuncular: Rachel McAdams, Geraldine James, Jude Law, Robert Downey Jr.

Ramazanda vakit geçirmek için en uygun filmler genelde seri olanlardır. Biri ikisi üçü derken bir bakarsın iftar vakti gelmiştir. Sherlock Holmes sürükleyici senaryosu ve akıcı kurgusuyla “Ne çabuk okundu Mübarek” dedirtir.

KonusuAynı isimdeki kitaptan uyarlama olan Sherlock Holmes, İngiltere çok ünlü bir dedektif ile yardımcısının maceralarını anlatıyor.Görsel analizi çok kuvvetli olan Sherlock hünerlerini adaleti sağlamak için kullanıyor.Birini 4 saniye görmesi bile onun hakkında birçok bilgiye sahip olmasına yetiyor.Kaçınılmaz dedektif ve yardımcısı Watson gizem dolu cinayetlerin aranan adamları.
Sherlock Holmes

Malcolm X

malcom x
Uzun ve kaliteli filmler
İsim: Malcolm X (1992) IMDb: 7.7 202 dakika Yönetmen: Spike Lee Biyografi

Oyuncular: Al Freeman Jr., Albert Hall, Angela Bassett, Denzel Washington

İşte bu liste için hem uzunluk hem konu bakımından en uygun aday. Biyografi niteliğindeki film Amerika’da ünlü Malcolm X’in İslamiyet’le tanışmasını ve Dünyasının değişimini anlatıyor.

KonusuGerçek hayattan esinlenen biyografi niteliğindeki yapım dünyaca ünlü Malcolm X’in faşizme ve ayrımcılığa karşı mücadelesini anlatıyor. Malcolm, toplumun ona karşı olan tutumu yüzünden hayata tutunma konusunda problemler çeker ve ister istemez küçük hırsızlık işlerine girişir. Yakalanıp hapise gönderilen Malcolm, orada din ile tanışır ve insana karşı olan görüşleri değişir. Özgürlükçü ve hümanist karakteriyle dünya düzenine ve zalimlere baş kaldırır.
Malcolm X

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

benjamin-button
Ramazan Filmleri
İsim: The Curious Case of Benjamin Button (2008) IMDb: 7.8 166 dakika Yönetmen: David Fincher Dram

Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond

2 saat 44 dakikalık sürükleyici film Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden biri. Hayatın ilerleyişinin değişmesi acaba insanı ne kadar etkiler? Ters düz olmak yaşamı farklılaştırır ama değiştirmez. Mesela önce iftarı yapsak sonra sahur yapsak hayatımız ne denli değişir?

Konusuİnsanlar doğar, büyür ve ölür. Benjamin Button’da işleyiş biraz değişiyor. Benjamin 80 yaşında doğup gün geçtikçe gençleşiyor. Durum bir kadına aşık olmasıyla iyice karmaşık bir hal alıyor. Sevdiği kişi yaşlanırken o ise çocuklaşıyor.
The Curious Case of Benjamin Button

Avatar

avatar
vakit geçirmek için filmler
İsim: Avatar (2009) IMDb: 7.8 162 dakika Yönetmen: James Cameron Macera

Oyuncular: Stephen Lang, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang

James Cameron’un %90’ı bilgisayar tarafından oluşturulmuş yapıtı benim fix ramazan filmimdir. Avatar ile yaklaşık 3 saat daha zaman geçirebilirsiniz. Yanına listeden bir film daha eklersek nereden baksan 6 saat kazanmış oluruz bu da bir gün için yeterli.

KonusuBiyoteknolojinin ileri düzeyde gelişmiş olduğu bir zamanda felçli Jake Sully askeri bir harekat için yeni bir gezegene götürülür. Şirket bu gezegenin enerji kaynakları hakkında araştırma yapmaktadır. Bu gezegende farklı canlı türleri ve yerlileri vardır. Jake’nin bilinci yerlilere benzeyen bir canlı formuna aktarılır. Yeni vücudunda Jake yürüyebiliyor hatta koşabiliyor. Jake Na’vi halkının arasına sızar. Bir süre sonra tarafını sorgulamaya başlar.
Avatar

İrlandalı

İrlandalı
Ramazan’da film tavsiyeleri
İsim: The Irishman (2019) IMDb: 7.8 209 dakika Yönetmen: Martin Scorsese Suç

Oyuncular: Joe Pesci, Harvey Keitel, Al Pacino, Robert De Niro

Uzunluk bakımında gayet tatmin edici, eğer biyografi ve mafya türlerini seviyorsanız Ramazanda vakit geçirecek filmler listesinde gördüğünüzde sevineceğiniz bir film. 3 saati aşan süresi oruç tutma konusunda size bayağı yardımcı olacaktır.

KonusuII. Dünya Savaşı gazisi olan Frank Sheeran kamyon şoförlüğü ile geçimini sağlamaktadır. Günün birinde New York’un en çok bilinen beş ailesinden birisi olan Bufalino ailesi ile yolları kesişir. “İrlandalı” lakaplı Sheeran, Bufalino suç örgütünün tetikçisi olur. Hem ailenin hem de Amerika’daki birçok ünlü ismin kirli işlerini yapar.
The Irishman

Milyoner

milyoner
Oruçken film tavsiyesi
İsim: Slumdog Millionaire (2008) IMDb: 8 120 dakika Yönetmen: Danny Boyle Dram

Oyuncular: Raj Zutshi, Anil Kapoor, Saurabh Shukla, Dev Patel

Ahan da Ramazan da yoksulların halinden anlama temalı bir film. Garipbanlık ve yokluk her bir sahnede buram buram kokuyor.

KonusuHindistan’ın yoksul bir mahallesinde doğup büyüyen Jamal, Milyoner yarışmasına katılır.Büyük ödülü kazanması üzerine hile yapma gerekçesiyle tutuklanır.Polisler yoksul ve eğitim görmemiş birinin tüm soruları nasıl doğru cevapladığını soruşturur. Jamal’ın ifadesi olayı aydınlatır. Şans eseri tüm sorular ile geçmişte bir bağlantısı çıkmıştır. Tüm bu olayların yanı sıra Jamal’ın çalkantılı geçmişi de bizlere sunulur.
Slumdog Millionaire

3 Idiots

3 aptal
Ramazan ayı için film tavsiyeleri
İsim: 3 Aptal (2009) IMDb: 8.4 170 dakika Yönetmen: Rajkumar Hirani Komedi

Oyuncular: Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Madhavan, Aamir Khan

Aamir reisin filmi iftara kadar izlenecek filmler içinde en çok eğleneceğiniz yapımdır. Komedik yapısıyla size kahkaha atmaktan enerji kaybettirebilir biraz, tek dezavantajı bu.

Konusuİyi bir mühendislik bölümünün öğrencisi olan 2 arkadaş sistemin dayattığı şekilde hayatlarına devam etmektedir.Okula yeni katılan Rancho adındaki başka öğrenci bu arkadaşların dikkatini çeker. Rancho diğer öğrencilerin aksine eğitim sistemine körü körüne bağlı biri değil. Diğer insanlarla yarışmak için değil de bilgiyi hayatta kullanmak için öğrenme taraftarı. Sonrası ise bu arkadaş grubunun eğitim hayatında komik ve trajik hikayeleri…
3 Aptal

Bir zamanlar Amerika’da

Bir zamanlar amerikada
Oruçken vakit geçirmek için filmler
İsim: Once Upon A Time In America (1984) IMDb: 8.4 229 dakika Yönetmen: Sergio Leone Suç

Oyuncular: Treat Williams, Elizabeth McGovern, James Woods, Robert De Niro

Arkadaş, biz oruçluyken izlenecek filmler yazdık ve geldik. Ama sen dini filmler paylaşmıyorsun demeyin. Bu liste Ramazan’da vakit geçirmek için filmler kategorisine uygun olarak yapılmıştır.

KonusuDavid Aaronson 1930’larda yoksul bir yahudi mahallesinde hayat mücadelesi vermektedir.Arkadaşlarıyla oluşturduğu Noodles çetesinin patronu olmuştur. Kısa süre içinde bu çete azılı bir gangster grubuna dönüşür. Çete üyelerin dağılmasıyla son bulur. Yıllar sonra mahallesine geri dönen David geçmişiyle yüzlemek zorunda kalır.
Once Upon A Time In America

Yeşil Yol

Yeşil Yol
Ramazan’da Film Önerileri
İsim: The Green Mile (1999) IMDb: 8.6 189 dakika Yönetmen: Frank Darabont Dram

Oyuncular: Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Bonnie Hunt

Ramazan’nın saflığı ve temizliğini taşıyan John Coffey sizi bu mübarek vakitlerde duygulandıracak. Kült film niteliğindeki film Ramazan’da film izleyeceklerin içini yumuşatacak. Yalnız ağlayıp su kaybetmeyin susamak istemezsiniz.

KonusuPaul Edgecomb, görevi idama mahkum edilmiş kişilere yaklaşık 1 mil uzunluğunda olan yeşil koridorda eşlik etmek olan bir gardiyandır. Sıra 2 kızı öldürmekle suçlanan John Coffey adında iri kıyım bir suçluya gelmiştir. Jhon koca gövdesinin içinde duygusal bir çocuk saklamaktadır ve birtakım doğaüstü güçlere sahiptir. Kült film niteliğindeki Yeşil Yol çıktığı döneme damga vurmuştur.
The Green Mile

Forest Gump

Forest Gump
Ramazan için film önerileri
İsim: Forest Gump (1994) IMDb: 8.8 144 dakika Yönetmen: Robert Zemeckis Dram

Oyuncular: Tom Hanks, Sally Field, Robin Wright

Kültleşmiş Forest Gump izlenmesi çok tatlı ve nasıl bittiğini anlayamayacağınız bir filmdir. Saflığın ve kalbi temiz olmanın güzelliğini ramazanda görmek başka bir keyif. Ramazan’da izlenecek filmler için çok uygun bir aday.

KonusuZeka seviyesi 76 olan Forest Gump’ın çocukluktan yaşlılığına kadar olan yaşantısını anlatıyor.Forest hayatının her döneminde zeka geriliğinden ötürü problemler yaşarken duygusal ve saf tarafıyla Dünya çapında başarılara sebep oluyor. Ve çocukluktan beri sevdiği Jenny ile sürekli yolları kesişir.
Forest Gump

Başlangıç

Başlangıç Inception
Ramazan film önerisi
İsim: Inception (2010) IMDb: 8.8 148 dakika Yönetmen: Christopher Nolan Aksiyon

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Elliot Page, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy

Christopher Nolan’ın neredeyse efsaneler listesine girmiş bir film. 2011 yılında çıkınca neredeyse önemli tüm ödülleri piyasadan silip süpürmüştür. Herhangi bir cinsel sahneye sahip olmaması sebebiyle Ramazanda film önerisi yapabileceğimiz bir yapımdır.

KonusuRüyalar, insanların gerçek kimliğini ve bilinçaltını içerir. İnsanoğlunun en savunmasız olduğu hallerden biridir. Biz uyurken beynimiz gün içinde yaşadıklarımı analiz eder, işler ve önem durumuna göre kaydeder. Peki ya başkasının rüyalarına girebilseydik? Bu işleyişin açığından yararlanarak onlardan sır çalabilir veya fikir empoze edebilir miydik? Cobb ve ekibi bir şirketin varisine tam olarak bunu yapmaya çalışıyor.
Inception

İyi, Kötü ve Çirkin

İyi, Kötü ve Çirkin
Oruçluyken izlenecek filmler
İsim: The Good, the Bad and the Ugly (1996) IMDb: 8.8 161 dakika Yönetmen: Sergio Leone Western

Oyuncular: Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffrè

Eski zamanların öğle vakitleri TRT kanalları izlediğiniz döneme döneceksiniz. Aileniz ile izleyecekseniz babanız muhtemelen bayılacaktır. Western filmi seviyorsanız ve oruçsanız bu efsaneyi kesinlikle es geçmeyin.

Konusuİyi, başarılı ve cesaretli bir silahşordur. Bir gün Çirkin’i, şerife teslim etmek isteyen adamların elinden kurtarır. Çirkin 2 bin dolar ödül konulmuş bir suçludur. İyi, Çirkin’i şerife teslim eder ve kaçırır. Bu işi bir döngü haline getirirler. Büyük bir hazine işbirliklerini ve aralarını bozar. Onlar kendi aralarında didişirken ortaya bir de Kötü adında birisi çıkar.
The Good, the Bad and the Ugly

Schindler’in Listesi

schindlerin listesi
Ramazan’da film tavsiyesi
İsim: Schindler’s List (1993) IMDb: 8.9 195 dakika Yönetmen: Steven Spielberg Biyografi

Oyuncular: Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Liam Neeson

İslam din, dil ve ırk farklarından ötürü yapılan zulümlere karşı çıkar. Bu filmde her ne kadar Yahudilerin haklarını ve geçmiş acılarını anlatsa da Ramazan’da izlenecek filmler listesinde insanı tutumundan ötürü yer buluyor.

Konusu2. Dünya savaşı zamanında iş adamı Oskar Schindler Nazi Almanya’sı için metal üreten bir fabrika kurar. Sermayeyi ve işçi gücünü Yahudilerden sağlayan Schindler bir süre sonra Yahudiler uğradığı zulmü sindiremez hale gelir. Onları kurtarmak için uzunca bir liste hazırlar.
Schindler’s List

12 Kızgın Adam

12 Kızgın Adam
Oruçken izlenebilecek filmler
İsim: 12 Angry Man (1957) IMDb: 9 96 dakika Yönetmen: Sidney Lumet Dram

Oyuncular: Henry Fonda, E.G. Marshall, Lee J. Cobb, John Fiedler, Martin Balsam

Bir başka Ramazan film tavsiyesi türünün en başarılı örneği 12 Kızgın Adam. Bu film onlarca farklı çekim yerine veya konumuna sahip değil. Her şey bir mekanda geçiyor. 12 Kızgın Adamı efsane eden yanı ise sadece bir odada geçmesine ve tamamen iletişime dayalı bir film olmasına rağmen mükemmel kalitede sürükleyici olmasıdır.

KonusuBabasını öldürme suçundan yargılanan henüz genç bir sanık, suçlu olarak bulunursa idam kaçınılmaz sonu olacak.12 kişilik öfkeli bir jüri grubu kararı vermelidir.İçlerinden Henry Fonda isimli jüri hariç herkes çocuğu suçlu bulur.Oy birliği sağlanamadığından karar verilemez sinirler gerilir ve birbirlerini ikna etme çabası başlar.
12 Angry Man

The Godfather

Godfather
Vakit geçirmek için filmler
İsim: Baba (1972) IMDb: 9.2 175 dakika Yönetmen: Francis Ford Coppola Suç

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Robert Duvall

Baba serisi ile nefesinizi iftar vakti gelene kadar tutun hem oksijen orucuna da girmiş olursunuz. Serinin 3 filmi ile bir günlük orucunuzun hepsini Corleone ailesine tutturabilirsiniz.

KonusuEfsane Baba serisinin ilk filmi: 1950’li yıllarda Amerika’da İtalya mafyaları terör estirmeye başlar. Mafyalık oldukça popüler hale gelmiş neredeyse devletin birçok alanında söz sahibi olmuşlardır. Corleone ailesinin üyesi Michael ailesinin kötü işlerinden uzak durmuş, askeri görevlere yönelmiştir. Kız kardeşinin düğünü için aile ile tekrar bir araya gelir. Bu dönemde Corleone ailesinin işlerini bozan bir Türk şehirde nam salar. Aile reisi Don Corleone artık işleri yönetemeyecek yaşa gelmiştir. Babasına yapılan suikast girişiminden sonra olaylara Micheal da dahil olur.
Baba

Cevap Yazın