En İyi Yerli Türk Mafya Dizileri

Türk mafya dizilerini toparlayalım bir liste oluşturalım dedik fakat kaliteli kaliteli dizi sayısı oldukça düşükmüş. Açıkça konuşmak gerekirse “Çukur” gibi popüler ama 3. sınıf dizileri eklemek istemedim. Çünkü bu liste en iyi yerli mafya dizileri önerisi olacak. Türkçe diziler bazen mantıklı oluyor çünkü bir şey ile uğraşırken, ders çalışırken, ödev yaparken, çalışırken arka planda takip edilebiliyor. Üstelik hepsini Youtube’de ücretsiz olarak izleyebiliyoruz. Ülke olarak bu türleri fazlası ile seviyoruz. Genç kardeşlerimden tek ricam senaryodan çok etkilenip özenilmemesi. İzlediğimiz insanlar adam öldüren kötü kişiler. Hayranlıkla değil de fantastik bir bakış açısıyla takip edelim.

Konu ile ilgili tavsiyemiz: En iyi mafya filmleri

İşte izledikten sonra tesbih koleksiyonu yapacağınız Türk Mafya Dizileri:

Poyraz Karayel

Poyraz Karayel Yerli Mafya Dizileri
Yayın: Youtube IMDb: 8.1 Aksiyon Sezon: 3(2015-2017) 100 dakika

Oyuncular: İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu, Musa Uzunlar

Ortalama kalitenin üzerindedir. Bazı sahneleri çok beğenilmiş ve tutmuştur. Mesela kırmızı ışıkta durmanın kapitalist sisteme olan hizmetiyle olan muhabbet gayet güzeldi. Zaman geçtikçe şımarıp bozmuyor aksine daha ileri gidiyorlar. Ama süre keşke 2 saate yakın olmasaydı. Türkiye bölüm sürelerini 40-50 dakikaya çekerse çok daha kaliteli ve lezzetli diziler üretilecek.

Konusu:
Diziye ismini veren Poyraz Karayel, uyuşturucu bağımlısı karısından boşanmıştı. Uğradığı bir iftira sonrasında sivil polislik görevinden alınması hayatını iyice zor duruma sokmuştur. Mesleğini ve itibarını geri kazanmak için amirinden resmiyet dışı bir görev alır. Görev ise ünlü mafya babası Bahri Umman’ın çetesine sızıp onu içeriye tıkmaktır.

Diziden bir kesit:

Karadayı

Karadayı Türk mafya dizileri
Eski Türk racon dizileri
Yayın: Youtube IMDb: 7.5 Suç Sezon: 3(2012-2015) 110 dakika

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel, Çetin Tekindor, Rıza Kocaoğlu

Karadayı tam bir kabadayı dizisidir. Kenan bu tür rollerin hakkını veriyor. Hatta listemizde kendisine 3 ayrı maddede yer buldu. Ona teşekkür etmek şart oldu. Bergüzar Korel oyunculuğu ve güzelliği ile Mahir’in yanına cuk oturmuş. Eski kabadayıları, raconları görmenin güzelliği bir ayrı.

Konusu:
1970’li yıllarda mahallenin kabadayısı Mahir Kara, mahalle ahalisi tarafından sevilen biridir. Göz bebeği sevdalısı olduğu Feride’dir. Hayatı neredeyse yolunda giderken ailesinin başına büyük bir facia gelir. Kahramanı ve babası olan Nazif Kara bir iftira ile hapse atılır, hakkında idam kararı verilir. Mahir, her şeyi arka plana atarak hayatını ortaya koyarak babasını kurtarmaya çalışır.

Deli Yürek

Deli Yürek En iyi Türk mafya dizileri
Yayın: Youtube IMDb: 7.7 Suç Sezon: 4(1998-2002) 47 dakika

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Kürşat Alnıaçık, Mehtap Bayri, Emin Gürsoy

Bir nesle uzun palto ve kuş besleme alışkanlığı kazandırmış zamanının efsanelerinden Deli Yürek yine Kenan reisin oynadığı bir dizi. Bunu yazarken her an Miroğlu çıkıp “Sizin sanal dediğiniz bu teknoloji dünyasının tüm Türk mafya dizi önerilerini tedavülden kaldırıyorum.” diyecekmiş gibi geliyor. Efsane müziğini de unutmamak lazım. Sessizce durup usulca sokulmak varken tut kendini yüreğim diyorum.

Konusu:
Askerden yeni gelen Yusuf motor ustası olarak çalışır. Bir gün Feraye adında zengin bir kız arabasını tamir için ona bırakır. Yusuf arabayı teslim etmeye gittiğinde gördüğü zenginlikten büyülenir ve hızlı para kazanmak ister. Mahalleye sık uğrayan kabadayı Kara Hamit, Miroğlu için bir fırsat olacaktır.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Mafya Racon Dizileri - Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz
mafya babası dizileri
Yayın: Youtube IMDb: 6.9 Suç Sezon: 6(2015-) 120 dakika

Oyuncular: Oktay Kaynarca, Ozan Akbaba, Yunus Emre Yıldırımer, Hakan Karsak, Turgay Tanülkü

Çakır gibi bir karaktere müthiş bir şekilde renk vermesinden sonra Oktay Kaynarca bu konulu yapımların aranan adamı oldu. İlk çıktığı zamanda aşırı derece heyecanlandım. Raci şaşmaz yine ülkede yankı getirecek bir işe imza atacak dedim. Öyle oldu da lakin. Fakat Kurtlar vadisinde gördüğüm mide bulandırıcı romantik sahneler atılır diyordum. Ama maalesef Hızırbeyli’nin aile ve aşk hikayeleri yine aynı berbatlıkta. The Godfather Michael’dan bozma Alparslan karakteri de ne oyunculuğuyla ne de karakter oluşumuyla yeterli kalmamış. Çok fazla kötü eleştirimi maruz görün. Tüm bunlara rağmen yine Türkiye’de unutulmazlar listesine adını yazdırmıştır.

Konusu:
Geçmişi kirli ve yeraltı dünyasında hızla yükselmekte olan Hızır Çakırbeyli hedefi en büyük olmaktır. Kardeşleri ve ailesi ile yönettiği suç çetesi büyüklerin ligine girer. Mafya–devlet ve Hızır’ın özel hayatı arasında dönen hikaye Türk halkı tarafından uzun yıllardır takip ediliyor. Mafya babalarının gizli meclisi suç dünyasının kurallarını koyacak.

Ezel

Ezel - Türk mafya dizileri
Yayın: Youtube IMDb: 8.6 Suç Sezon: 2(2009-2011) 100 dakika

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Barış Falay, Tuncel Kurtiz, Sarp Akkaya

Siz hiç Ezel’i izlediniz mi? Ben izledim. Yaklaşık ilk 10 bölüme on üzerinden on veriyorum. Ramiz dayı gibi bir karakter öyle kolay kolay yaratılamaz. Sadece eski sahneleri bile bir film kalitesine ulaşıyor. Ramiz Karaeski’nin gençlik sahneleri birleştirip yayınlayan biri vardı. Oturup hiç sıkılmadan izlemiştim. Ezel karakteri güzel fakat fazla duygusal. Ali ve Cengiz kadar hain arkadaşlarınız olmayabilir ama herkesin hayatına bir Eyşan girmiştir.

Konusu:
Her ihanet sevgiyle başlar. Ömer Uçar yakınındakilere güvenen en önemlisi seven biridir. Eyşan ise babasıyla zamanında dolandırıcılık yapmış ama bu hayatını geride bırakmıştır. Ömer ise ona aşıktır. Eyşan’ın kardeşi ölümcül bir hastalığa yakalanınca tedavi için yüksek bir meblağ gerekmektedir. Son bir iş yaparlar. Bir Ali Cengiz oyunu yaparak suçu Ömer’e yıkarlar. Ömer hapishaneden çıkarken artık Ömer değil Ezel’dir ve intikam ateşiyle tutuşarak eski hayatına döner.

Kurtlar Vadisi

Türkiye Mafya Dizileri - Kurtlar Vadisi
Yayın: Youtube IMDb: 7.6 Suç Sezon: 4(2003-2005) 59 dakika

Oyuncular: Necati Şaşmaz, Oktay Kaynarca, Gürkan Uygun, Zafer Ergin, İstemi Betil, Atilla Olgaç, Selçuk Yöntem

İşte en iyi yerli mafya dizisi tam bir başyapıt, neredeyse kusursuz bir dizi. Neden neredeyse diye sorarsanız dizi içerisinde Elif Eylül diye bir virüs var ki hiç bir sahnesi izlenmiyor. Hikmet ve Ömer baba neyse de o bücür kendini beğenmiş, her şeye burnunu sokan gıcık avukat hiç çekilmiyor. Elif sahnelerini görünce geçen izleyicilere selam olsun. Raci Şaşmaz’ın itici aşk anlayışı dışında her şey mükemmel. Zengin karakterler ve iyi mizahıyla derin-devlet mafya mozaiğine tat veriyor. Tavsiyelere son veriyoruz.

Konusu:
Ali Candan, dış işlerinde diplomat kimliğini kullanarak Kamu Güvenlik Teşkilatı adına gizli görev yürütmektedir. KGT’tenin yetkilisi Aslan Akbey tarafından büyük bir göreve atanır. Ali ameliyat olup kimliğini değiştirerek mafyanın içine sızar. Hedefi ülkenin baronunun kurduğu teşkilatı yok etmektir. Kabadayı Duran Şatıroğlu’nun yeğeni olarak başlayıp baronlar meclisinin başkanlığına kadar uzanır.

Cevap Yazın